Bezpieczne ogrodzenie

Ogrodzenie to jeden z najważniejszych elementów posesji. Wbrew powszechnej opinii nie jest ono wyłącznie wizytówką. To, jak ogrodzony jest nasz dom (i to nie tylko od frontu), widzą wszyscy. Również osoby niepowołane. Warto więc zadbać, by było ono w jak najlepszej formie.  Kiepskie pierwsze wrażenie, jakie wywołuje dziurawy płot czy zardzewiała siatka to nie jedyny problem właściciela takiej posesji. Poza funkcją ozdobną, ogrodzenie powinno przede wszystkim chronić. Jest ono pierwszą i zarazem najważniejszą barierą, jaka oddziela nas i naszych bliskich od ewentualnego niebezpieczeństwa. Dlatego też warto raz na jakiś czas zainteresować się stanem naszego parkanu. Potencjalnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą niesprawne ogrodzenie, jest mnóstwo. W skrajnych przypadkach sam płot może stanowić źródło problemu. Chwila nieuwagi w połączeniu z ostrymi elementami ogrodzeń kutych, poobłamywanymi deskami czy źle osadzonymi słupkami od siatki może doprowadzić do niepotrzebnego wypadku. Uważać muszą w szczególności rodzice. Dzieci w czasie beztroskiej zabawy często bowiem zapominają o ostrożności. Nie pozwólmy, by przez niedopatrzenie naszym pociechom stała się krzywda.

 

Dom powinien być ostoją naszego bezpieczeństwa

 

Szukaj dziury w całym 
Do innych zagrożeń związanych z lukami w parkanach należą bezpańskie psy. Szwendające się stada porzuconych czworonogów spotkać można niemal w każdym rejonie Polski. Mimo iż jest to problem występujący z różnym natężeniem, nie można go całkiem zignorować. Zwierzęta mogą przenosić groźne choroby, w tym wściekliznę. Ugryzienie przez bezpańskiego psa w najlepszym przypadku kończy się na kilkudniowej obserwacji w szpitalu. Zdesperowany zwierzak przeciśnie się nawet przez niewielki otwór, dlatego tak ważne jest, by w parkanie nie było żadnych luk. Niestety nie tylko zwierzęta lubią zapuszczać się na cudzy teren. Robią to także intruzi zdecydowanie groźniejsi, czyli ludzie. By zapewnić spokojny sen sobie i naszej rodzinie, upewnijmy się, że ogrodzenie rzeczywiście chroni nasz dom przed niechcianymi wizytami takich „gości”. Zaczynając od wandali, na złodziejach skończywszy, wiele znajdzie się osób, które gotowe są wejść na cudzy teren, by wykorzystać nasze słabości. Spotkanie z niechcianym intruzem do przyjemnych nie należy, dlatego warto zawczasu pomyśleć o tym, jak go uniknąć. 

 

Zabezpiecz swój dom 
Zabezpieczenie terenu przed niepożądanymi gośćmi to nie lada wyzwanie. Na szczęście dostępnych jest wiele możliwości. Do najczęściej wykorzystywanych należą: siatka z drutu, płot drewniany, ogrodzenie metalowe, mur oraz ogrodzenie z paneli kratowych. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Siatkę najłatwiej pokonać. Ogrodzenie drewniane jest nietrwałe, jednak tańsze niż metalowe. Najdroższy jest natomiast mur. Niestety nie jest on barierą nie do pokonania oraz w niektórych przypadkach radykalnie ogranicza dostęp światła słonecznego do węższych posesji. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się ogrodzenie kratowe. I nie bez przyczyny. Łączą ono w sobie zalety siatki i ogrodzenia metalowego, czyli lekkość, szybkość montażu oraz wysoką wytrzymałością. Każdy panel zgrzewany jest ze stalowych prętów. Łączy się je ze sobą pionowo i poziomo. Mocowane są na tyle gęsto, że nie da się po nich wspiąć. Dzięki specjalnym przegięciom struktura zachowuje sztywność bez konieczności montowania dodatkowych elementów. Ogrodzenie takie, w przeciwieństwie do siatki, jest stabilne i trwałe, a jednocześnie niedrogie. System ogrodzeń kratowych jest modułowy. Oznacza to, że kształt parkanu można dopasować do każdej działki, bez względu na ukształtowanie terenu. - Ogrodzenia kratowe są rozwiązaniem kompleksowym. W skład systemu wchodzą wszystkie niezbędne elementy do jego montażu - mówi Grzegorz Mruk z firmy Wiśniowski. - Jednocześnie, płot taki jest zdecydowanie bardziej wytrzymały niż zwykła siatka - dodaje. 

 

Złodziej zostaje za ogrodzeniem.

 

Solidne na długo 
Największym wrogiem każdego metalowego parkanu jest rdza. Niezabezpieczony metal wystawiony na działanie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, szybko straci swoją wytrzymałość. Przerdzewiałe fragmenty siatki można bez problemu pokonać przy pomocy odpowiednich narzędzi. Dzięki technice cynkowania ogniowego oraz proszkowemu malowaniu ogrodzenie kratowe jest doskonale zabezpieczone przed korozją. Potencjalny intruz nie znajdzie w nim słabego punktu. 
Malowanie to także prosty sposób, by udekorować działkę. Panelom można nadać każdy z kolorów znajdujący się w palecie RAL. Bez problemu dopasujemy barwę paneli do koloru dachu lub kostki przed budynkiem. Panele kratowe estetycznie zarysują również linie boczne działki. Ażurowe kraty stanowią świetną podporę dla roślin pnących, które domownikom dadzą poczucie intymności, a złodziejowi dodatkową przeszkodę do pokonania. 
Ogrodzenie działki to inwestycja, która ma służyć przez wiele lat. Należy wybrać takie, którego nie będzie trzeba remontować co sezon. - Panele kratowe gwarantują przede wszystkim spokojny sen – mówi Mruk. Potencjalny intruz, który spostrzeże dobrej jakości ogrodzenie, pomyśli dwa razy, nim spróbuje się przez nie przedostać.  • Zioła w ogrodzie

  Samodzielnie wyhodowane w ogrodzie zioła – świeża kolendra, rozmaryn, koperek czy mięta prosto z krzaczka – nie muszą być wyłącznie marzeniem. Oprócz uprawiania ziół w doniczkach na balkonie czy kuchennym parapecie, możemy również zasadzić je na rabatce. Najpopularniejsze i łatwe w uprawie są szczypiorek, pietruszka naciowa i wspomniany koperek. To także rośliny, bez których duża część (...)

  Czytaj dalej »
 • KONKURS Moja Przestrzeń POZBRUK

  Kultowa ciężarówka POZBRUK rusza w Polskę z mnóstwem atrakcji na pokładzie dla całych rodzin. Podczas postojów ciężarówki każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie Moja Przestrzeń POZBRUK. Wystarczy dołączyć do nas podczas jednego z postojów i na miejscu wypełnić formularz (...)

  Czytaj dalej »
 • Aranżacja tarasu

  Funkcjonalna aranżacja tarasu nie jest łatwa. Piękny, wygodny, otoczony bujną zielenią taras jest marzeniem wszystkich posiadaczy domu. Niespieszna poranna kawa, spokojne popołudnie z ciekawą lekturą czy radosne zabawy z dziećmi lub towarzyskie spotkania z przyjaciółmi – któż nie oddałby wiele, by móc przeżywać wszystkie te chwile w wyjątkowym miejscu?   Aranżacja tarasu to niezwykle istotny (...)

  Czytaj dalej »
 • Zakładanie trawnika

  Zakładanie trawnika nie jest trudnym doświadczeniem. Wystarczy niewiele wysiłku, by podwórko i ogród prezentowały się schludnie, czysto, pięknie. kilka narzędzi, trochę pracy i gotowe! Trawnik założony. Szybkość wzrostu trawy gwarantuje niemal natychmiastowe efekty, którymi, przy odpowiedniej pielęgnacji zielonego kobierca, możemy cieszyć się przez lata. Botanicy oraz projektanci zieleni jako definicję (...)

  Czytaj dalej »
 • Kwiaty w ogrodzie według zasad feng shui

  O tym, że poczucie wewnętrznej harmonii odgrywa istotną rolę w naszym życiu z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż jednym z głównych czynników prowadzących do osiągnięcia duchowego spokoju może stać się odpowiednio zaadaptowane otoczenie. To podstawowe założenie feng shui, wykorzystywane nie tylko w przypadku projektowania domów i wnętrz, ale (...)

  Czytaj dalej »

Ogród

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »