Nie tylko wnętrze

Kolor to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wygląd naszego domu. Gdy jesteśmy proszeni o jego scharakteryzowanie, w pierwszej kolejności posługujemy się opisem kolorów elewacji, ścian lub dachu. To zazwyczaj przez jego pryzmat postrzegają go również inni, dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, zanim podejmiemy decyzję odnośnie koloru ścian zewnętrznych. Harmonia z otoczeniem

Wybór odpowiedniego koloru farby, którą pomalujemy nasz dom, to tylko pozornie łatwa czynność. Przed podjęciem decyzji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, dzięki którym wygląd naszego domu po malowaniu będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jedną z nich jest odpowiednie dopasowanie kolorystyki domu do jego otoczenia czy też krajobrazu. Z uwagi na mnogość czynników wpływających na efekt końcowy, zalecane jest zasięgnięcie opinii doświadczonych ekspertów, którzy pomogą podjąć właściwą decyzję.

Zdaniem architektów i projektantów, wybierając kolor domu należy kierować się trzema głównymi zaleceniami, dzięki którym dokonamy satysfakcjonującego wyboru na lata. Przede wszystkim kolor elewacji naszego domu powinien odpowiadać naszemu gustowi i odzwierciedlać nasze upodobania estetyczne. Pamiętajmy, że ściany budynku, w którym mieszkamy, pozostaną na lata w takim kolorze, na jaki go pomalujemy, dlatego wybierzmy kolor dobrze komponujący się z bryłą, jak również odpowiadający naszemu poczuciu piękna. 

Drugim czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, są okoliczne domy. Niestety często zdarza się, że konserwator zabytków bądź urbanista sprawujący pieczę nad kolorystyczną harmonią naszej okolicy, może niemalże narzucić nam dobór kolorystyczny dla naszego budynku. Marne to jednak pocieszenie, że kompozycja kolorystyczna jest w rękach fachowcy, gdy nie spełnia jednak naszych oczekiwań estetycznych.

Gdy nie mamy nad sobą żadnych obostrzeń ze strony urbanistów czy też konserwatorów, a pomimo to chcemy zachować kolorystyczny ład okolicy, w której mieszkamy, postarajmy się o zachowanie konsekwencji w doborze kolorów. Zachowanie harmonii, wbrew obiegowym opiniom, nie musi oznaczać wyłącznie użycia identycznych kompozycji kolorystycznych co nasi sąsiedzi. Wystarczy gdy będziemy się trzymać tej samej tonacji barw. Jeżeli zatem zdecydujemy się na kolor elewacji, który nie będzie znacząco odbiegał od budynków z sąsiedztwa, stworzymy nie tylko miłą dla oka kompozycję kolorystyczną na naszym domu, ale także dla całej okolicy.Oglądania okolicy nie powinniśmy ograniczyć wyłącznie do innych budynków i zabudowań. Przyjrzyjmy się dokładnie również roślinności. Jeśli na przykład budynek jest otoczony przez gęsto porośniętą roślinność, warto wówczas pomyśleć o kolorach komponujących się z otaczającą dom zielenią, np. drewnem w odcieniach sosny, dębu, drewna tekowego, orzecha lub wenge. Jeżeli jednak nie możemy sobie pozwolić na wykonanie drogiej drewnianej oblicówki, na rynku dostępne są tynki i farby elewacyjne pozwalające uzyskać pożądany efekt drewna.

Twój dom jest najważniejszy

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, gdy nasz dom nie stoi w pobliżu innych budynków lub gdy ich właściciele nie dosyć, że nie chcą się wtapiać w krajobraz, to wręcz czują potrzebę eksponowania swojej oryginalności. W tym przypadku my również nie powinniśmy wtapiać się w tłum. Wszak podkreślenie własnej różnorodność i stylu nie jest niczym złym. Najlepszym sposobem na eksponowanie bryły naszego domu jest użycie wyrazistych kolorów elewacji. Zanim to zrobimy, przyporządkujmy go do jakiegoś stylu architektonicznego. Nasz dom może wpisać się w styl klasyczny, cechujący się prostymi bryłami, np. prostopadłościan z dwuspadowym dachem. A może jesteśmy właścicielami budynku o nieregularnych kształtach zaliczających się do stylu nowoczesnego?W celu podkreślenia kształtu budynku w stylu klasycznym najlepiej użyć do tego kolorów ciepłych, m.in. koloru żółtego, beżowego, jak również odcienie brązu czy czerwieni. Kolorem, który również może się nadawać do tego typu budowli, a nie jest kolorem ciepłym jest zielony. Najpopularniejszym rozwiązaniem kolorystyki domu jest wybór białej elewacji oraz dachu w kolorze czerwonym bądź miedzianym. 
Jeśli jesteśmy właścicielami domu w stylu nowoczesnym, w którym użyto nowoczesnych materiałów, warto rozważyć wybór zimnych kolorów podkreślających jego nowatorskość, tj. biel, czerń, również szary i jego kolory pośrednie, takie jak grafit czy srebro. 

Kolor robi różnicę

Za pomocą koloru elewacji, dachu i stolarki możemy całkowicie zmienić perspektywę postrzegania naszego domu. Wyobraźmy sobie, że bryła naszego domu nie pasuje do typowego klasycznego stylu architektury, a mimo to chcielibyśmy, by był w taki sposób postrzegany. Wystarczy wówczas, że połączymy jasną elewację z jednym z odcieni czerwieni na pokryciu dachowym, co da nam efekt tradycyjnej kompozycji, która sama nasuwa nam skojarzenia domowego ciepła i tradycyjnej polskiej gościnności. Ten sam budynek pomalowany na zimniejsze kolory będzie sprawiał zupełnie inne wrażenie. Wybór zimnych kolorów na elewacje i dach daje rezultat dużo bardziej stylowy i ekskluzywny. Nowoczesna architektura coraz częściej sięga po żywe i połyskujące materiały takie jak metal. Dostępne na rynku metaliczne farby elewacyjne pozwolą zrealizować każdy, nawet najbardziej oryginalny projekt. Warto również wiedzieć, iż większość producentów materiałów elewacyjnych oferuje możliwość stworzenia wizualizacji naszych domów w różnych barwach, tak abyśmy mogli sprawdzić, która opcja kolorystyczna najlepiej odpowiada naszym wymaganiom. 

Kolory ciepłe i zimne 

Każdy budynek, ze względu na swoją architekturę oraz kształt, „preferuje” ciepłe lub zimne kolory. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. żółty, pomarańczowy, czerwony czy też beżowy. Zastosowane na elewacjach sprawiają wrażenie, że budynek jest większy i bardziej rozświetlony. Najpopularniejszym połączeniem ciepłych barw w naszym kraju jest kompozycja jasnej (białej lub beżowej) elewacji z czerwonym bądź też miedzianym kolorem dachówki. Z kolei kolorami zimnymi określamy fiolety, zielenie i błękity. Za ich pomocą możemy w prosty sposób wtopić budynek w otoczenie. Możemy jednak mieć problem, gdyż ciemne kolory bardziej - w porównaniu do kolorów jaśniejszych - absorbują promienie słoneczne. Jeśli wybierzemy ciemny kolor elewacji i dachu upewnijmy się, że materiały, którymi pokryliśmy nasz dom nie mają tendencji do zbytniego nagrzewania się. 

Wszystkie informacje, które przytoczyliśmy, powinny pomóc w wyborze odpowiedniego dopasowania koloru elewacji do naszych domów, tak aby móc cieszyć się i być z nich zadowolonym przez wiele długich lat.

Łukasz Woronowicz, specjalista Ceresit VISAGE


http://www.bud-gryf.pl/


 • Ogrodzenie z pomysłem

  Wysmakowane, wykorzystujące ozdobne detale czy proste i nowoczesne? Styl, w jakim utrzymane będzie ogrodzenie, powinien uwzględniać zarówno architekturę budynku, jak i charakter działki. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wybór zabezpieczenia terenu spełniającego nawet najbardziej wyszukane gusta odbiorców. Jego poszczególne elementy mogą być w pełni zindywidualizowane i wykonane na "wymiar", co (...)

  Czytaj dalej »
 • Zmiana wystroju mieszkania

  Powodów do przeprowadzenia remontu po wakacjach jest wiele. Dłuższe wieczory częściej zatrzymują nas w domu, dzięki czemu mamy więcej wolnego czasu na przemyślenia o zmianach w naszych wnętrzach. Łatwiej też jest przeprowadzić remont, gdy nasze pociechy wychodzą do szkoły. Mamy większe pole manewru również w sklepach: wakacje dobiegły końca, więc mniej czasu poświęcimy na stanie w kolejkach po materiały (...)

  Czytaj dalej »
 • NOWY WYMIAR HIGIENY

  Montaż automatycznej deski myjącej to nie tylko wprowadzenie do przestrzeni niebanalnego gadżetu, ale przede wszystkim urządzenia ułatwiającego zachowanie higieny przez wszystkich użytkowników toalety. Dzięki coraz większej dostępności tego typu sprzętów, ich cena również przestała być zaporowa – najprostszy model można kupić już za niespełna 400 złotych, z kolei najbardziej zaawansowana (...)

  Czytaj dalej »
 • ECO-OSZCZĘDNY I BEZPIECZNY DOM

  Spośród wszystkich elementów domu, które mają wpływ na zużycie energii, szczególną uwagę warto zwrócić na dwa: oświetlenie oraz ogrzewanie. Są to instalacje użytkowe i właśnie to, jak z nich korzystamy, rzutuje na ich energooszczędność. Na szczęście istnieją bardzo wygodne sposoby, by zarządzanie światłem czy temperaturą w naszym domu było równocześnie ekologiczne i (...)

  Czytaj dalej »
 • Pianka Rebond

      Czym jest pianka Rebond i jakie są jej zastosowania? Ekologicznie, wszechstronnie, komfortowo – to aż nadto, aby osiągnąć sukces. Rebond to nowa propozycja dla przemysłu meblarskiego, tapicerskiego i nie tylko. Popularność elastycznej poliuretanowej pianki wtórnie spienionej Rebond dorównuje innym sztandarowym produktom firmy Organika.   Nowatorstwo produktu (...)

  Czytaj dalej »

www.lubdom.targi.lublin.pl

Dom

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »


Współpraca
lubdom
vivaogrod
minwax
solar
gepetto
HomeKONCEPT
briggsandstatton
meblepl
norlys
miker
design
korner
damixa
kominki
spf
homedays
casada
telerzeikubki
pikbijou
golden
baumart
drewdar
optimal
hydrosan
tk-lighting
Nicol
radox
klafs
z500
Lumina-Deco
Km studio
kwazar
sofy24
Lirene
abb
intellio
eccelent
blue-s
hotelodyssey
USPA
BioBidet
libella
happygift
kominflex
Vista Bella
maridex
arm poprostu lozka
afb
mtm_ostroda
marbetstyle
elkamino
a-z-decor
aranzacje_targi
Guido
BeBeauty
tendina
BranQ
Home Decor
Swiatlo
Pracownia Malarska Art-Emi
First BIKE
Zona Design
Targi Lipskie
Designers' Open
Aquaphor
Husqvarna
estelia
meble24
whamaku
festiwal wnętrz
ID Point
Beds.pl

Living Room to ekskluzywny magazyn podejmujący tematy związane z wnętrzarstwem, w którym radzimy jak stylowo urządzić mieszkanie lub dom i gustownie je udekorować. Na łamach magazynu prezentujemy piękne, oryginalne aranżacje autorstwa uznanych architektów oraz relacje z polskich i międzynarodowych imprez branżowych.

Decoration & Design prezentuje najnowsze trendy we wzornictwie, architekturze oraz wnętrzarstwie, a także relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze światem designu. W magazynie nie brakuje prezentacji stylowych mebli, sprzętów, wnętrz mieszkalnych oraz samochodów. Architektura oraz design jeszcze nigdy nie były podane w tak przystępnej formie!

Dom Idealny, tajemniczy ogród i kwiaty. Podpowie na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas projektowania, budowy i wykończenia domu oraz jak sprawić, żeby każdy z etapów przebiegał bezproblemowo. Proponujemy również ciekawe projekty budynków i ogrodów, a także porady pozwalające uniknąć błędów podczas remontowania czy przebudowy.

Comfort Life to magazyn poświęcony lifestylowi, z którego dowiesz się o współczesnych trendach w dziedzinie technologii, motoryzacji, mody, sportu i turystyki. Nasz tytuł to także przewodnik po rynku dóbr luksusowych – pokazujemy najlepsze marki, trendy i nowinki.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Media Creations. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Media Creations. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.