Schody samonośne

Decydując się na budowę wymarzonego domu lub zakup dwupoziomowego mieszkania, koniecznym elementem wyposażenia wnętrza stają się schody. Przeglądając strony internetowe oraz katalogi producentów okazuje się, że mamy do wyboru tak wiele ciekawych rozwiązań, że coraz więcej osób rezygnuje z wylewania schodów żelbetowych na rzecz schodów samonośnych. Postaram się Państwa przekonać, że dobrze zaprojektowane oraz wykonane schody można również uznać za elegancki „mebel”, który poza walorami użytkowymi może cieszyć oczy domowników i przyciągać uwagę odwiedzających gości.


Zaczniemy od schodów wspornikowych, które stosunkowo od niedawna są wykonywane w Polsce. Stykając się po raz pierwszy ze schodami wspornikowymi jesteśmy pod wrażeniem ich lekkości, pozornej lewitacji, a jednocześnie zastanawiamy się nad sposobem i technologią wykonania. O technologii więc słów kilka…
Konstrukcja nośna schodów jest najczęściej wykonana ze stali, solidnie zakotwiona w ścianie ten pierwszy etap wykonania schodów, przenosi wszystkie naprężenia i nadaje stopniom wymaganą sztywność. Idąc tym tropem to właśnie parametry ścian są czynnikami decydującymi o możliwości wykonania schodów wspornikowych w danym budynku czy też mieszkaniu. Nie ma jednolitych, odgórnie określonych norm, które powinny być spełnione, a powód ku temu jest jeden – różne rozwiązania konstrukcji stosowane przez producentów. Jedni wymagają zbrojonej żelbetowej ściany, inni zaś radzą sobie nawet ze ścianami z materiałów komórkowych. W takim przypadku najrozsądniej jest skontaktować się z wybranym wykonawcą już na etapie prac projektowych, by dostosować ściany do jego wymagań. Dzięki etapowemu procesowi wykonania oraz tymczasowym wyłożeniom stopni, już od wczesnego momentu wykańczania wnętrza można korzystać ze schodów. Unikamy więc ryzykowanego chodzenia po drabinach oraz budowania zastępczych konstrukcji. Na montaż docelowych wyłożeń z wybranego drewna musimy zaczekać aż do zakończenia prac wykończeniowych. Dzięki temu problem z odpowiednim zabezpieczeniem schodów przed uszkodzeniami przestaje być istotny.
Coraz częściej możemy zaobserwować również schody dywanowe, które są wykonywane etapowo – konstrukcja stalowa nawet przed tynkami i późniejsze wykończenie pod koniec prac. Tradycyjny sposób wykonania zakłada użycie jedynie drewna, dzięki nowemu podejściu związanemu z zastosowaniem stali stajemy przed nowymi możliwościami np. zawieszenie schodów tuż nad podłogą bez użycia jakichkolwiek podciągów zagracających obraz.


Obie powyższe propozycje wymagają wykonania solidnej ściany, co jeśli nie mamy takiej możliwości? Należy wtedy szukać schodów na konstrukcji widocznej np. centralnej belce idącej pod stopniami lub schodów na dwóch wangach bocznych. Przy takich rozwiązaniach wystarczy dwupunktowe zakotwienie konstrukcji tzn. na stropie i w podłodze. Widoczne konstrukcje mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, mimo to wysokie koszty zakupu oraz obróbki skłaniają większość inwestorów do malowania stalowych elementów na wybrany kolor.
Rozwodząc się na temat schodów koniecznie trzeba również wspomnieć o balustradach. Skupię się głównie na balustradach całokszktałtnych, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego szkła nie wymagają dodatkowych elementów konstrukcyjnych i tym samym doskonale pasują do nowoczesnych form. Używane do ich wykonania tzw. szkło bezpieczne, składa się najczęściej z dwóch hartowanych tafli, pomiędzy którymi znajduje się folia PVB. Grubość wynikowa od 12 do 20 mm oraz właściwości folii sprawiają, że stosowane szkło przełamuje stereotyp materiału delikatnego oraz podanego na uszkodzenia. Najczęściej stosowanym szkłem jest hartowany float 12mm, lub dwie klejone szyby o grubości 5 lub 6 mm każda. Szlifowane krawędzie stanowią bezpieczny pochwyt, który dodatkowo może być wykończony w drewnie lub stali nierdzewnej, a mocowania punktowe gwarantują odpowiednią stabilność i bezpieczeństwo.Warto pomyśleć nad oświetleniem LED zamontowanym nie w ścianie jako światło punktowe, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale pod stopniami schodów ażurowych. Profil „mini” jest wpasowany w nafrezowanie wzdłuż stopni. Nafrezowanie jest wykonane pod niewielkim kątem tak by całe światło padało na kolejny stopień. Chcąc zautomatyzować uruchamianie podświetlenia, diody LED mogą być podłączone do czujników ruchu zamontowanych przy obu wejściach na schody. 


W związku z coraz większa popularnością nowoczesnych rozwiązań, wiele firm posiada je w swojej ofercie, niestety z różnym skutkiem. Warto wybrać wykonawcę specjalizującego się w konkretnym typie schodów. Wybierając firmę należy prosić o zdjęcia z konkretnych realizacji, nie zadowalając się bajecznymi wizualizacjami komputerowymi. Unikajmy również ofert najniższych cenowo, często bywa tak, że w parze z niską ceną idzie niska jakość wykonania. 
Tak czy inaczej projektując dom w którym spędzimy sporą część swojego życia warto postawić na nowoczesne i ciekawe rozwiązania. Im bardziej się do tego przyłożymy, tym większa będzie nasza radość z osiągniętych efektów.

http://urzedowski.pl/


 • INSTALACJE ON TOUR wystartowały w Katowicach!

  W miniony piątek (12 maja) w Katowicach wystartowały Instalacje On Tour, czyli eliminacje do Mistrzostw Polski Instalatorów (MPI 2018). W tym roku zmieniła się formuła zawodów: manualne stojaki instalacyjne zostały zamienione na wirtualną grę.   Konkursowe zadanie polega na zainstalowaniu przy pomocy dżojstika szeregu produktów w wirtualnym domu wyposażonym w konkretne instalacje. W Katowicach najlepiej z (...)

  Czytaj dalej »
 • Energooszczędność w standardzie

  W 2017 roku oferta okien FTP-V wzbogacona została o superenergooszczędny, dwukomorowy pakiet szybowy U4. Dzięki zastosowaniu nowego pakietu szybowego uzyskano współczynnik Uw okna o wartości 1,1 W/m2K, który spełnia warunki techniczne na 2021 rok.Wysoka jakośćFAKRO FTP-V U4 to bogato wyposażone okna klasy PROFI. Okna tej klasy na rynku wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz bardzo dobrymi parametrami (...)

  Czytaj dalej »
 • INSTALACJE ON TOUR 2017

  INSTALACJE ON TOUR, czyli eliminacje do Mistrzostw Polski Instalatorów (MPI), do połowy września zostaną rozegrane w 15-stu miastach Polski m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Konkursowe zadanie polegać będzie na wykonaniu, w jak najkrótszym czasie, szeregu czynności na wirtualnym modelu instalacji. – W każdej lokalizacji trójka najlepszych instalatorów otrzyma nagrody (...)

  Czytaj dalej »
 • FAKRO stawia na energooszczędność i ekologię

  FAKRO – wicelider na światowym rynku okien dachowych i schodów strychowych – dbając o każdy detal swoich innowacyjnych rozwiązań, nie pomija tak ważnego aspektu, jakim jest ekologia. Producent skupia się przede wszystkim na świadomym działaniu na rzecz ochrony środowiska. Zarówno produkty FAKRO, jak i proces ich produkcji, są energooszczędne i ekologiczne. Ekologiczna postawa wyraża się także poprzez (...)

  Czytaj dalej »
 • Czyszczenie i regulacja wentylacji i klimatyzacji

  Konserwacja instalacji wentylacyjnych jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa domowników. Klimatyzacja i wentylacja mechaniczna (często z rekuperatorem) to systemy, które, podobnie jak samochód po przejechaniu określonej liczby kilometrów, wymagają gruntownego przeglądu. Warto dokonać oględzin instalacji, jeśli usłyszymy jej głośniejszą pracę czy zauważymy wkraplającą się na oknach wodę. Regulacja (...)

  Czytaj dalej »

https://www.youtube.com/watch?v=erhc2qbbokE&t=14s

Dom

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »

http://antiquebeauty.eu/promocje/?utm_source=livingroom&utm_campaign=living-room&utm_medium=email

Współpraca
reiker
proservice
blueskypolska
lubdom
vivaogrod
minwax
solar
HomeKONCEPT
briggsandstatton
meblepl
norlys
design
korner
damixa
homedays
pikbijou
tk-lighting
Nicol
z500
Lumina-Deco
Km studio
kwazar
sofy24
Lirene
eccelent
USPA
BioBidet
kominflex
Vista Bella
maridex
afb
mtm_ostroda
elkamino
aranzacje_targi
Home Decor
Swiatlo
Pracownia Malarska Art-Emi
Zona Design
Targi Lipskie
Designers' Open
Husqvarna
estelia
meble24
whamaku
festiwal wnętrz

Living Room to ekskluzywny magazyn podejmujący tematy związane z wnętrzarstwem, w którym radzimy jak stylowo urządzić mieszkanie lub dom i gustownie je udekorować. Na łamach magazynu prezentujemy piękne, oryginalne aranżacje autorstwa uznanych architektów oraz relacje z polskich i międzynarodowych imprez branżowych.

Decoration & Design prezentuje najnowsze trendy we wzornictwie, architekturze oraz wnętrzarstwie, a także relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze światem designu. W magazynie nie brakuje prezentacji stylowych mebli, sprzętów, wnętrz mieszkalnych oraz samochodów. Architektura oraz design jeszcze nigdy nie były podane w tak przystępnej formie!

Dom Idealny, tajemniczy ogród i kwiaty. Podpowie na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas projektowania, budowy i wykończenia domu oraz jak sprawić, żeby każdy z etapów przebiegał bezproblemowo. Proponujemy również ciekawe projekty budynków i ogrodów, a także porady pozwalające uniknąć błędów podczas remontowania czy przebudowy.

Comfort Life to magazyn poświęcony lifestylowi, z którego dowiesz się o współczesnych trendach w dziedzinie technologii, motoryzacji, mody, sportu i turystyki. Nasz tytuł to także przewodnik po rynku dóbr luksusowych – pokazujemy najlepsze marki, trendy i nowinki.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Media Creations. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Media Creations. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.