Nowoczesne oświetlenie światłowodowe

Tysiące łodzian, od co najmniej 3 pokoleń wstecz, znają miejsce przy ul. Zachodniej 81/83. Przez lata kojarzone z kinem Cytryna, potem dłuższy czas opustoszale, nadal było i jest kultowe dla bardzo wielu osób.

22 czerwca w budynku dawnego kina otworzono klubokawiarnię „Scenografia”. Jej wystrój dosłownie lśni, dzięki nowoczesnym oprawom oświetleniowym oraz światłowodom.        

W realizacji „Scenografii” architekci Tomasz Rymarek i Maciej Słowiński zastosowali:
500 metrów światłowodu sidesparkle, świecącego boczną powierzchnią z małymi punktami jaśniejszego światła na całej długości;
4 generatory światła LED RGB DMX 18W do światłowodów wraz ze sterownikami umożliwiającymi programowanie efektów świetlnych za pomocą systemu DMX.

Zapraszamy do rozmowy z architektem Tomaszem Rymarkiem:

Alfa-Zeta: Scenografia to coś co się zmienia, skąd ta nazwa?

Tomasz Rymarek: Rzeczywiście, w założeniu Inwestora klub ma się zmieniać i dostosowywać do każdej planowanej imprezy. To przebijało już z naszych pierwszych rozmów. Jednocześnie chcieliśmy, żeby powstało wnętrze tak charakterystyczne i tak klimatyczne, żeby w każdej „odsłonie” Scenografia pozostawała w pamięci. To było słowo klucz, slogan, a teraz jest bardzo adekwatną nazwą lokalu.

AZ: Jakie znaczenie w Scenografii oświetlenie?

TR: Kluczowe! Jest taka definicja, że architektura to światło i przestrzeń. Jeżeli mamy możliwość nieustannie zmieniać jedno z nich, to diametralnie zmienia się odbiór drugiego. To jest bardzo oczywiste w przypadku oświetlenia scenicznego - które siłą rzeczy trzeba było zaprojektować zgodnie ze współczesną techniką, ale przeniesienie tej samej funkcji na cały lokal stało się jednocześnie naszym największym wyzwaniem w tworzeniu aranżacji, ale i sposobem na osiągnięcie celu.AZ: Czym kierowali się Panowie w doborze oświetlenia?

TR: Oczywiście sięgnęliśmy po LEDy RGB - zarówno ze względu na efekt jaki gwarantują, to że są energooszczędne, jak i na to, że podświetlenia występują tu w wielu miejscach które są w zasięgu ręki użytkowników. Duże znaczenie ma tu zaleta LEDów - że nie nagrzewają się tak jak tradycyjne źródła światła.

Jednak najciekawsze - bo najmniej popularne z zastosowanych przez nas rozwiązań - to światłowody i podświetlane pręty z tworzywa sztucznego. To wspaniała technologia, dająca plastyczny efekt, niemal jak kosmiczne rośliny z Avatara!

AZ: Na wejściu i nad barem zaprojektowali Panowie świetliste girlandy ze światłowodów...TR: Tak. Światłowody to bardzo inspirujące tworzywo. Może świecić końcówką, odpowiednio spreparoweane może świecić całą długością włókna, albo mienić się punktami wzdłuż każdej nitki. Szukaliśmy właśnie takiego środka wyrazu. Dzięki niemu powstał „baldachim” przy wejściu, który prowadzi nas od przedsionka do Sali głównej i wskazuje scenę.
Nad barem powstały „żyrandole” z takich samych włókien. To samo tworzywo, a jak bardzo odmienny efekt. Gdyby takie materiały istniały 500 lat temu - na pewno znalazły by się w każdym barokowym pałacu.

AZ: Dzisiejsza Scenografia to dawna Cytryna, swego czasu miejsce kultowe w Łodzi, nie macie wrażenia że zrobiliście w tym miejscu rewolucję? Czy nie obawiacie się zarzutów, że wtargnęliście z nowoczesnością w najbardziej „offowe” miejsce w mieście?

TR: Budynek przy Zachodniej 81/83, to dawny hotel Manteuffel, a jego podwórze, w którym znajduje się Scenografia, ewoluowało od przełomu XIX i XX wieku. Była tam kawiarnia z oranżerią, potem Teatr Kabaretowy Cytryna, Kino Cytryna, aż wreszcie Scenografia. To było miejsce w którym ciągle zmieniał się wystrój, charakter działań. Gdzieś w tle przebrzmiewały nuty modernizmu, secesji, klasycyzmu. Nasz projekt nie eksploatuje żadnej z tych estetyk w sposób dosłowny.Jeżeli do którejś z nich nawiązywaliśmy bardziej niż do innych, to do motywów secesji. I tu znów okazało się że styl ten, który w swych początkach kusił grą światła i cienia naturalnego, współcześnie może zyskać nowe formy wyrazu. Światło o którym mówimy to bardzo plastyczny, bardzo secesyjny, środek wyrazu.

Myślę że nowy wystrój i bardzo nowoczesne oświetlenie nie przywołują żadnej z dotychczasowych aranżacji... ale stanowią ich kontynuację. To oświetlenie to naszym zdaniem nie rewolucja, tylko ewolucja. Oczywiście nie do autorów powinna należeć ocena czy to jest dobre, ale wierzymy że efekt końcowy może się podobać.

AZ: ...a podoba się?

TR: Wiele osób, które znają to miejsce wypowiadało się bardzo entuzjastycznie. Bardzo ważne były dla mnie słowa tych, którzy w różny sposób uczestniczyli w życiu Cytryny jako Kina a nawet wcześniej, Teatru Kabaretowego. Zawsze znajdzie się coś co można było zrobić inaczej, ale to szczegóły. Myślę że w umiejętnych rękach operatorów światła i dźwięku, to miejsce znów będzie budzić najlepsze emocje widzów.Wraz z twórcami klubokawiarni Scenografia zapraszamy do odwiedzenie tego niezwykłego miejsca przy ul. Zachodniej 81/83 w Łodzi. Cieszymy się, że oświetlenie światłowodowe, w którym nasza firma specjalizuje się już od ponad 10 lat, znalazło tam tak kluczowe i kreatywne zastosowanie. • Konkurs Kulinarne Gwiazdy Tupperware

  W Tupperware gotowanie jest naszą pasją. W ten sposób wprowadzamy w życie hasło marki „Confidence becomes you”*. By dzielić się tą ideą, w zeszłym roku stworzyliśmy własny europejski konkurs kulinarny Kulinarne Gwiazdy Tupperware, w którym wzięło udział ponad 30 tys. Menadżerów Tupperware z całej Europy. Wyłoniono 22 zwycięzców. Wydarzenie Kulinarne Gwiazdy Tupperware 2016 odniosło tak (...)

  Czytaj dalej »
 • Whisky Live Sopot 2017

  Pierwsza edycja Whisky Live Sopot przed nami! Ponad 100 różnych gatunków whisky z kilkunastu krajów, krajowe premiery zagranicznych nowości, a także sesje master class oraz szkolenie dotyczące inwestowania w bursztynowy trunek.Whisky Live to prestiżowy cykl festiwali whisky, organizowanych rokrocznie w największych miastach świata (m.in. Londyn, Nowy Jork, Tokio, Hong Kong czy Paryż). Trzy lata temu do miast (...)

  Czytaj dalej »
 • Czar średniowiecznych wnętrz

  Myśl o podróży w czasie rozpala zmysły wielu miłośników minionych wieków. Jak się okazuje, nie musi ona jednak ograniczać się wyłącznie do sfery marzeń. Fantazje o przeniesieniu się w średniowieczne realia pozwala zrealizować swoim gościom Zamek Ryn – hotel mieszczący się w odrestaurowanej krzyżackiej twierdzy.   Aby poczuć ducha dawnych czasów, wcale nie trzeba daleko szukać, (...)

  Czytaj dalej »
 • 1. edycja targów ze smakiem Home & Food

  8 marca 2017 r. w Warszawie, na terenie stadionu PGE Narodowy, odbyły się targi Home & Food. To pierwsza edycja imprezy poświęconej kulturze stołu, przygotowywania posiłków i serwowania ich – od składników dań, delikatesów i napojów, przez naczynia, urządzenia i przybory kuchenne, po zastawy stołowe, artykuły szklane, dekoracje stołu i umeblowanie. Wśród odwiedzających targi obecni byli (...)

  Czytaj dalej »
 • Odpoczynek w warszawskim stylu

  Warszawa jest szczególnym i niezwykłym miejscem, nie tylko dla każdego Polaka. Z uwagi na położenie w samym środku Europy, na przecięciu szlaków komunikacyjnych z zachodu na wschód i z północy na południe kontynentu, przyciąga również wielu obcokrajowców. Jej bogactwo kulturowe sprawia, że wiele osób odwiedza ulice i różne zaułki tej metropolii. Stolica Polski ciągle zaskakuje (...)

  Czytaj dalej »

Lifestyle

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »