Wnętrza

Rekreacja

Domowa biblioteka

Tekst Anna Olga Chmielewska Hollart Studio

2013-05-31
Domowa biblioteka

W sytuacji,gdy zbiory są duże, powyżej 10 000 egzemplarzy, warto przeznaczyć na nie oddzielne pomieszczenie. Wtedy książkom i regałom możemy oddać całe ściany. Za szkłem eksponujemy najcenniejsze egzemplarze, inne możemy przechowywać w zamykanych regałach lub szafach. Pomieszczenie biblioteki, z uwagi na zwiększone obciążenia, powinno mieć na etapie budowy domu odpowiednio wzmocnioną konstrukcję stropu, właściwą wentylację, a także zapewnioną stałą, kontrolowaną wilgotność powietrza. Nieduże zbiory, do kilkuset egzemplarzy, bardzo dobrze jest umieścić w większych przedpokojach, holach, czy wokół klatki schodowej.
Ulubione książki powinny znaleźć miejsce w salonie lub w sypialni. Dla tej podręcznej kolekcji warto pomyśleć o efektownym meblu.





Styl biblioteki

Powinien być spójny z charakterem całego domu, a w szczególności z jego częścią otwartą, dzienną. Często bowiem biblioteka jest pomieszczeniem w pobliżu salonu
czy jadalni, albo aneksem w pokoju dziennym.
Biblioteka klasyczna Może mieć charakter kameralnego gabinetu. Meble i regały są w niej bardziej masywne, często pojawiają się w nich frezowane pilastry i rzeźbione gzymsy. Męski i klubowy charakter nadamy jej- gdy meble oraz podłoga będą ciemne, a na ścianach pojawią się tapety w nasyconych barwach, w pasy lub kraty. W klasycznej lecz lżejszej odmianie, połki i regały mogą być wykonane z malowanego drewna lub płyty MDF. Wybieramy wowczas paletę jaśniejszą, kolory od bieli, beżu po oliwki lub charakterystyczną dla stylu francuskiego barwę taupe. Część regałow bibliotecznych stanowią półki, dobrze jest gdy mają one możliwość regulacji góra -dół. Połki na których ustawiamy same książki nie powinny być zbyt długie – do 80 cm, głębokość ich waha się pomiędzy 25 a 38 cm. Można pomyśleć o zamknięciu półek przeszklonymi drzwiczkami, to zabezpieczy książki przed kurzem.





Doł klasycznego mebla bibliotecznego zwykle jest zamknięty drzwiczkami i szufladami. Jest to rozwiązanie praktyczne, pozwalające na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na czasopisma, zbiory płyt, a także audiobookow czy ebookow oraz rożnych pomocnych drobiazgów. Nowoczesna biblioteka
To kompozycje pionow i poziomow będące atrakcją i dekoracją samą w sobie. Do tego układu dopasowujemy zwykle format oraz sposob ułożenia książek, dbając o kompozycję całej ściany. Nie zawsze widok rożnokolorowych grzbietow, mnogości formatow, podziałow wyznaczonych przez linie pólek jest korzystny w nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu. Warto pomyśleć o części zamkniętej biblioteki, aby w niej ukryć pozostałe książki. Wtedy najlepiej sprawdzają się regały z gładkimi frontami - dużo łatwiej dopasować je do stylistyki reszty domu. Projektując zamknięte szafy powinniśmy przewidzieć w nich miejsce na nowe tomy. Zdarza się także, że pomysły projektantow nowoczesnych wnętrz, eliminują mebel biblioteczny, pozostawiając książki zawieszone w przestrzeni ściany, ustawione na podłodze, będące czystą dekoracją. To pomysł świetny na zaprezentowanie niewielkiej kolekcji, ulubionych albumow lub ciekawych, wybranych egzemplarzy.

Dobrze oświetlona

W małych i dużych bibliotekach koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Zastosowanie znajdą tu oprawy wewnętrzne zapalające się po otwarciu drzwi lub zewnętrzne kierunkowe, oświetlające połki. Świetnie sprawdzają się oprawy ledowe. Tradycyjne żarówki i halogeny trzeba stosować w odległości bezpiecznej- tak by nie nagrzewały książek.





Przyjemne dodatki

W sytuacji, gdy połki sięgają od podłogi do sufitu warto zaopatrzyć bibliotekę w drabinkę. Oprócz tego, że jest ona szalenie pomocna stanowi także bardzo dekoracyjny element.
Ściany pokoju bibliotecznego to świetne miejsce do zaprezentowania kolekcji - grafik,
plakatów, rycin czy pamiątkowych fotografii. Taka kolekcja podkreśla indywidualny charakter tego miejsca. W pobliżu biblioteki nie powinno zabraknąć wygodnego fotela z podnożkiem lub szezlonga. To sprawi, że przyjemnie będzie oddawać się lekturze godzinami. Poduszka, pled, podręczny stolik - to dodatki, które dopełnią całości.