Różne oblicza biurka

Z pozoru może wydawać się banalnym sprzętem, nieco trywialnym i nieciekawym. W rzeczywistości jednak jest to błędne założenie. Zarówno klasyczne, jak i współczesne biurka mogą zachwycać oraz intrygować swoim designem. Jak każde meble, na przestrzeni wieków przeszły ogromną ewolucję.W jej wyniku wypracowane zostały nowatorskie rozwiązania, dzięki którym tradycyjne biurko urasta obecnie do rangi artystycznego projektu.

 

Biurko stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. W dzisiejszych czasach to właśnie przy nim przeciętny człowiek spędza najwięcej czasu. Biurko służy nam najczęściej do pracy lub jako miejsce pod komputer, niekiedy także jako schowek na dokumenty i drobiazgi. Postrzegamy je głównie przez pryzmat funkcji, jaką spełnia. Zatem musi być ono przede wszystkim praktyczne, ale nie mniej istotna jest również kwestia designu. Jak każdy mebel, biurko musi odpowiednio wpisywać się w konwencję wystroju, dlatego też projektanci nie ustają w kreowaniu nowych modeli oraz swoistych wariacji na temat biurka.

 

HISTORIA

 

Początki mebla miały związek z koniecznością ręcznego pisania listów. Biurko powstało jako miejsce przeznaczone specjalnie do tego celu, wykształciło się z połączenia pulpitu, stołu i komody w drugiej połowie XVII wieku we Francji i nazywane było „table-bureau”. W Anglii nosiło miano „writting table”, natomiast w Polsce określało się je jako sekretarzyk. Biurka francuskie były niezwykle dekoracyjne, bogato zdobione. Świadczyły o wysokim poziomie materialnym właściciela, a także jego wykształceniu, bowiem w czasach, kiedy biurka stały się popularne, jedynie osoby o arystokratycznym pochodzeniu posiadały umiejętności pisania i czytania. Konstrukcja współczesnych biurek nie różni się od pierwszych sprzętów tego typu. Niezmiennie składa się ono z blatu, podstawy w postaci nóżek, lub płyt. Opcjonalnie pojawiają się szufladki, zintegrowana z całością szafeczka bądź półka lub nadstawka.

 

 

MEBEL DLA KOBIET

 

Z pierwszych modeli biurek korzystały przede wszystkim kobiety, dlatego też w XVIII wieku upowszechnił się szczególny rodzaj mebla: biurka typu damskiego. Wśród nich wyróżnić można następujące modele: bonheur-du-jour (biurko o prostej linii i konstrukcji, z szufladkami pod blatem oraz niską nadstawką) bureau à dessus brisé (biurko wyposażone w dwie komody po obu bokach), bureau à pente (wyposażone w nadstawkę w formie zamykanego schowka z przegródkami i szufladkami), secrétaire-toillette (stolik łączący funkcję biurka i toaletki).

 

ROZWÓJ TECHNOLOGII A MEBLARSTWO

 

Coraz łatwiejszy dostęp do wykształcenia w kolejnych wiekach sprzyjał rozpowszechnianiu się biurek w szybkim tempie również wśród użytkowników wywodzących się z niższych klas społecznych. Jednak największy wpływ na umasowienie produkcji tego typu sprzętów wywarł rozwój technologiczny oraz pojawienie się komputerów. W związku z tym wprowadzono niewielkie zmiany w konstrukcji mebla. Blaty musiały stać się większe, aby móc pomieścić wszystko, co potrzebne użytkownikowi komputera: monitor, klawiaturę, myszkę itp., a jednocześnie pełnić funkcję stanowiska do komfortowego ręcznego pisania. W ostatnich latach zaobserwować można jednak zwrot ku ograniczaniu wielkości powierzchni pulpitu biurka ze względu na pojawienie się laptopów, które wymagają znacznie mniejszej ilości miejsca.

 

 

NOWOCZESNY DESIGN

 

Klasyczne biurka są ciężkie i masywne, ich wszystkie elementy były ze sobą zintegrowane, natomiast obecnie coraz częściej producenci wypuszczają na rynek modele lekkie, dające możliwość dowolnego zestawiania elementów (np. szafka bądź komoda może być częścią biurka lub niezależnym meblem). Popularne są także biurka składane, które pozwalają dowolnie gospodarować przestrzenią. Możemy je rozkładać tylko na czas korzystania z mebla, a po zakończonej pracy złożyć, aby nie zabierały niepotrzebnie miejsca.

 

Takie rozwiązanie będzie bardzo praktyczne w przypadku mieszkań i pomieszczeń o niewielkim metrażu. Współcześnie spotykamy się najczęściej z tendencja do upraszczania wszelkich konstrukcji, zgodnie z ideą nurtu minimalistycznego, w myśl którego rezygnuje się ze zbędnych elementów czy zdobień na rzecz funkcjonalności. Coraz rzadziej w mieszkaniach o nowoczesnym wystroju znaleźć można klasyczne, drewniane biurka, które ustępują miejsca nowatorskim koncepcjom. Projektanci sięgają po materiały, takie jak metal, laminat, szkło, plastik, a także nadają tym z pozoru mało efektownym meblom interesujące, a niekiedy nawet futurystyczne formy.

 

 

Jednak tradycyjne biurka, wykonywane na wzór tych sprzed kilku wieków, nieprzerwanie znajdują miejsce w naszych domach. Klasyczny wygląd oraz dbałość o wykończenie czynią z nich mebel niezwykle stylowy, bez którego trudno wyobrazić sobie elegancki gabinet. Możemy zdecydować się na biurka o prostych formach albo wyposażyć swoje lokum w bogato zdobione antyki bądź sprzęty stylizowane na dawne, zależnie od własnych upodobań i preferowanej stylistyki. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór tego - wydawać by się mogło - prozaicznego mebla, ponieważ zależy od niego nasz komfort podczas pracy oraz efekt aranżacyjny wnętrza gabinetu, sypialni czy salonu, w którym biurko znajdzie swoje miejsce.

 


www.biobidet.pl


 • Industrialne lampy

  Moda na loftowe wnętrza nieustannie rośnie w siłę. Pofabryczne przestrzenie postrzegane są w ostatnim czasie jako idealne miejsca na urządzenie własnego lokum. Niestety nie każdy miłośnik stylu industrialnego dysponuje poprzemysłowym apartamentem. Alternatywą w takiej sytuacji może okazać się zastosowanie kilku stylowych dodatków, które pozwolą stworzyć namiastkę loftu w naszym mieszkaniu. Jednym z nich są (...)

  Czytaj dalej »
 • Preparaty gwarantujące czystość

  Wszyscy lubimy piękne wnętrza, w których można czuć się komfortowo. Nawet najwspanialej zaaranżowane przestrzenie nie będą jednak przyjazne dla mieszkańców, jeżeli nie zapanuje w nich ład. Zachowanie porządku i higieny to podstawa w kwestii kreowania wygodnego, a jednocześnie efektownego wystroju. Nieocenionymi pomocnikami okazują się pod tym względem środki czyszczące WOMAX – niezawodni poskromiciele kurzu, (...)

  Czytaj dalej »
 • HEFRA - SREBRNE INSPIRACJE W DEKORACJI STOŁU

  Stół to serce każdego domu, miejsce szczególne, symbol. Przy nim gromadzi się i zasiada cała rodzina, celebrując wspólne chwile. Czy to uroczysta kolacja, rodzinny obiad, czy wieczorne rozmowy przy gorącej herbacie. Dlatego już bardzo wcześnie rozwinęła się kultura stołu i sztuka jego dekoracji, która następnie ewoluowała przez lata, czerpiąc z panujących aktualnie trendów, ale jednocześnie (...)

  Czytaj dalej »
 • Biokominek

  Najnowsze wzornicze trendy wywierają wpływ na niemal każdy element wyposażenia mieszkań i domów. Nie oparły się im również kominki uznawane powszechnie za jedne z najbardziej tradycyjnych akcesoriów budujących wystrój wnętrza. Obecnie jednak zmienia się nie tylko design palenisk, ale także wykorzystywana przez nie technologia. Od niedawna na domowych salonach królują praktyczne i modne biokominki, (...)

  Czytaj dalej »
 • Stylowa ozdoba sufitu

  Sufit stanowi niezwykle istotną, aczkolwiek niekiedy pomijaną przestrzeń aranżacyjną. Często zapominamy o możliwościach stylizacyjnych, jakie stwarza ta płaszczyzna. Najprostszym, a jednocześnie bardzo atrakcyjnym sposobem na jej zaadaptowanie jest umieszczenie niebanalnego, efektownego żyrandola, który stanie się swoistą biżuterią mieszkania – jego nieodzowną ozdobą.   (...)

  Czytaj dalej »

https://www.youtube.com/watch?v=erhc2qbbokE&t=14s

Wyposażenie

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »

http://antiquebeauty.eu/promocje/?utm_source=livingroom&utm_campaign=living-room&utm_medium=email

Współpraca
reiker
proservice
blueskypolska
lubdom
vivaogrod
minwax
solar
HomeKONCEPT
briggsandstatton
meblepl
norlys
design
korner
damixa
homedays
pikbijou
tk-lighting
Nicol
z500
Lumina-Deco
Km studio
kwazar
sofy24
Lirene
eccelent
USPA
BioBidet
kominflex
Vista Bella
maridex
afb
mtm_ostroda
elkamino
aranzacje_targi
Home Decor
Swiatlo
Pracownia Malarska Art-Emi
Zona Design
Targi Lipskie
Designers' Open
Husqvarna
estelia
meble24
whamaku
festiwal wnętrz

Living Room to ekskluzywny magazyn podejmujący tematy związane z wnętrzarstwem, w którym radzimy jak stylowo urządzić mieszkanie lub dom i gustownie je udekorować. Na łamach magazynu prezentujemy piękne, oryginalne aranżacje autorstwa uznanych architektów oraz relacje z polskich i międzynarodowych imprez branżowych.

Decoration & Design prezentuje najnowsze trendy we wzornictwie, architekturze oraz wnętrzarstwie, a także relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze światem designu. W magazynie nie brakuje prezentacji stylowych mebli, sprzętów, wnętrz mieszkalnych oraz samochodów. Architektura oraz design jeszcze nigdy nie były podane w tak przystępnej formie!

Dom Idealny, tajemniczy ogród i kwiaty. Podpowie na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas projektowania, budowy i wykończenia domu oraz jak sprawić, żeby każdy z etapów przebiegał bezproblemowo. Proponujemy również ciekawe projekty budynków i ogrodów, a także porady pozwalające uniknąć błędów podczas remontowania czy przebudowy.

Comfort Life to magazyn poświęcony lifestylowi, z którego dowiesz się o współczesnych trendach w dziedzinie technologii, motoryzacji, mody, sportu i turystyki. Nasz tytuł to także przewodnik po rynku dóbr luksusowych – pokazujemy najlepsze marki, trendy i nowinki.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Media Creations. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Media Creations. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.