Stare jak nowe

Stolarka okienna i drzwiowa to nie zakupy na jeden miesiąc. Przemyślany dobór drzwi i okien wpływa na wygląd domu i odpowiednią funkcjonalność tych dwóch elementów. Po pewnym czasie widać na nich jednak zarysowania, a uszkodzenia mogą znacznie utrudnić ich prawidłową eksploatację. A więc: wymieniamy czy naprawiamy?

 

Drzwi drewniane

 

O drewniane elementy należy szczególnie dbać. Ochrona drewnianych drzwi powinna zabezpieczać je przed działaniem czynników atmosferycznych. Naruszona powłoka malarska może przyczynić się do zagrzybień, zniszczeń pod wpływem wody, a dodatkowo oszpecić ogólny wygląd drzwi. Aby z powodzeniem uzupełnić ubytki w powłokach czy po prostu naprawić uszkodzenie, wystarczy kilka podstawowych narzędzi i jeden z impregnatów dostępnych na rynku. Lakierobejca ochronno-dekoracyjna wydaje się być dobrym rozwiązaniem w przypadku drzwi, które mają nie tylko ładnie wyglądać, ale również być odporne na czynniki atmosferyczne. Podkreślenie słojów drewna znacznie podniesie wartość wizualną drzwi, a trwała powłoka bez zarysowań nie dopuści do powstania nowego uszkodzenia. Renowacja drzwi rozpoczyna się od zdjęcia ich z ościeżnicy oraz odkręcenia wszelkich okuć oraz klamki i zamka. Usunąć należy wszelkie płaty farby, a miejsca w dobrym stanie przetrzeć papierem ściernym. Po oczyszczeniu drzwi z pyłu należy dokładnie wymieszać bejcę i nanieść pierwszą warstwę. Po około 12 godzinach drzwi nadają się do szlifowania międzywarstwowego. Polega ono na wygładzeniu podniesionych włosów drewna podczas nakładania pierwszej warstwy za pomocą papieru ściernego. Po oczyszczeniu drewna z pyłu i pomalowaniu drzwi drugą warstwą impregnatu, powinny one przez kolejne 12 godzin schnąć. Po zakończeniu prac montujemy z powrotem wszelkie okucia, zamek oraz klamkę i zawieszamy drzwi na ościeżnicy. Narzędzie dokładnie myjemy w rozpuszczalniku, płuczemy wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.

 

 

Drzwi z innych materiałów

 

Drzwi z tworzyw sztucznych są dużo łatwiejsze w naprawie niż drzwi drewniane. Możemy bowiem zastosować wiele ciekawych rozwiązań na ich powierzchni. Pomalowanie drzwi na ciekawy kolor, by zakryć wszelkie ubytki jest pierwszym pomysłem, jaki przychodzi nam do głowy. Oprócz tego możemy również postawić na pomysłowe rozwiązania: tapeta, indywidualna grafika czy blacha. Wracając do farby, możemy użyć jej także jako podłoże pod przypomnienia, które będą przyciągać wzrok przed wyjściem z domu. Idealnie posłuży nam do tego farba tablicowa na drzwiach i kreda do zapisywania wiadomości czy listy zakupów. Tapeta czy indywidualna grafika sprawdza się niestety tylko na gładkich drzwiach bez żadnych ozdobników. Trudno byłoby przykleić tapetę na wymyślne drzwi o wielu płaszczyznach czy odpowiednio dopasować grafikę do wybrzuszeń i dołków na drzwiach. Blacha to nietypowe obicie drzwi. Różne faktury i grubości blachy gwarantują unikalny wygląd i dopasowanie do każdego wnętrza. Korkowe okładziny mogą zadziałać jak wspomniana wcześniej farba tablicowa. Umożliwi to komunikację między mijającymi się domownikami i pozwoli na zapisanie ważnych informacji i listy rzeczy do zrobienia. Odbijająca się przestrzeń korytarza w lustrze optycznie powiększy pomieszczenie i rozwiąże problem z umiejscowieniem lustra w holu między pólkami na odzież i buty. Niezależnie od pokrycia drzwi, pamiętać należy o odpowiedniej eksploatacji i impregnacji poszczególnych materiałów. Część z wymienionych powłok może po pewnym czasie ulec uszkodzeniu, dlatego ważne jest, by zaopatrzyć się w dodatkowe elementy, które zatuszują ewentualne defekty w przyszłości.

 

Okna drewniane

 

Podobnie jak drzwi drewniane wymagają impregnacji i stałej kontroli ich stanu. Wypaczenia, otarcia i zadrapania mogą skutkować nieszczelnościami i korozją drewna. Mikropęknięcia w warstwie lakierniczej uzupełniamy lakierem i staramy się wyłapywać moment, gdy powłoka ta staje się cieńsza, by jak najszybciej zapobiec uszkodzeniom. Przed naprawą drewnianej powierzchni okna, należy zabezpieczyć okucia przed zamalowaniem oraz przetrzeć miejsca renowacji detergentem i opłukać wodą. Nakładanie warstwy naprawczej należy zaplanować na ciepły dzień (temperatura powyżej 8ºC) w okresie bez większych opadów (wilgotność powietrza poniżej 80%). Silne nasłonecznienie również nie służy nakładaniu impregnatu, dlatego dobrze jest wybrać nieco pochmurniejszy dzień. Drewno stolarki powinno być naprawiane środkami, którymi zostały pokryte fabrycznie (np. jeśli producent zastosował farbę akrylową, my również powinniśmy takiej użyć). Stopień uszkodzenia drewna wpływa na sposób renowacji:

• powłoka jest nienaruszona: wystarczy nałożyć dwie warstwy farby akrylowej w odstępie 4 godzin każda;

• łuszczenie powłoki wierzchniej, nienaruszone drewno oraz duże zniszczenia powłoki: należy przeszlifować papierem ściernym uszkodzone miejsca, zważając, by nie uszkodzić podkładu, odkurzyć z pyłu, przemywamy i pozwalamy wyschnąć, następnie nakładamy dwie warstwy farby w odstępie 4 godzin;

• całkowite zniszczenia powłoki (przecięcie, dziura, obdarcie): należy zetrzeć powłokę papierem ściernym, odkurzyć, przemyć i pozwolić przeschnąć, następnie zagruntować i nałożyć dwie warstwy powierzchniowe w odstępie 4 godzin;

• naturalne pęcznienie i kurczenie drewna: oprócz impregnacji, po szlifowaniu całą procedurę przeprowadzamy tak, jak w przypadku całkowitego zniszczenia powłoki.

 

 

Okna z innych materiałów

 

Okna PVC trudno jest racjonalnie odnowić, gdy już się nam zadrapią lub zniszczą. Okleina jest najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, lecz gdy nieodpowiednio ją nałożymy, możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego: okleina będzie się odklejać, pozostawi ślady kleju na ramie okiennej i znacznie pogorszy wygląd okna. Ciekawym sposobem na nieestetyczne okno plastikowe może być odnowienie za pomocą specjalnej farby. W tym przypadku należy na początku oczyścić z tłuszczu i innych zanieczyszczeń miejsce przeznaczenia farby detergentem, który nie pozostawi na elemencie żadnych balsamów czy olejów. Bardziej oporne zabrudzenia czyścimy rozpuszczalnikami i dopiero w dalszej kolejności detergentem. Ramy okienne należy następnie oczyścić zwykłą, czystą wodą. Przed umyciem ramy, możemy ją przetrzeć papierem ściernym, zapewniając w ten sposób lepszą przyczepność farby. Po dokładnym oczyszczeniu okna przyklejamy taśmę ochronną na uszczelkę między ramą a szybą oraz na ścianę stykającą się z oknem. Następnym krokiem jest nałożenie podkładu pędzlem, który nie gubi włosia. Po dwóch godzinach farba powinna wyschnąć, choć producenci zalecają malowanie farbą właściwą następnego dnia. Malowanie okien PVC należy wykonywać w temperaturze wyższej niż -10ºC i wilgotności powietrza powyżej 50%. Zalecaną wilgotnością jest nawet 93%. Na malowanie należy również wybrać jak najmniej wietrzny dzień. Przeciągi nie służą równomiernemu schnięciu farby.

 

 

Wymiana stolarki

 

Okna i drzwi nie zawsze muszą nam się podobać. Po kilku latach, mimo odpowiedniej eksploatacji i cyklicznej, sezonowej impregnacji, zużywają się i niszczeją. Należy więc od razu przygotować się na dodatkowy wydatek na stolarkę. Jeśli chcemy mieć pewność, że okna czy drzwi będą nam bez problemu służyły przez długie lata, musimy w nie zainwestować odpowiednio duże pieniądze. Dobra inwestycja uchroni nas przed mrozami, wymianami uszczelek i zakrywaniem okien przed nadmierną utratą ciepła – wszak każdy powinien mieć widoczne okno na świat.


www.biobidet.pl


 • Ogrodzenie z pomysłem

  Wysmakowane, wykorzystujące ozdobne detale czy proste i nowoczesne? Styl, w jakim utrzymane będzie ogrodzenie, powinien uwzględniać zarówno architekturę budynku, jak i charakter działki. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wybór zabezpieczenia terenu spełniającego nawet najbardziej wyszukane gusta odbiorców. Jego poszczególne elementy mogą być w pełni zindywidualizowane i wykonane na "wymiar", co (...)

  Czytaj dalej »
 • Zmiana wystroju mieszkania

  Powodów do przeprowadzenia remontu po wakacjach jest wiele. Dłuższe wieczory częściej zatrzymują nas w domu, dzięki czemu mamy więcej wolnego czasu na przemyślenia o zmianach w naszych wnętrzach. Łatwiej też jest przeprowadzić remont, gdy nasze pociechy wychodzą do szkoły. Mamy większe pole manewru również w sklepach: wakacje dobiegły końca, więc mniej czasu poświęcimy na stanie w kolejkach po materiały (...)

  Czytaj dalej »
 • NOWY WYMIAR HIGIENY

  Montaż automatycznej deski myjącej to nie tylko wprowadzenie do przestrzeni niebanalnego gadżetu, ale przede wszystkim urządzenia ułatwiającego zachowanie higieny przez wszystkich użytkowników toalety. Dzięki coraz większej dostępności tego typu sprzętów, ich cena również przestała być zaporowa – najprostszy model można kupić już za niespełna 400 złotych, z kolei najbardziej zaawansowana (...)

  Czytaj dalej »
 • ECO-OSZCZĘDNY I BEZPIECZNY DOM

  Spośród wszystkich elementów domu, które mają wpływ na zużycie energii, szczególną uwagę warto zwrócić na dwa: oświetlenie oraz ogrzewanie. Są to instalacje użytkowe i właśnie to, jak z nich korzystamy, rzutuje na ich energooszczędność. Na szczęście istnieją bardzo wygodne sposoby, by zarządzanie światłem czy temperaturą w naszym domu było równocześnie ekologiczne i (...)

  Czytaj dalej »
 • Pianka Rebond

      Czym jest pianka Rebond i jakie są jej zastosowania? Ekologicznie, wszechstronnie, komfortowo – to aż nadto, aby osiągnąć sukces. Rebond to nowa propozycja dla przemysłu meblarskiego, tapicerskiego i nie tylko. Popularność elastycznej poliuretanowej pianki wtórnie spienionej Rebond dorównuje innym sztandarowym produktom firmy Organika.   Nowatorstwo produktu (...)

  Czytaj dalej »

http://budownictwo.targirzeszowskie.pl/pl/

Dom

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »


Współpraca
lubdom
vivaogrod
minwax
solar
gepetto
HomeKONCEPT
briggsandstatton
meblepl
norlys
miker
design
korner
damixa
kominki
spf
homedays
casada
telerzeikubki
pikbijou
golden
baumart
drewdar
optimal
hydrosan
tk-lighting
Nicol
radox
klafs
z500
Lumina-Deco
Km studio
kwazar
sofy24
Lirene
abb
intellio
eccelent
blue-s
hotelodyssey
USPA
BioBidet
libella
happygift
kominflex
Vista Bella
maridex
arm poprostu lozka
afb
mtm_ostroda
marbetstyle
elkamino
a-z-decor
aranzacje_targi
Guido
BeBeauty
tendina
BranQ
Home Decor
Swiatlo
Pracownia Malarska Art-Emi
First BIKE
Zona Design
Targi Lipskie
Designers' Open
Aquaphor
Husqvarna
estelia
meble24
whamaku
festiwal wnętrz
ID Point
Beds.pl

Living Room to ekskluzywny magazyn podejmujący tematy związane z wnętrzarstwem, w którym radzimy jak stylowo urządzić mieszkanie lub dom i gustownie je udekorować. Na łamach magazynu prezentujemy piękne, oryginalne aranżacje autorstwa uznanych architektów oraz relacje z polskich i międzynarodowych imprez branżowych.

Decoration & Design prezentuje najnowsze trendy we wzornictwie, architekturze oraz wnętrzarstwie, a także relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze światem designu. W magazynie nie brakuje prezentacji stylowych mebli, sprzętów, wnętrz mieszkalnych oraz samochodów. Architektura oraz design jeszcze nigdy nie były podane w tak przystępnej formie!

Dom Idealny, tajemniczy ogród i kwiaty. Podpowie na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas projektowania, budowy i wykończenia domu oraz jak sprawić, żeby każdy z etapów przebiegał bezproblemowo. Proponujemy również ciekawe projekty budynków i ogrodów, a także porady pozwalające uniknąć błędów podczas remontowania czy przebudowy.

Comfort Life to magazyn poświęcony lifestylowi, z którego dowiesz się o współczesnych trendach w dziedzinie technologii, motoryzacji, mody, sportu i turystyki. Nasz tytuł to także przewodnik po rynku dóbr luksusowych – pokazujemy najlepsze marki, trendy i nowinki.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Media Creations. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Media Creations. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.