Wnętrza

Polecane

Rustykalne, industrialne, nowoczesne - wewnętrzne drzwi przesuwne

Tekst Magda Pawluk-Jaroszewicz • Zdjęcia reno-reno.pl/zadomowiona.pl

2018-09-03
Rustykalne, industrialne, nowoczesne - wewnętrzne drzwi przesuwne

Przejście pomiędzy pomieszczeniami może być zaaranżowane na wiele sposobów. Najbardziej oczywistym jest montaż drzwi uchylnych. Znacznie efektowniejsze będzie zastosowanie systemu przesuwnego – alternatywnego sposobu na funkcjonalną i stylową przegrodę.

 

Naścienne, wewnątrzścienne, przysufitowe lub podwieszane. Istnieje szereg rodzajów systemów drzwi przesuwnych, które z powodzeniem zastępują tradycyjne wersje, mocowane na zawiasach. Podobna różnorodność cechuje ich wzornictwo. Dzięki temu łatwo dopasować rozwiązania najlepiej komponujące się z charakterem urządzanej przestrzeni. Oprócz niebanalnej estetyki skrzydła zamocowane na prowadnicy gwarantują też niemałą satysfakcję z użytkowania. Ich domeną są także praktyczne atuty, z oszczędnością miejsca i szeroką gamą zastosowań na czele. Zawdzięczają to swojej szczególnej konstrukcji – system składa się zwykle z prowadnicy oraz przemieszczających się po niej kół jezdnych, uchwytów, drzwi, a także wózków dolnych.

 

 

W SIELSKIM KLIMACIE

 

Naturalność to cenna cecha, również jeśli chodzi o wystrój otoczenia. Wielu obliguje ona do ozdobienia wnętrz pięknem litego drewna, jakie można wprowadzić do mieszkania chociażby w postaci drzwi przesuwnych. Tego rodzaju konstrukcje znakomicie odnajdują się w niejednej aranżacji, nawet tej o klasycznym lub bardzo nowoczesnym charakterze. Same jednak emanują rustykalnym wyrazem.

To za sprawą ich szczególnej budowy, na jaką składa się zwykle sekwencja desek i listew z gatunków o pięknym wybarwieniu. Są wśród nich np. egzemplarze sosnowe, dębowe (w odcieniu brunatnym lub czarnym), jesionowe, orzechowe, a nawet wykonane z egzotycznych odmian – ciemnego wenge czy pomarańczowo-brązowego palisandru. Wszystkie jednak nawiązują do rustykalnego klimatu, zwłaszcza że zazwyczaj towarzyszą im żeliwne bądź stalowe okucia i prowadnice.

 

Szczególną odmianą drzwi z litego drewna są modele typu „barn door”. To rozwiązanie wzorowane na wyglądzie tradycyjnych podwoi, wiodących do wnętrza stodół i gospodarskich budynków. Są one zbijane z desek (przeważnie w układzie pionowym) oraz wzmocnione profilami zamocowanymi na krzyż – po przekątnych skrzydła. W ich przypadku chętnie eksponuje się wszelkie skazy, sęki i przebarwienia drewnianej struktury, przekuwając niedoskonałości w atut potęgujący surowy, a jednocześnie sielski wygląd konstrukcji. Dodatkowymi zabiegami, wpływającymi na uatrakcyjnienie wyglądu rustykalnych barn doorsów jest pokrycie ich warstwą bejcy lub farby. Niesamowity efekt daje zastosowanie białej emalii, następnie poddawanej przecieraniu, dzięki czemu spod powłoki przebija się naturalny odcień drewna, gwarantując całości vintage'owy wygląd. Znakomicie takie wykończenie współgra z wystrojem w stylu skandynawskim, ale mając dobry pomysł, z powodzeniem wkomponujemy je także w przestrzenie zaaranżowane według innych trendów.

 

 

LOFTOWY DESIGN

 

Drzwi przesuwne z systemem metalowych prowadnic to rozwiązania sprawdzające się w wielu wnętrzach. Są wprost stworzone także do apartamentów o industrialnym charakterze, gdzie liczy się nie tylko surowy, loftowy wyraz, ale również atrakcyjny, niebanalny koncept. W takiej roli warto obsadzić modele w stalowej ramie z wypełnieniem w postaci litego drewna, płyty OSB albo szkła – oczywiście bezpiecznego, hartowanego. Dostępne są także wersje pełne – wykonane w całości z metalu – surowca charakterystycznego dla industrialnego wyposażenia. Choć tak różne, wszystkie wyróżniać się będą minimalistycznym wyglądem i wyrazistością.

 

 

Praktycznym, a jednocześnie ciekawym pod względem wizualnym rozwiązaniem są drzwi przesuwne pokryte warstwą farby tablicowej, dzięki czemu możemy pisać po nich kredą, wynotowując ważne zadania czy komunikaty dla domowników. Innym sposobem na funkcjonalny efekt jest zintegrowanie ruchomego skrzydła z lustrem. To doskonały pomysł w przypadku sypialni czy łazienki, nawiązujący do klasycznych zwierciadeł w odmianie tremo.

 

 

W przypadku mieszkań typu studio, z otwartą przestrzenią bez podziałów, warto przemyśleć możliwość zastosowania drzwi w dużych formatach, które mogą pełnić funkcję ścian przesuwnych, izolujących poszczególne strefy – np. część prywatną od dziennej.

 

Ogromne znaczenie w kwestii industrialnych systemów przesuwnych mają elementy konstrukcyjne – bardzo chętnie eksponowane. W związku z tym bez jakichkolwiek obaw warto sięgnąć po drzwi mocowane do prowadnicy w postaci metalowego profilu z rolkami przypominającymi koła maszyny, a także uchwytami w formie podkowy. W ten sposób do otoczenia wprowadzimy przemysłowy akcent w klimacie retro – nieodzowny składnik każdej aranżacji utrzymanej w loftowym duchu.

 

 

Stolarka drzwiowa to jeden z obligatoryjnych elementów składowych wystroju. W morzu rozwiązań trudno wybrać najlepsze warianty, dlatego zamiast podążać za konwencją, warto sięgnąć po nietypowe modele, takie jak systemy przesuwne w rustykalnym, industrialnym bądź nowoczesnym stylu. Z ich pomocą wykreujemy wnętrze dalekie od monotonii.

www.reno-reno.pl