Sztuka łączenia fragmentów

Mozaika to szczególny typ techniki zdobniczej o długiej, wielowiekowej historii. Stanowi niezwykle ozdobny, unikalny, ale również ekskluzywny akcent. Ze względu na możliwość dowolnego kreowania kompozycji z niewielkich elementów, można osiągnąć oryginalny, niepowtarzalny efekt, który niejednokrotnie zasługuje na miano dzieła sztuki.

 

Mozaika stanowi rodzaj dekoracji tworzonej w wyniku łączenia ze sobą drobnych różnokolorowych fragmentów, najczęściej ceramicznych bądź szklanych, w taki sposób, by stworzyły one określony wzór lub obraz. Ornament powstaje po przytwierdzeniu poszczególnych elementów do podłoża za pomocą różnego rodzaju spoiwa, na przykład zaprawy, kleju czy żywicy.

 

Technika zdobienia mozaiką budowli i wnętrz znana była już w starożytności. Pierwsze ornamenty tego typu wykonywano w Grecji około V wieku p.n.e. z kamieni rzecznych o gładkiej powierzchni. Kolorystyka ornamentu zależała od znalezionego materiału. Najczęściej były to barwy naturalne, takie jak: biel, żółć, brąz, czasem czerwień. Mozaika ewoluowała na przestrzeni wieków i epok, a jej twórcy sukcesywnie udoskonalali metodę tworzenia tej dekoracji. Stopniowo zaczęto wykorzystywać do tego celu coraz szlachetniejsze materiały, takie jak marmur, drogocenne kamienie, a nawet złoto. Płytkom i kostkom nadawano także coraz bardziej regularne kształty, co pozytywnie wpływało nie tylko na jakość mozaiki, ale także na wygląd ogólny kompozycji.

 

 

Dekorowanie płaszczyzn za pomocą mozaiki kojarzone jest głównie z architekturą i sztuką sakralną. To jeden z najpopularniejszych i najefektowniejszych sposobów zdobienia posadzek, ścian oraz elementów wyposażenia kościołów, ale równie często korzystali z niej także fundatorzy pałaców. Obecnie, mozaika pojawia się zarówno w przestrzeni użyteczności publicznej, jak i prywatnych domach czy mieszkaniach. Nadaje ona każdemu lokum wrażenia luksusu oraz ozdobnego charakteru.

 

Obok funkcji dekoracyjnej, równie istotną cechą mozaiki jest jej praktyczność. To ozdoba doskonale nadająca się do wykańczania dużych powierzchni: zaczynając od ściany i podłogi, poprzez meble, kończąc na dodatkach oraz niewielkich bibelotach. Drobne akcenty udekorowane mozaiką będą gustownym i niebanalnym dodatkiem do wystroju. Przykładem mogą być chociażby misternie zdobione szkatułki o nieco orientalnym charakterze.

 

 

We wnętrzach najczęściej spotykanym rodzajem jest mozaika ceramiczna, która znajduje zastosowanie szczególnie w pomieszczeniach typu łazienka i kuchnia, ze względu na dużą odporność na wilgotność. Daje ona nieograniczone możliwości kompozycyjne. Mozaika może służyć jako metoda wykańczania całego wnętrza albo stanowić niewielki dekor. Idealnym miejscem na jej umieszczenie jest przestrzeń nad kuchennym blatem, natomiast w łazience można zastosować ją na ścianie nad umywalką, ozdobić nią brodzik, obudowę wanny, wnękę przeznaczoną na kabinę prysznicową. Najczęściej tworzą je niewielkie kwadratowe płytki o bokach długości kilku centymetrów przytwierdzonych do siatki, ułatwiającej montaż. Jednak, jeżeli zależy nam na unikalnym, indywidualnym wzorze, będziemy musieli zaprojektować go i wykonać samodzielnie lub korzystając z pomocy fachowca. Im drobniejsze fragmenty, tym dokładniej można będzie odwzorować obraz bądź ornament.

 

Pomieszczenia, takie jak salon czy sypialnia również można z powodzeniem dekorować mozaiką. Do ozdabiania ścian najlepsze będą szklane mozaiki. Atrakcyjnie prezentują się zwłaszcza te, które wykonane są na wzór luksferów, a więc wmontowane w ściankę działową lub tworzące rozetę. Przechodzące przez półprzezroczyste, wielobarwne płytki szkła światło spotęguje niesamowity efekt i nada wnętrzu charakteru. Mozaiki wykonywane są także z kamienia naturalnego (marmuru, trawertynu, kwarcu, łupków, otoczaków), metalowych blaszek (z aluminium, miedzi, brązu), drewna (z różnych gatunków drewna, jako wykończenie ścian i podłóg), kamieni półszlachetnych. Te ostatnie charakteryzuje najwyższy stopień unikatowości, ponieważ tego typu mozaiki tworzone są ręcznie.

 

 

Oryginalny i interesujący rezultat pozwalają osiągnąć mozaiki wykonywane z elementów o nieregularnym kształcie, innym niż typowe, powszechnie stosowane kwadratowe płytki. Ciekawie prezentować się będą również fragmenty o różnych fakturach połączone w jedną całość. Współczesnym trendem jest tworzenie asymetrycznych ornamentów bądź układanie przy pomocy tej techniki wizerunków kultowych postaci czy motywów. W tworzeniu mozaiki wykorzystuje się obecnie nowoczesne wzornictwo oraz kolorystykę, a także najnowsze technologie obróbki poszczególnych płytek. Jednak najbardziej intrygujący efekt dają mozaiki zaprojektowanie zgodnie z indywidualnym poczuciem smaku.

 

Mozaika to dekoracja o charakterze ponadczasowym, o czym świadczy jej ogromna popularność we współczesnych czasach. Stanowi ona sprawdzony sposób na to, by nasze otoczenie zyskało stylowy elitarny klimat, zachwycało i zapewniało atrakcyjny efekt wizualny. Dzięki zastosowaniu mozaiki we wnętrzu możemy sprawić, aby mieszkanie swoją stylistyką nawiązywało do pełnych splendoru pałacowych komnat. • Industrialne lampy

  Moda na loftowe wnętrza nieustannie rośnie w siłę. Pofabryczne przestrzenie postrzegane są w ostatnim czasie jako idealne miejsca na urządzenie własnego lokum. Niestety nie każdy miłośnik stylu industrialnego dysponuje poprzemysłowym apartamentem. Alternatywą w takiej sytuacji może okazać się zastosowanie kilku stylowych dodatków, które pozwolą stworzyć namiastkę loftu w naszym mieszkaniu. Jednym z nich są (...)

  Czytaj dalej »
 • Preparaty gwarantujące czystość

  Wszyscy lubimy piękne wnętrza, w których można czuć się komfortowo. Nawet najwspanialej zaaranżowane przestrzenie nie będą jednak przyjazne dla mieszkańców, jeżeli nie zapanuje w nich ład. Zachowanie porządku i higieny to podstawa w kwestii kreowania wygodnego, a jednocześnie efektownego wystroju. Nieocenionymi pomocnikami okazują się pod tym względem środki czyszczące WOMAX – niezawodni poskromiciele kurzu, (...)

  Czytaj dalej »
 • HEFRA - SREBRNE INSPIRACJE W DEKORACJI STOŁU

  Stół to serce każdego domu, miejsce szczególne, symbol. Przy nim gromadzi się i zasiada cała rodzina, celebrując wspólne chwile. Czy to uroczysta kolacja, rodzinny obiad, czy wieczorne rozmowy przy gorącej herbacie. Dlatego już bardzo wcześnie rozwinęła się kultura stołu i sztuka jego dekoracji, która następnie ewoluowała przez lata, czerpiąc z panujących aktualnie trendów, ale jednocześnie (...)

  Czytaj dalej »
 • Biokominek

  Najnowsze wzornicze trendy wywierają wpływ na niemal każdy element wyposażenia mieszkań i domów. Nie oparły się im również kominki uznawane powszechnie za jedne z najbardziej tradycyjnych akcesoriów budujących wystrój wnętrza. Obecnie jednak zmienia się nie tylko design palenisk, ale także wykorzystywana przez nie technologia. Od niedawna na domowych salonach królują praktyczne i modne biokominki, (...)

  Czytaj dalej »
 • Stylowa ozdoba sufitu

  Sufit stanowi niezwykle istotną, aczkolwiek niekiedy pomijaną przestrzeń aranżacyjną. Często zapominamy o możliwościach stylizacyjnych, jakie stwarza ta płaszczyzna. Najprostszym, a jednocześnie bardzo atrakcyjnym sposobem na jej zaadaptowanie jest umieszczenie niebanalnego, efektownego żyrandola, który stanie się swoistą biżuterią mieszkania – jego nieodzowną ozdobą.   (...)

  Czytaj dalej »

Wyposażenie

Najcześciej czytane


Newsletter

Zamów bezpłatny newsletter

    Zapisz się »