Pomysły na mały ogród

Mały ogród może być zaaranżowany na mniejsze części, spełniające różne funkcje. Poszczególne zakątki małego ogrodu mogą być zaznaczone różnymi nawierzchniami, poczynając od kostki brukowej, przez drewniane belki, do kamiennych płyt. Pomysłów jest wiele.

 

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić przy urządzaniu małego ogrodu, jest dokładne zmierzenie działki. Zmierzmy przestrzeń i zastanówmy się, jak chcemy ją zagospodarować. Może jest coś, co chcielibyśmy ukryć (np. pojemnik na odpady)? Możemy w prosty sposób posłużyć się wykonaniem prostej wizualizacji. Następnie odpowiedzmy na pytanie, jaką rolę ma pełnić ogródek. Czy ma być on dekoracyjny, funkcjonalny bądź czy ma pełnić rolę składziku? Jeśli wiemy, jakie funkcje ma spełniać oraz jak ma wyglądać, możemy rozpocząć przygotowania do pracy. Przestrzeń niewielkiego ogrodu wbrew pozorom może łączyć różne funkcje. Małe, przydomowe ogrody zakładane są z myślą o wypoczynku domowników i miejscu na przyjazne spotkania w gronie najbliższych, dlatego nie może tutaj zabraknąć ławki czy altany z dużym stołem. Poszczególne kąty można połączyć ścieżką wysypaną żwirem. Pomysłowy szpaler zieleni może ograniczyć ciekawskie spojrzenia przechodniów.

Jak urządzić mały ogród? Czy możliwe jest urządzenie kameralnego ogrodu na niewielkiej przestrzeni? Jakie rośliny wybrać i jak wizualnie powiększyć ogród? W małym ogrodzie dość ważnym elementem jest ogrodzenie. Pamiętajmy, że wysokie i masywne ogrodzenie wizualnie zmniejsza działkę. Dzięki roślinom możemy ukryć to nieprzyjemne odczucie. Brak wyraźnej granicy sprawia, że ogród nabierze cech nieskończonej przestrzeni. Jeżeli wokół naszej działki rośnie las, możemy pokusić się o umieszczenie ażurowego płotu, by przyroda przenikała się z naszą działką. Ogrodzenie lub budynek również możemy potraktować jako ramy ogrodu. Przemyślane dopasowanie kolorystyczne może być dobrym tłem całej kompozycji.

 

Mały ogród możemy traktować jako salon na świeżym powietrzu. Ważna jest tutaj konsekwencja i przemyślane działanie w kwestii przeniesienia stylu z salonu wewnątrz domu do ogródka. Pomoże to uzyskać wrażenie nieskończoności salonu i uratuje ogródek od rutynowych, nudnych projektów. Na małej przestrzeni warto zagospodarować część terenu przy użyciu murku oporowego, co urozmaici wygląd i przełamie stereotyp płaskiego ogródka. Istotna jest również dbałość o detale.

 

Małe ogrody rzucają się w oczy, dlatego wszelkie niedociągnięcia są bardzo widoczne. Dotyczy to roślin, które powinny wyglądać schludnie i estetycznie. Niekiedy inwestorzy rezygnują z trawnika. Jeżeli posiadamy dzieci, utrzymanie trawy w dobrym i zdrowym stanie będzie odrobinę kłopotliwe. Trawnik lub ścieżka prowadzona do domu w kierunku działki stworzy wrażenie powiększenia przestrzeni. Takie rozwiązanie uzyska swój efekt w momencie, kiedy ogród będzie oglądany z jednej strony. Częstą praktyką jest dzielenie ogrodu na segmenty za pomocą krzewów i bylin. Przestrzeń będzie wydawała się większa i przestronna. Lustro zawieszone na ogrodzeniu wprowadzi iluzję przejścia do dalszych zakątków małego ogrodu.

Jeśli mamy taką możliwość, warto zastanowić się nad aranżacją małej sadzawki. Niewielkich rozmiarów sadzawka odbije kolor nieba i wprowadzi do ogrodu więcej słonecznego światła. Pielęgnacja małego ogrodu nie jest wymagająca, toteż można zastanowić się nad wyszukanymi kompozycjami świetlnymi. Na małej działce zdecydowanie sprawdzają się rośliny z drobnym ulistnieniem i licznymi kwiatami. Umieszczenie roślin o dużych kwiatach w pobliżu domu optycznie powiększa przestrzeń. Specjaliści polecają gatunki o liściach różniących się odcieniami. Pnącza zajmują mało miejsca i tworzą kipiące zielenią ściany. Obecne trendy skupiają się na wykorzystaniu donic na tarasach i w małych ogrodach.

 

Ciekawe kształty i kolory donic są wykorzystywane jako ozdoba małych powierzchni i elementy pokaźnych ogrodów. Donice doskonale prezentują się przy wejściu, wśród wysokich roślin i przy ścieżkach. Jeszcze kilka lat temu popularne były osłony wykonane z wikliny. Teraz trendy dyktują ceramiczne donice. Ciekawe modele dobrze współgrają z iglakami. Jak wcześniej wspomniałam, przy projektowaniu małego ogrodu ważną rolę odgrywają detale. Każdy, najdrobniejszy szczegół w małym ogrodzie będzie bardzo widoczny. Urządzając taki ogródek dobrze jest zwrócić uwagę na kolory. Umieszczenie elementów o jasnych barwach powiększy przestrzeń i z pewnością nada jej klasycznego stylu. Nie należy jednak przesadzać z jaskrawymi, mocno zróżnicowanymi kolorami. Stonowana przestrzeń zapewni nam pełny wypoczynek. Już duża kolorowa donica przyciągnie wszystkie spojrzenia i da efekt lepszy niż wiele małych doniczek poustawianych po kontach.

 

Urządzenie ogrodu może wdawać się kłopotliwe, zwłaszcza kiedy mamy ograniczoną przestrzeń, utrudniony dostęp do wody i światła. Warto zadbać o doprowadzenie światła, gdyż umożliwi nam ono błogie spędzanie letnich wieczorów przy blasku gwiazd i w tajemniczej aurze otaczającej nas natury. Urządzenie małego ogrodu nie jest tak pracochłonne, jak mogłoby się wydawać. Warto przygotować koncepcję, zrobić plan i zabrać się do wykonania domowego zacisza na świeżym powietrzu. • Zioła w ogrodzie

  Samodzielnie wyhodowane w ogrodzie zioła – świeża kolendra, rozmaryn, koperek czy mięta prosto z krzaczka – nie muszą być wyłącznie marzeniem. Oprócz uprawiania ziół w doniczkach na balkonie czy kuchennym parapecie, możemy również zasadzić je na rabatce. Najpopularniejsze i łatwe w uprawie są szczypiorek, pietruszka naciowa i wspomniany koperek. To także rośliny, bez których duża część (...)

  Czytaj dalej »
 • KONKURS Moja Przestrzeń POZBRUK

  Kultowa ciężarówka POZBRUK rusza w Polskę z mnóstwem atrakcji na pokładzie dla całych rodzin. Podczas postojów ciężarówki każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie Moja Przestrzeń POZBRUK. Wystarczy dołączyć do nas podczas jednego z postojów i na miejscu wypełnić formularz (...)

  Czytaj dalej »
 • Aranżacja tarasu

  Funkcjonalna aranżacja tarasu nie jest łatwa. Piękny, wygodny, otoczony bujną zielenią taras jest marzeniem wszystkich posiadaczy domu. Niespieszna poranna kawa, spokojne popołudnie z ciekawą lekturą czy radosne zabawy z dziećmi lub towarzyskie spotkania z przyjaciółmi – któż nie oddałby wiele, by móc przeżywać wszystkie te chwile w wyjątkowym miejscu?   Aranżacja tarasu to niezwykle istotny (...)

  Czytaj dalej »
 • Zakładanie trawnika

  Zakładanie trawnika nie jest trudnym doświadczeniem. Wystarczy niewiele wysiłku, by podwórko i ogród prezentowały się schludnie, czysto, pięknie. kilka narzędzi, trochę pracy i gotowe! Trawnik założony. Szybkość wzrostu trawy gwarantuje niemal natychmiastowe efekty, którymi, przy odpowiedniej pielęgnacji zielonego kobierca, możemy cieszyć się przez lata. Botanicy oraz projektanci zieleni jako definicję (...)

  Czytaj dalej »
 • Kwiaty w ogrodzie według zasad feng shui

  O tym, że poczucie wewnętrznej harmonii odgrywa istotną rolę w naszym życiu z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż jednym z głównych czynników prowadzących do osiągnięcia duchowego spokoju może stać się odpowiednio zaadaptowane otoczenie. To podstawowe założenie feng shui, wykorzystywane nie tylko w przypadku projektowania domów i wnętrz, ale (...)

  Czytaj dalej »

Ogród

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »