Zagospodarowanie skarp w ogrodzie

Pofałdowana rzeźba terenu zdecydowanie ożywia i wzbogaca założenia ogrodowe. Jest to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla właścicieli, ale także dla architektów krajobrazu. Dobrze wyprofilowana skarpa może stać się wspaniałym i oryginalnym elementem ogrodu, który przyciągnie wzrok niejednego gościa.

Niezwykle istotne przy adaptacji wszelkich pochyleń i nierówności jest uzyskanie dokładnych pomiarów różnicy poziomów. Dzięki temu dowiemy się, ile należy wykonać skosów, jak również gdzie powstaną murki oporowe. Jeśli zdecydujemy się na geometrycznie wyprofilowane skarpy, nasz ogród uzyska nowoczesny charakter. W większości założeń różnice poziomów przybierają łagodne kształty.

Roślinność na skarpach
Powszechnym sposobem na zagospodarowanie nachylonego terenu jest posadzenie roślinności. Niezwykle chodliwe są rośliny płożące iglaste oraz liściaste. Często korzystamy z niezliczonej ilości barw, które niestety męczą odbiorcę. Staje się to dość popularne i większość założeń wygląda identycznie. Architekci krajobrazu proponują rozwiązania wykorzystujące stonowane barwy roślin o podobnej wysokości. Na skarpach doskonale sprawdzą się rośliny nie wymagające intensywnej pielęgnacji, jak również gatunki odporne na mrozy, silne wiatry i znoszące susze. Najlepiej sadzić rośliny dość ekspansywne, by mogły konkurować z chwastami. Dzięki temu unikniemy męczących zabiegów pielęgnacyjnych a nasza kompozycja nie zostanie zakłócona.
Pamiętajmy, że nachylenia są miejscem niegościnnym dla roślinności.
W takich miejscach podłoże narażone jest na rozmywanie oraz silną erozję wietrzną. Cennymi gatunkami będą rośliny zimozielone atrakcyjne przez cały rok, ale także większość bylin i gatunków wrzosowatych. Powszechne są odmiany jałowców pospolitych, sabińskich, Pfitzera, jak również łuskowych o płożącym pokroju tj. Jałowiec łuskowy 'Blue Carpet' Juniperus squamata, Jałowiec sabiński 'Broadmoor' Juniperus śabina, Jałowiec Pfitzera 'Old Gold' Juniperus x Pfitzeriana. Równie często w ogrodach pojawia się styl skalny. Uzyskamy go poprzez zastosowanie na zboczach odmiany sosny górskiej o niskim, rozpostartym pokroju np. Sosna górska Pinus Mugo var. Pumilio. Oryginalnym pomysłem jest obsadzenie skarpy roślinnością iglastą o miniaturowym pokroju. Jeśli wybierzemy gatunki tworzące prawie idealne kule tj. Sosna czarna 'Pierrick Bregeon Pinus nigra, Sosna górska 'Humpy' Pinus mugo, Sosna bośniacka 'Smidtii' Pinus heldreichii, efekt będzie zdumiewający. Przy takich kompozycjach harmonijną całość stworzą również ozdobne kamienie układane przypadkowo. Zimozielonym krzewem, który idealnie pasuje przy każdym nachyleniu jest Irga Dammera 'Mooncreeper' Cotoneaster dammeri.

 Toleruje wszystkie rodzaje gleb ogrodowych, a jej ozdobą są nie tylko białe kwiaty, ale także karminowe, kuliste owoce. Na zbocza zacienione polecany jest Barwinek pospolity. Jest to jedna z najcenniejszych roślin okrywowych z długimi pełzającymi pędami. Bardzo zróżnicowaną i bogatą grupę nadającą się do kompozycji stanowią rośliny wrzosowate.
Dzięki rożnej barwie liści i kwiatów są malowniczym i ożywiającym akcentem ogrodu, a doskonałym tłem są dla nich rośliny iglaste. Korzystnym sąsiedztwem są również trawy ozdobne i niskie odporne na suszę byliny. Wybór bylin jest ogromny, ich wymagania zaś izolacyjna. Stabilność konstrukcji zapewni fundament. Dla murków do wysokości 100 cm grubość fundamentu powinna wynosić 30-60 cm, w przypadku murków wyższych stosujemy fundament grubości 80 cm. Warstwy kamieni są łączone zaprawą cementową, spoiny wypełniane są zaprawą do spoinowania, która powinna być mrozoodporna. Najbardziej masywne są murki oporowe betonowe, wykonywane z betonu wylewanego w szalunku. Konstrukcje wyższe niż 120 cm wzmacnia się zbrojeniem ze stalowych prętów. W przypadku rozwiązań powyżej 150 cm dobrym pomysłem będzie wykonanie tarasowania zbocza i wykonanie kilku mniejszych murków. Uzyskany efekt będzie o wiele bardziej imponujący, jeśli uzupełnieniem staną się kamienne schody i roślinność. Rozwiązaniem, które staje się bardzo modne, są gabionowe ścianki. Gabiony to kosze wykonane z siatki stalowej galwanizowanej cynkiem lub cynkiem i aluminium. Wypełnia się je ozdobnymi otoczakami, kamieniami łamanymi lub innymi materiałami. Najcenniejszymi gatunkami są Szałwie omszone Salvia nemorosa, Kocimiętka Faassena Nepata x faassenii, Żurawka drobnokwiatowa Heuchera micrantha.

 


Murki oporowe i geokraty
Skarpy, nawet te niewielkie, dobrze jest wzmocnić murkiem oporowym. Wysokość murka suchego spajanego ziemią nie powinna przekraczać 60 cm. W przeciwnym przypadku ścianka będzie niestabilna. Wskazane jest wykonanie drenażu pod murkiem, jak również między murkiem a skarpą. W trakcie wznoszenia ścianki można naprzemiennie sadzić roślinność, która doda uroku. Z powodzeniem na takich ściankach stosowany może być piaskowiec. Jego ciepła barwa i oryginalna faktura wprowadza bardzo przytulny i ciekawy efekt.
Przy umacnianiu skarp stosuje się również murki oporowe murowane. W tym przypadku możemy stosować materiały takie jak: kamienie polne, wapienie, piaskowce, bloczki z betonu komórkowego, cegły zwykłe lub klinkierowe. Na dole ścianki powinny znaleźć się frakcje większe. W przypadku kamieni nasiąkliwych (wapienie czy piaskowce) istotna jest warstwa Alternatywą dla tradycyjnych metod wzmacniania podłoża są geokraty. Wykonane są z taśmy obustronnie moletowanej, zgrzewanej punktowo. Wysokość siatki komórkowej wynosi od 50 do 200 mm. Kształtem geokrata przypomina plaster miodu. Ma ona za zadanie zabezpieczyć grunt przed skutkami erozji oraz wzmocnić słabe podłoże gruntowe.

 


Stabilizowanie darnią
Skarpy o niewielkim stopniu nachylenia - maksymalnie do 30° - można stabilizować darnią. Koszenie na takich zboczach nie będzie uciążliwe. W tym celu można korzystać z trawnika z rolki lub z siewu. Przy tradycyjnej metodzie z siewu należy pamiętać, aby nasiona ubić wałem. Unikniemy w ten sposób ich wypłukania wraz ze spływem. Podczas układania trawnika z rolki istotne jest, aby pasy rozkładane były wzdłuż skarpy. Układane w poprzek będą się osuwały, tworząc prześwity.

Elementy dekoracyjne
Miłośnicy wody w ogrodzie mogą wykorzystać zbocza na kaskady wodne, wodospady, ścianki wodne. Odpowiednie ukształtowanie terenu pozwoli stworzyć ciekawe stopnie wodne z użyciem kamieni lub innych materiałów. Płynąca woda będzie atrakcyjnym elementem w ogrodzie oraz doskonałym miejscem do odpoczynku, ponieważ szum wody uspokaja i relaksuje.
W ostatnich latach obserwuje się tendencję do tworzenia w dużych skarpach piwniczek, ziemianek i winiarni. Będą one niestandardowym miejscem wypoczynku, dającym także schronienie przed deszczem. Dzięki dużym kamiennym schodom z dodatkowym siedziskiem możemy uzyskać wspaniały widok na cały ogród.
Jak widać odpowiednio zaprojektowana skarpa może stać się pięknym fragmentem ogrodu, w którym chętnie będziemy spędzać czas. Dzięki pomysłowości można uzyskać tętniący życiem górski potok lub malowniczą łąkę kwietną, a także doskonałe miejsce wypoczynku, relaksu czy zabawy.


www.biobidet.pl


 • KONKURS Moja Przestrzeń POZBRUK

  Kultowa ciężarówka POZBRUK rusza w Polskę z mnóstwem atrakcji na pokładzie dla całych rodzin. Podczas postojów ciężarówki każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie Moja Przestrzeń POZBRUK. Wystarczy dołączyć do nas podczas jednego z postojów i na miejscu wypełnić formularz (...)

  Czytaj dalej »
 • Aranżacja tarasu

  Funkcjonalna aranżacja tarasu nie jest łatwa. Piękny, wygodny, otoczony bujną zielenią taras jest marzeniem wszystkich posiadaczy domu. Niespieszna poranna kawa, spokojne popołudnie z ciekawą lekturą czy radosne zabawy z dziećmi lub towarzyskie spotkania z przyjaciółmi – któż nie oddałby wiele, by móc przeżywać wszystkie te chwile w wyjątkowym miejscu?   Aranżacja tarasu to niezwykle istotny (...)

  Czytaj dalej »
 • Zakładanie trawnika

  Zakładanie trawnika nie jest trudnym doświadczeniem. Wystarczy niewiele wysiłku, by podwórko i ogród prezentowały się schludnie, czysto, pięknie. kilka narzędzi, trochę pracy i gotowe! Trawnik założony. Szybkość wzrostu trawy gwarantuje niemal natychmiastowe efekty, którymi, przy odpowiedniej pielęgnacji zielonego kobierca, możemy cieszyć się przez lata. Botanicy oraz projektanci zieleni jako definicję (...)

  Czytaj dalej »
 • Kwiaty w ogrodzie według zasad feng shui

  O tym, że poczucie wewnętrznej harmonii odgrywa istotną rolę w naszym życiu z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż jednym z głównych czynników prowadzących do osiągnięcia duchowego spokoju może stać się odpowiednio zaadaptowane otoczenie. To podstawowe założenie feng shui, wykorzystywane nie tylko w przypadku projektowania domów i wnętrz, ale (...)

  Czytaj dalej »
 • Jesienne porządki

  Posiadanie własnego ogrodu wiąże się z dużą przyjemnością i satysfakcją, ale także z koniecznością wytężonej pracy w nim niemal przez cały rok. Kiedy za oknem robi się szaro, a my najchętniej nie opuszczalibyśmy ciepłego wnętrza domu, wokół budynku czeka nas jeszcze mnóstwo pracy. Warto jednak odpowiednio przygotować ogród na zimę, aby wiosną móc cieszyć się zachwycającymi efektami. (...)

  Czytaj dalej »


Ogród

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »

http://antiquebeauty.eu/promocje/?utm_source=livingroom&utm_campaign=living-room&utm_medium=email

Współpraca
reiker
proservice
blueskypolska
lubdom
vivaogrod
minwax
solar
HomeKONCEPT
briggsandstatton
meblepl
norlys
design
korner
damixa
homedays
pikbijou
tk-lighting
Nicol
z500
Lumina-Deco
Km studio
kwazar
sofy24
Lirene
eccelent
USPA
BioBidet
kominflex
Vista Bella
maridex
afb
mtm_ostroda
elkamino
aranzacje_targi
Home Decor
Swiatlo
Pracownia Malarska Art-Emi
Zona Design
Targi Lipskie
Designers' Open
Husqvarna
estelia
meble24
whamaku
festiwal wnętrz

Living Room to ekskluzywny magazyn podejmujący tematy związane z wnętrzarstwem, w którym radzimy jak stylowo urządzić mieszkanie lub dom i gustownie je udekorować. Na łamach magazynu prezentujemy piękne, oryginalne aranżacje autorstwa uznanych architektów oraz relacje z polskich i międzynarodowych imprez branżowych.

Decoration & Design prezentuje najnowsze trendy we wzornictwie, architekturze oraz wnętrzarstwie, a także relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze światem designu. W magazynie nie brakuje prezentacji stylowych mebli, sprzętów, wnętrz mieszkalnych oraz samochodów. Architektura oraz design jeszcze nigdy nie były podane w tak przystępnej formie!

Dom Idealny, tajemniczy ogród i kwiaty. Podpowie na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas projektowania, budowy i wykończenia domu oraz jak sprawić, żeby każdy z etapów przebiegał bezproblemowo. Proponujemy również ciekawe projekty budynków i ogrodów, a także porady pozwalające uniknąć błędów podczas remontowania czy przebudowy.

Comfort Life to magazyn poświęcony lifestylowi, z którego dowiesz się o współczesnych trendach w dziedzinie technologii, motoryzacji, mody, sportu i turystyki. Nasz tytuł to także przewodnik po rynku dóbr luksusowych – pokazujemy najlepsze marki, trendy i nowinki.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Media Creations. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Media Creations. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.