Wnętrza

Salon

Dekoracyjne postarzanie mebli

Tekst Jarosław Bajus • Zdjęcia seria ART. DEO

2012-12-19
Zupełnie przeciętnym meblom możemy nadać niezwykłego charakteru, naznaczonego „zębem czasu”. Zwykła dotąd szafka może stać się oryginalnym elementem naszego wnętrza.

Drewno to produkt naturalny, dlatego meble drewniane mają korzystny wpływ na zdrowie. Ponadto, prawdziwe meble drewniane odznaczają się ogromną wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na słońce czy wilgoć. Różnorodność tego materiału sprawia, że każdy mebel powstający z niego jest niepowtarzalny. Właściwość ta jest dodatkowo spotęgowana w przypadku mebli postarzanych. Stoliki, szafki czy też komody z poprzecieraną miejscami farbą wprowadzają niezwykły klimat do wnętrza.


Skarbnicą takich przedmiotów są targi staroci, strych u babci, różnego rodzaju wyprzedaże, giełdy internetowe. Jednak nie każdy ma czas i możliwości „polowania” na antyki. Dla wielu z nas o wiele ciekawszą opcją będzie samodzielne stworzenia własnego „antyku”. Sami zdecydujemy, jak ma wyglądać nasz mebel i do jakiego stopnia ma być „zniszczony”. Stworzone przez nas meble będą nietypowe, niebanalne oraz z pewnością oryginalne, bo drugich takich nie znajdziemy nigdzie! Samo postarzenie ich będzie zaś z pewnością bardzo ciekawym zajęciem dla wszystkich osób z zacięciem artystycznym, bądź „żyłką majsterkowicza”. Wystarczy farba, pędzel i trochę wolnego czasu!
Obecnie możemy dokonać zakupu całych kompletów mebli postarzanych fabrycznie. Ich powstawanie jest związane z ciekawym procesem produkcyjnym. Można powiedzieć, że jest to „drugie życie” mebli i materiałów, które powinny już odejść w niebyt. Oto proces powstawania mebli postarzanych w skrócie:

1. Skup starego, ponad 100-letniego drewna ze starych domów, bram, stodół.
2. Obróbka na deski rożnej grubości.
3. Szlifowanie, szpachlowanie.
4.Tępienie korników i innych stworzeń.
5. Konserwacja w oleju.
6. Poddawanie obróbce bielenia.
7. Olejowanie blatów.
8. Malowanie.




Meble postarzane z litego drewna, takie jak np. „Art.”, „Deo” i „Baryt”, obrabiane są w 60% ręcznie z recyklingu letniego drewna sosnowego oraz w 40% - maszynowo. Ogólnie do produkcji tych mebli wykorzystywane jest drewno ze wszystkich stron świata, poddane recyklingowi, używane wcześniej w produkcji mebli i innych wyrobów z drewna. Drewno to dzięki naturalnym właściwościom i pochodzeniu tworzy inny typ optycznej struktury powierzchni naturalnej.

Posiada ono ślady upływającego czasu, na przykład drobne pęknięcia, sęki, czy też małe otwory. Można by rzec, że są to swoiste dowody autentyczności materiału. Te szczególne cechy czynią je meblami unikalnymi, z „duszą czasu”. Meble w tym stylu to charakter, tradycja, często przywiązanie do natury, a także ekologia. To bardzo ciekawa propozycja dla miłośników stylu retro, stylu rustykalnego, a także wszystkich, którzy kochają starocia. Piec kaflowy, kominek czy też ceglana ściana na tle takich mebli będą wyglądać z pewnością wspaniale! Oczywiście z biegiem czasu każde drewno zmienione przez działanie światła zmienia kolor na „postarzały”, więc warianty kolorystyczne są naturalną konsekwencją, ale dla tych mebli ma to dodatkowe, „wyjątkowe” znaczenie.


Tak jak w przypadku decoupage, sami możemy postarzyć nasze meble! Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję:

1. Rzeczy, których potrzebujesz: klej decoupage do drewna i serwetki, nożyczki, farba akrylowa (wybrany kolor), lakier do postarzania (pęknięcia dwukolorowe), lakier akrylowy, serwetki z odpowiednim wzorem.
2. Pomaluj wybrane fragmenty mebla na odpowiedni kolor. Taśmą zabezpiecz resztę mebla przed zaplamieniem. W tym przypadku postarzamy jedynie fronty półek, zatem tylko je malujemy farbą. Następnie poczekaj, aż farba wyschnie.
3. Teraz na suchą powierzchnię nałóż lakier do postarzania. Pozostaw do wyschnięcia. Następnie pomaluj mebel na kolor docelowy. Mebel maluj w poziomie, a nie w pionie, aby lakier nie kapał. Kolor ten popęka, ukazując kolor farby podkładowej. Bardzo ważne, aby nakładać farbę w jednym kierunku, ponieważ pęknięcia będą zgodne z ruchami pędzla. Jeśli chcesz uzyskać drobne pęknięcia, wówczas nałóż drugą warstwę farby w przeciwnym kierunku niż kierunek nałożenia lakieru do postarzania.
4. Jeśli wszystko dobrze zostało wykonane, to farba zaraz zacznie pękać. Proces suszenia i pękania można przyspieszyć za pomocą suszarki do włosów.
5. Starannie wytnij rysunek z serwetki i oddziel warstwę ze wzorem.
6. Przyłóż wzór do mebla, nałóż odrobinę kleju do decoupage na pędzelek i nakładaj go na wzór zaczynając od środka i kierując się do krawędzi wzoru.



Pamiętajmy, aby przed malowaniem przygotować odpowiednio przedmiot. Musi być on odtłuszczony i mieć wygładzoną powierzchnię. Jeśli jakaś rzecz pokryta jest lakierem i warstwami starej farby, usuwamy je za pomocą specjalnych preparatów. Tak postarzony przedmiot można polakierować lub ozdobić. Namalować ręcznie motywy, zastosować technikę decoupage lub stencil (szablony). Tą techniką możemy nadać charakter meblom, a także drobniejszym przedmiotom z drewna czy metalu.
Popularne
Najnowsze