Wnętrza

Pokój dziecka

Aranżacja pokoju dziecka na poddaszu

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2017-10-19
Aranżacja pokoju dziecka na poddaszu

Duże skosy, niskie ścianki kolankowe, niewielkie okna dachowe to podstawowe problemy, z jakimi borykają się właściciele poddaszy podczas ich aranżowania. Jednak, kiedy stajemy przed zadaniem zaadaptowania tej kondygnacji na potrzeby dziecięcego pokoju, stopień trudności jeszcze bardziej się podwyższa. Musimy wówczas sprawić, aby wykreowane wnętrze charakteryzowało się nie tylko zwiększoną funkcjonalnością, właściwą dziecku radością i pozytywną energią, ale także bezpieczeństwem.

 

Poddasze jest doskonałym miejscem na zorganizowanie pokoju dziecięcego, zwłaszcza kiedy do dyspozycji naszych pociech możemy oddać całe piętro bez podziału na poszczególne pomieszczenia. Wówczas duża przestrzeń umożliwi stworzenie w jednym wnętrzu zarówno strefy sypialnianej, jak i części przeznaczonych do przechowywania rzeczy, nauki oraz zabawy. Dzięki temu dziecko będzie miało pod ręką wszystko, czego potrzebuje, a pokój zamieni się w miejsce idealnie dostosowane do potrzeb i wymagań pociech w każdym wieku. Będzie to prawdziwe królestwo malucha.

 

pokój dziecka na poddaszu

 

Sprytne pomysły gwarancją sukcesu

Ukośne sufity, jakie zwykle występują na poddaszach, mogą wywoływać wrażenie nieco przytłaczających. Wnętrza ograniczone skosem wydają się ponadto mniej przestrzenne, a ten aspekt jest szczególnie istotny, jeśli chodzi o pokój dziecięcy. Warto zatem podjąć próbę zniwelowania nieprzyjemnego efektu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie bardziej przyjaznego rezultatu będzie zastosowanie optycznych sztuczek mających na celu stworzenie korzystniejszej, aczkolwiek złudnej perspektywy. Bardzo skuteczne okazuje się malowanie ścian i skosów w różnokolorowe pasy rozszerzające się ku gorze.

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Kwestia bezpieczeństwa w odniesieniu do przestrzeni, z których korzystają dzieci, nabiera szczególnej wagi. Zależy nam na tym, aby nasze pociechy mogły bez obaw bawić się w odpowiednio przygotowanym i zabezpieczonym pomieszczeniu, dlatego, jako rodzice, musimy z góry przewidzieć wszelkie sytuacje, jakie mogą się wydarzyć podczas beztroskich szaleństw najmłodszych i wcześniej zadbać o ich bezpieczeństwo. W przypadku pokoju dziecięcego umieszczonego na poddaszu, do podstawowych zasad, którymi należy się kierować, urządzając przestrzeń dla malucha, takich jak zabezpieczenie wszelkich kantów mebli, eliminowanie niebezpiecznych sprzętów i przedmiotów z otoczenia dziecka, dochodzą kolejne istotne kwestie, o których nie wolno nam zapomnieć.

 

pokój dziecka skosy

 

Usytuowanie pokoju dziecięcego na poddaszu, jako najwyższej kondygnacji domu, wiąże się (co oczywiste) z koniecznością pokonywania schodów w celu dostania się do niego. Warto postarać się, aby były one maksymalnie bezpieczne dla najmłodszych. Na stopień nachylenia schodów w wykończonych budynkach nie mamy wpływu, ale jeżeli już na etapie projektowania nieruchomości planujemy zorganizować dziecięcą sypialnię na piętrze, poinformujmy o tym architekta, aby mógł zawczasu wypracować koncepcję schodów o możliwie najłagodniejszym stopniu nachylenia. My, ze swojej strony, powinniśmy zatroszczyć się o zainstalowanie jak najbezpieczniejszych balustrad oraz mat antypoślizgowych na stopniach, które skutecznie uchronią dzieci przed upadkiem. Jeżeli jesteśmy rodzicami kilkulatka, pamiętajmy o zamontowaniu specjalnej bramki otwieranej od zewnątrz, uniemożliwiającej maluchowi wydostanie się na klatkę schodową pod nieobecność dorosłych.

 

Często na poddaszach okna dachowe umieszczone są na dosyć niewielkiej wysokości od podłogi, co umożliwia dzieciom ułatwiony dostęp do nich. Warto zatem zabezpieczyć okna w taki sposób, aby najmłodsi nie mogli samodzielnie ich otwierać, na przykład stosując klamki z blokadą chroniącą przy wyborze okien zdecydujmy się na te o szybach laminowanych od wewnętrznej strony, które podczas ewentualnego roztłuczenia, nie będą zagrażały naszym dzieciom.

 

pokój dla dziecka na poddaszu

 

Pomysł na meble

Niezwykle istotnym aspektem jest również kwestia odpowiedniego wyposażenia. W dziecięcych pokojach nie powinno zabraknąć mebli o żywych, wesołych lub pastelowych kolorach, które wprowadzą naszą pociechę w radosny nastrój. Dobór sprzętów odpowiednich do tak niestandardowego pomieszczenia, jakim jest pokój dziecięcy na poddaszu jest nie lada wyzwaniem. Zwykle, dużo łatwiej będzie dopasować do tej kłopotliwej przestrzeni meble wykonane na indywidualne zamówienie. Skosy warto zagospodarować regałami. Innym, korzystnym rozwiązaniem będzie zastosowanie niskich sprzętów: komód, szafek, regałów, zamiast wysokich szaf i witryn, dzięki czemu unikniemy problemów z dopasowywaniem gabarytów mebli do katów skosów.

 

Jeżeli na naszym poddaszu są lukarny, czyli pionowe okna we wnęce, możemy pokusić się o zorganizowanie w nich kącika do siedzenia wypełnionego miękkimi poduchami bądź umieścić w tym miejscu strefę do pracy z biurkiem, przy którym dziecko będzie miało idealne warunki do nauki.

 

jak zaaranżować podasze

 

Więcej światła

Właściwe oświetlenie dziecięcego królestwa należy uznać za kwestię kluczową. Od właściwego dostępu naturalnego światła zależy, czy nasze pociechy będą miały zapewnione odpowiednie warunki do zabawy i nauki. Zwróćmy zatem uwagę na to, jakie okna montujemy w tego rodzaju pomieszczeniach. Najlepiej, aby miały one stosunkowo duże wymiary, co umożliwi wprowadzenie do pokoju jak największej ilości promieni słonecznych, które jednocześnie rozweselą dziecięce królestwo.

 

Niekiedy poddasza posiadają bardzo wysoki sufit. Wówczas warto zastosować obniżone lampy zawieszone na sznurach. Zapewnią one lepsze doświetlenie pomieszczenia. Pamiętajmy także, że ogólne oświetlenie górne może nie docierać w miejsca, gdzie skosy stykają się ze ścianami, dlatego zamontujmy kinkiety i lampki przy łóżku, biurku, stoliku, fotelach oraz we wszelkich wymagających tego miejscach.

 

pokój dla dziewczynki na poddaszu

 

Ciepło i przytulnie

Osobną kwestię w przypadku adaptacji poddasza na pokój dziecięcy jest problem ogrzewania. Wszystkim rodzicom zależy na tym, aby temperatura panująca w pomieszczeniu użytkowanym przez najmłodszych była odpowiednia. Niestety, niekiedy zbyt niskie ściany kolankowe uniemożliwiają bądź utrudniają montaż tradycyjnych grzejników. Rozsądnym wyjściem z tej sytuacji będzie zastosowanie ogrzewania podłogowego. Dodatkowo jego atutem jest podwyższenie bezpieczeństwa dzieci, ponieważ nie mają one możliwości manipulowania przy grzejnikach, jak miałoby to miejsce przy tradycyjnych kaloryferach. Warto zatem dołożyć starań, aby dziecko czuło się komfortowo w swoim królestwie zorganizowanym na poddaszu i zawczasu przemyśleć wszelkie kłopotliwe kwestie związane z jego aranżacją.