Serce BMW...

Zespół BMW Welt (Świat BMW) - składający się z BMW Welt, Muzeum i fabryki stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji Bawarii. Jest to połączenie techniki, designu, innowacji, lifestylu oraz kultury.
Od otwarcia w 2007 roku obiekt dostarcza niezapomnianych przeżyć rocznie 2 milionom odwiedzających. Goście mogą zobaczyć wystawy na temat najnowszej techniki i designu lub też osobiście odebrać swoje wymarzone BMW (dziennie jest ich ok. 100). BMW Welt to nie tylko budynek, ale i instytucja, będąca łącznikiem pomiędzy przedsiębiorstwem, marką, produktami oraz klientami. Rocznie odbywa się tu również 50 wydarzeń kulturalnych, a także kongresy, konferencje, itp.Kiedy pod koniec lat 90- tych postanowiono wybudować centrum, w którym też można odebrać swoje nowe BMW, kwestia lokalizacji została szybko rozstrzygnięta: obiekt mógł powstać tylko w bezpośrednim sąsiedztwie centrali koncernu i muzeum - w Monachium, stolicy tej marki, której początek miał miejsce w roku 1917.W poszukiwaniu formy

Prekursorski, mający własną tożsamość oraz nie do pomylenia z niczym innym – wymagania architektoniczne dla BMW Welt były prawdziwym wyzwaniem. W 2001 roku rozpisano międzynarodowy konkurs, w którym wzięło udział 275 najlepszych na świecie pracowni architektonicznych. Wszystkim wymaganiom najbardziej odpowiadał projekt profesora Wolfa D. Prixa, założyciela wiedeńskiej pracowni COOP HIMMELB(L)AU. Wiedeńczyk i jego biuro są zaliczani do światowej klasy dekonstruktywistów, takich jak Zaha Hadid, Daniel Liebeskind, czy Rem Koolhaas.
Budynek ma formę chmury rozwijającej się z podwójnego stożka ze stali oraz szkła. W celu urzeczywistnienia idei architekta zatrudniono na budowie 1000 osób, wywieziono 12 tys. wywrotek ziemi a także wyłożono 3,6 miliona ton sztab stali, których łączna długość odpowiada prawie ¼ średnicy kuli ziemskiej.Od trąby powietrznej do podwójnego stożka

Podwójny stożek jest najważniejszym punktem całej konstrukcji pod względem architektonicznym i komunikacyjnym. Służy jako platforma do organizacji wystaw oraz wydarzeń ze świata gospodarki, polityki a także kultury i sztuki. Trąba powietrzna zaklęta w stali oraz szkle przechodzi dalej w opadający dach. Dzięki przechyłowi osi środkowej ku tyłowi i wewnętrznemu „zawirowaniu”, które nadaje optyczną formę trąby powietrznej, podwójny stożek jest pozbawiony symetrii. Skutek: żaden element konstrukcji nie odpowiada drugiemu. Każda część szklanej fasady oraz każdy stalowy element jest unikatowy.

Dach

Rozwijający się z podwójnego stożka dach opada spokojnie na 11, ledwo widocznych filigranowych filarach, co sprawia wrażenie unoszenia się. (…) Dach jest pokryty 5 tys. arkuszy blachy ze stali szlachetnej. Z powodu asymetrii dachu każdy arkusz blachy ma inny rozmiar. Dach BMW Welt ma powierzchnię 6 300 metrów kwadratowych i mógłby bez problemu przykryć cały Plac Świętego Marka w Wenecji.
Dwa najwyższe piętra budynku są wbudowane w dach. Tu znajduje się, m.in. loża dla klientów, gdzie auta są przekazywane w ręce nowych właścicieli. Ze względu na to, że takie rozwiązanie prowadzi do granicy wytrzymałości technicznej, musiano opracować nowych 140 wariantów konstrukcyjnych. Wyjściem okazał się „rybi brzuch”, który odciąża masę dwóch pięter i przenosi ją na boczne elementy całej konstrukcji. Niezwykły budynek upodobały sobie ekipy telewizyjne oraz fotografowie – dzięki czemu BMW Welt można często zobaczyć na szklanym ekranie lub zdjęciach.Hightech i ekologia

Przy budowie obiektu położono szczególny nacisk na wykorzystanie najnowszych technologii.
W celu wykorzystania energii słonecznej na dachu została zamontowana specjalna instalacja ogniw fotowoltaicznych. Ze względu na zachowanie estetyki dachu, zamiast tradycyjnych gotowych paneli, wykorzystano 3600 ultranowoczesnych modułów wykonanych z czarnej folii, które optycznie tworzą wrażenie jednej całości.BMW Welt posiada własną myjnię, w której nowe samochody są myte przed oddaniem ich w ręce właścicieli. Specjalna instalacja sprawia, że 90% wody znajdującej się w obiegu jest stale oczyszczane, a tylko 10% jest dostarczane z „zewnątrz”.BMW Welt to również muzeum i fabryka, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby koncernu, której budynek mieszkańcy Monachium nazywają „czterema cylindrami”. W muzeum znajduje się 120 eksponatów. Jest ono odwiedzane rocznie przez 400 000 gości, którzy poznają 90 letnią historię marki. W fabryce powstaje dziennie do 1000 modeli serii 3 oraz 1000 silników 4, 8 i 12 cylindrowych a także specjalnych o zwiększonej mocy dla modeli M3, M5 oraz M6. Fabryka zatrudnia ok. 9 tysięcy pracowników pochodzących z 50 krajów i jest jedną z 24 fabryk mających swoje lokalizacje w 13 państwach świata.

© Copyright BMW AG, München (Deutschland)
Tłumaczenie z niemieckiego Marcin Pietrzak


Domowy.pl - szeroki wybór projektów domów


 • Inteligentne miasta

  Czy możemy wyobrazić sobie miasta bez korków ulicznych, sterowane przy pomocy systemów informatycznych, dobrze zaprojektowane, ekologiczne i samowystarczalne? Oczywiście, że tak. W dobie wysoko rozwiniętych, zaawansowanych rozwiązań technologicznych wiele aglomeracji dąży do tego – wydawać by się mogło – nieco utopijnego modelu, co więcej, wielu ośrodkom miejskim udaje się go z powodzeniem realizować (...)

  Czytaj dalej »
 • Nie tylko dla indywidualistów

  Moda na zdrowy styl życia, bycie fit oraz śledzenie najnowszych trendów racjonalnego odżywiania jest w naszym kraju coraz bardziej dostrzegalna. W tym momencie można sobie zadać pytanie, czy to moda, czy prehabilitacja – troska o swoje zdrowie i życie, czyli działania, które zapewnią nam pełną sprawność fizyczną i umysłową do sędziwego wieku.   (...)

  Czytaj dalej »
 • Mitsubishi Outlander PHEV

  Do polskich salonów Mitsubishi Motors wjeżdżają właśnie pierwsze egzemplarze innowacyjnego pojazdu Mitsubishi Outlander PHEV (z ang. Plug-in Hybrid Electic Vehicle) pełnego najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Nowy model spod znaku Trzech Diamentów jest pierwszym na świecie hybrydowym SUV-em ze stałym, elektrycznym napędem 4WD i generatorem prądu.   Outlander PHEV jest najnowszym jak dotychczas autem (...)

  Czytaj dalej »
 • Zatrzymaj czas

  Współcześnie pasja fotografowania jest powszechna i wykorzystuje coraz różniejsze techniki profesjonalnego wykonywania zdjęć. Rejestrowanie trwałego i pojedynczego obrazu przy pomocy światła jest najprostszym ujęciem tej profesji. Przede wszystkim liczy się ujęcie i zatrzymanie obrazu, które na swój, określony sposób jest wyjątkowe i przede wszystkim - prywatne.   Czy można wykonać ostre (...)

  Czytaj dalej »
 • Home staging

  Dzisiejsza sytuacja rynkowa związana z dużą podażą mieszkań i domów na sprzedaż/wynajem, nakłania sprzedających do szukania nowych sposobów na pozytywne wyróżnienie swojej oferty spośród innych. Jedną z takich metod jest dostępna od kilku lat w Polsce innowacyjna usługa home stagingu, polegająca na stylizacji wyglądu nieruchomości. Właściwie przygotowane wnętrze mieszkania, a także obejście w (...)

  Czytaj dalej »

http://nomet.pl/

Lifestyle

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »


Współpraca
HomeKONCEPT
briggsandstatton
meblepl
norlys
miker
design
korner
damixa
kominki
spf
homedays
casada
telerzeikubki
pikbijou
golden
baumart
drewdar
optimal
hydrosan
tk-lighting
Nicol
radox
klafs
z500
Lumina-Deco
Km studio
kwazar
sofy24
Lirene
abb
intellio
eccelent
blue-s
hotelodyssey
USPA
BioBidet
libella
happygift
kominflex
Vista Bella
maridex
arm poprostu lozka
afb
mtm_ostroda
marbetstyle
elkamino
a-z-decor
aranzacje_targi
Guido
BeBeauty
tendina
BranQ
Home Decor
Swiatlo
Pracownia Malarska Art-Emi
First BIKE
Zona Design
Targi Lipskie
Designers' Open
Aquaphor
Husqvarna
estelia
meble24
whamaku
festiwal wnętrz
ID Point
Beds.pl

Living Room to ekskluzywny magazyn podejmujący tematy związane z wnętrzarstwem, w którym radzimy jak stylowo urządzić mieszkanie lub dom i gustownie je udekorować. Na łamach magazynu prezentujemy piękne, oryginalne aranżacje autorstwa uznanych architektów oraz relacje z polskich i międzynarodowych imprez branżowych.

Decoration & Design prezentuje najnowsze trendy we wzornictwie, architekturze oraz wnętrzarstwie, a także relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze światem designu. W magazynie nie brakuje prezentacji stylowych mebli, sprzętów, wnętrz mieszkalnych oraz samochodów. Architektura oraz design jeszcze nigdy nie były podane w tak przystępnej formie!

Dom Idealny, tajemniczy ogród i kwiaty. Podpowie na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas projektowania, budowy i wykończenia domu oraz jak sprawić, żeby każdy z etapów przebiegał bezproblemowo. Proponujemy również ciekawe projekty budynków i ogrodów, a także porady pozwalające uniknąć błędów podczas remontowania czy przebudowy.

Comfort Life to magazyn poświęcony lifestylowi, z którego dowiesz się o współczesnych trendach w dziedzinie technologii, motoryzacji, mody, sportu i turystyki. Nasz tytuł to także przewodnik po rynku dóbr luksusowych – pokazujemy najlepsze marki, trendy i nowinki.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Media Creations. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Media Creations. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.