Zakładamy ogród idealny...

...ale od czego powinniśmy zacząć?


Zaczynamy od przeznaczenia
 


Na wstępie trzeba wspomnieć, iż warto sprawę projektu i urządzenia wymarzonego ogrodu powierzyć fachowcowi - osobie, która zajmuje się aranżacją zielonej przestrzeni na co dzień. Zanim jednak powstanie ogród musimy określić jego przeznaczenie, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakim celu ma on powstać. Dla lepszego zrozumienia wprowadźmy przykładowy podział na rodzaje przestrzeni, który ułatwi nam sprecyzowanie potrzeb, jakie powinien zaspokajać nasz ogród. Może być, np. przestrzenią integracji rodziny (przestrzenią zabawy), przestrzenią umożliwiającą bierny relaks i wyciszenie (Ogród SPA, specjalne materace masujące, etc.), przestrzenią wyłącznie reprezentacyjną lub przestrzenią nowoczesną, inspirującą, niebanalną (czyli ogród modernistyczny) i tak dalej. Młode małżeństwo z dziećmi wybierze ogród stanowiący przestrzeń wspólnych zabaw, starsi inwestorzy wybiorą przestrzeń harmonii i spokoju, w której znajdą miejsce do biernego relaksu, a singiel pracujący ponad 12 godzin na dobę wybierze prostotę i minimalizm. To tylko hipotetyczne odpowiedzi, ale jeśli pojawiają się na początku współpracy klient – projektant, cały proces ma właściwy kierunek, a efekt zgodny z oczekiwaniami. Mamy wówczas pewność,  że powstanie ogród, który nie będzie po prostu… ogrodem.
Najpierw koncepcja, później projekt 


Po wywiadzie z klientem- projektant przygotowuje koncepcję zagospodarowania terenu, czyli naszego ogrodu. Prezentując ją zwraca uwagę na charakter przestrzeni, jej podział i funkcje, na planowany dobór elementów wyposażenia i roślinności. Ważna uwaga: w projektowaniu ogrodu roślinność jest ważna, ale nie najważniejsza. Najważniejsza jest kompozycja przestrzeni (jej funkcjonalność). Jeśli idea zadowala klienta możliwe jest przejście do etapu przygotowania projektu i kosztorysu inwestorskiego.
Realizacja prac 


Proces realizacyjny - zgodnie ze sztuką - powinien być nadzorowany przez projektanta. Klient oczywiście ma prawo wyboru, ale jeśli zaangażuje projektanta do pełnienia nadzoru inwestorskiego lub autorskiego (w zależności od wybranej opcji współpracy), to projektant odpowiada za efekt ostateczny ogrodu. Ocena końcowa w całości należy zaś, co zrozumiałe, wyłącznie do klienta.
Ogród przykładowy… 


Prezentowany na zdjęciach ogród powstał w małej miejscowości pod Bydgoszczą, na powierzchni około 2400 m2. Od początku wiadomo było, że ma być odzwierciedleniem młodości i energii właścicieli. Klienci chcieli mieć ogród ciekawy, funkcjonalny, zbliżony charakterem do śródziemnomorskiego. Intencją było więc uzyskanie przestrzeni ciekawej wizualnie, i integrującej rodzinę oraz dającej radość w korzystaniu z niej, także w gronie przyjaciół. Elementem kulminacyjnym miał stać się basen kąpielowy z rozsuwanym na lato zadaszeniem.
Duży podjazd przed domem miał być zagospodarowany inaczej niż typowe rozwiązania. Ze względu na charakter całej kompozycji pojawił się pomysł na usypanie niewielkiego wyniesienia terenu i zlokalizowanie na nim sztucznego strumienia w otoczeniu niskiej, ale ozdobnej roślinności i drobnych, jasnych kamieni. Idea ta - to z jednej strony wyspa, z drugiej - integralna część całej przestrzeni.
W procesie wykonawczym podstawową trudnością okazał się grunt. Mocno gliniasty, nieprzepuszczający wody, musiał zostać rozluźniony przez żwir gruboziarnisty (warstwa ok. 20 cm), co było przewidziane w projekcie. Później została nawieziona ziemia urodzajna. Dopiero po zakończeniu wszystkich prac ziemnych (w tym makro- i mikroniwelacji), można było wykonać infrastrukturę ogrodu (system nawadniający, oświetlenie, instalację pod strumyk wodny, etc.) oraz przygotować wykop pod basen. W kolejnych etapach zainstalowany został basen, alejki z płyt kamiennych (piaskowiec) oraz posadzone rośliny i wykonane oświetlenie. Tak powstał ogród funkcjonalny, o indywidualnym charakterze, cieszący otwartą, ale skupioną wokół domu przestrzenią, z której korzysta cała rodzina.


Domowy.pl - szeroki wybór projektów domów


 • KONKURS Moja Przestrzeń POZBRUK

  Kultowa ciężarówka POZBRUK rusza w Polskę z mnóstwem atrakcji na pokładzie dla całych rodzin. Podczas postojów ciężarówki każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie Moja Przestrzeń POZBRUK. Wystarczy dołączyć do nas podczas jednego z postojów i na miejscu wypełnić formularz (...)

  Czytaj dalej »
 • Aranżacja tarasu

  Funkcjonalna aranżacja tarasu nie jest łatwa. Piękny, wygodny, otoczony bujną zielenią taras jest marzeniem wszystkich posiadaczy domu. Niespieszna poranna kawa, spokojne popołudnie z ciekawą lekturą czy radosne zabawy z dziećmi lub towarzyskie spotkania z przyjaciółmi – któż nie oddałby wiele, by móc przeżywać wszystkie te chwile w wyjątkowym miejscu?   Aranżacja tarasu to niezwykle istotny (...)

  Czytaj dalej »
 • Zakładanie trawnika

  Zakładanie trawnika nie jest trudnym doświadczeniem. Wystarczy niewiele wysiłku, by podwórko i ogród prezentowały się schludnie, czysto, pięknie. kilka narzędzi, trochę pracy i gotowe! Trawnik założony. Szybkość wzrostu trawy gwarantuje niemal natychmiastowe efekty, którymi, przy odpowiedniej pielęgnacji zielonego kobierca, możemy cieszyć się przez lata. Botanicy oraz projektanci zieleni jako definicję (...)

  Czytaj dalej »
 • Kwiaty w ogrodzie według zasad feng shui

  O tym, że poczucie wewnętrznej harmonii odgrywa istotną rolę w naszym życiu z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż jednym z głównych czynników prowadzących do osiągnięcia duchowego spokoju może stać się odpowiednio zaadaptowane otoczenie. To podstawowe założenie feng shui, wykorzystywane nie tylko w przypadku projektowania domów i wnętrz, ale (...)

  Czytaj dalej »
 • Jesienne porządki

  Posiadanie własnego ogrodu wiąże się z dużą przyjemnością i satysfakcją, ale także z koniecznością wytężonej pracy w nim niemal przez cały rok. Kiedy za oknem robi się szaro, a my najchętniej nie opuszczalibyśmy ciepłego wnętrza domu, wokół budynku czeka nas jeszcze mnóstwo pracy. Warto jednak odpowiednio przygotować ogród na zimę, aby wiosną móc cieszyć się zachwycającymi efektami. (...)

  Czytaj dalej »


Ogród

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »

http://antiquebeauty.eu/promocje/?utm_source=livingroom&utm_campaign=living-room&utm_medium=email

Współpraca
reiker
proservice
blueskypolska
lubdom
vivaogrod
minwax
solar
HomeKONCEPT
briggsandstatton
meblepl
norlys
design
korner
damixa
homedays
pikbijou
tk-lighting
Nicol
z500
Lumina-Deco
Km studio
kwazar
sofy24
Lirene
eccelent
USPA
BioBidet
kominflex
Vista Bella
maridex
afb
mtm_ostroda
elkamino
aranzacje_targi
Home Decor
Swiatlo
Pracownia Malarska Art-Emi
Zona Design
Targi Lipskie
Designers' Open
Husqvarna
estelia
meble24
whamaku
festiwal wnętrz

Living Room to ekskluzywny magazyn podejmujący tematy związane z wnętrzarstwem, w którym radzimy jak stylowo urządzić mieszkanie lub dom i gustownie je udekorować. Na łamach magazynu prezentujemy piękne, oryginalne aranżacje autorstwa uznanych architektów oraz relacje z polskich i międzynarodowych imprez branżowych.

Decoration & Design prezentuje najnowsze trendy we wzornictwie, architekturze oraz wnętrzarstwie, a także relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze światem designu. W magazynie nie brakuje prezentacji stylowych mebli, sprzętów, wnętrz mieszkalnych oraz samochodów. Architektura oraz design jeszcze nigdy nie były podane w tak przystępnej formie!

Dom Idealny, tajemniczy ogród i kwiaty. Podpowie na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas projektowania, budowy i wykończenia domu oraz jak sprawić, żeby każdy z etapów przebiegał bezproblemowo. Proponujemy również ciekawe projekty budynków i ogrodów, a także porady pozwalające uniknąć błędów podczas remontowania czy przebudowy.

Comfort Life to magazyn poświęcony lifestylowi, z którego dowiesz się o współczesnych trendach w dziedzinie technologii, motoryzacji, mody, sportu i turystyki. Nasz tytuł to także przewodnik po rynku dóbr luksusowych – pokazujemy najlepsze marki, trendy i nowinki.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Media Creations. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Media Creations. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.