Czy optyka może mieć związek z designem? Pochodzenie i początki inspiracji barwą niebieską jasno wskazują, że tak. Bezchmurne niebo ma kolor niebieski ze względu na występujące zjawisko rozpraszania światła zwane efektem Rayleigha. Podobnie rzecz wygląda w przypadku postrzegania barwy wody jako lekko niebieskiej: mamy tu do czynienia z pochłanianiem przez wodę czerwonej składowej światła białego, przez co powstaje optyczne wrażenie, że woda posiada niebieskie zabarwienie. Nazwa koloru wywodzi się od słowa „niebo” – do XIV wieku w języku polskim „niebieski” oznaczało „przynależny do nieba”, a dopiero później termin ten został przyjęty jako określenie barwy. Zobacz nasze inspiracje na niebieski we wnętrzu!
POCHODZENIE
Ta najzimniejsza ze wszystkich barw kojarzy się z otwartą przestrzenią, niebem, wodą. Starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie traktowali niebieski jako symbol najwyższych bóstw oraz miejsca ich przebywania. Przez wieki niebieski barwnik był towarem deficytowym, uzyskiwanym z rzadkiego kamienia lapis lazuli, którego cena czasem przewyższała cenę złota. Syntetyczne odcienie niebieskiego były ostatnimi spośród całej gamy uzyskanych kolorów sztucznych (1704 r. - błękit pruski, 1775 r. - błękit kobaltowy, 1878 r. - indygo). W dzisiejszych czasach niebieski symbolizuje uduchowienie, pokój, wodę, czystość, przyjaźń, chłód, dynamizm, kreatywność czy inspirację. Przez niektórych postrzegany jest jako kolor konotujący przywiązanie do tradycji.
PROJEKTY
Z wielu opinii projektantów wnętrz możemy wywnioskować, że klimat wystroju to suma współgrających kolorowych elementów: ścian, sufitu, podłogi, mebli. Projektanci prześcigają się w łączeniu barw: wiele zestawień trafnie odzwierciedla potrzeby i charakter właścicieli, co jest idealnym argumentem dla wszystkich wahających się, czy zastosować niecodzienne połączenie kolorystyczne w swoim domu.
SIŁA KOLORU
Wyciszenie i relaks – wbrew pozorom to właśnie niebieski nas uspokaja oraz pozwala się rozluźnić po ciężkim dniu. Oprócz zbawiennych działań na samopoczucie, jest też dość uniwersalny w aranżacjach. Jaki kolor pasuje do niebieskiego? Jest to kolor uniwersalny, który możemy łączyć niemal ze wszystkimi odcieniami z koła barw. Niezależnie od tego, czy wybierzemy niebieski jako kolor dominujący, czy jako kolor uzupełniający, wnętrze będzie prezentowało się niezwykle pięknie
NIEBIESKA SYPIALNIA
Niebieskie ściany w sypialni pozwalają odnaleźć spokój i optycznie powiększyć przestrzeń. Warto jednak dobrze skomponować ze sobą elementy wystroju sypialni, by czuć się w niej dobrze. Jeśli stawiamy na błękitne ściany, pomyślmy o dobrym zestawieniu pozostałych przedmiotów: łóżko i meble z jasnego drewna, biała pościel oraz granatowe ozdoby w postaci puchatego dywanu czy abażuru lampy powinny skutecznie uzupełnić przestrzeń. Gdy jednak przeraża nas wizja niebieskich ścian, postawmy na same dodatki. Ze względu na specyfikę wnętrza, warto zwrócić się w stronę pastelowych odcieni, które ukoją nerwy po męczącym dniu. Wspomniane wcześniej akcesoria i ozdoby utrzymane w ciemnych tonach sprawdzą się również jako uzupełnienie pastelowych odcieni różu, pomarańczowego, zielonego i wszelkich tonacji bieli. Jak widać, niebieski we wnętrzu otwiera przed nami duże pole do barwnych aranżacji!
POKÓJ DZIENNY
Salon jest pomieszczeniem, w którym czasem łatwo „przesadzić” z kolorem. Nie jest jednak zalecana całkowita rezygnacja z zasad dobrego designu. Znalezienie złotego środka może być kłopotliwe, choć nutka szaleństwa nada niebieskiemu wnętrzu ostatecznego szlifu. Intensywnie niebieskie ściany w kolorze błękitu paryskiego czy chabrowego mogą być nie lada wyzwaniem podczas aranżowania pomieszczenia. Plastyczność barwy i jej dopasowanie do wielu różnych kolorów oraz odcieni pozwala na dość swobodne łączenie: możemy ciemnoniebieskie ściany zestawić z cyjanowymi czy turkusowymi obiciami mebli i błękitnymi dodatkami, jak poduszki wazony lub lampy. Dobór ozdób to kwestia gustu: możemy dowolnie łączyć niebieskie dodatki z podstawowymi barwami we wnętrzu. Czernie, biele, szarości, żółcie czy czerwienie nie są aranżacyjną przeszkodą do zastosowania niebieskich dodatków.
KUCHNIA
Sprzęty kuchenne nie muszą być w kolorach tradycyjnego drewna czy niezobowiązujących brązów. Możemy pokusić się o niebieskie dodatki do kuchni: meble z malowanego drewna dadzą nam efekt sielskiej chaty, a fronty szafek laminowanie na wysoki połysk wprowadzą nowoczesność w gustownym wydaniu.
NIEBIESKA ŁAZIENKA
Jasne odcienie niebieskiego zawsze będą optycznie powiększały przestrzeń, a dodatkowo łazienka zyska romantyczny, kobiecy charakter. Ciemne barwy oraz głębokie, nasycone kolory sprawią, że łazienka nabierze charakteru i dramatyzmu. Ciemniejsze odcienie należy stosować z umiarem: jedna ściana w zupełności wystarczy. Łazienkowe dodatki w odcieniach niebieskiego będą wspaniale prezentowały się na tle jasnych płytek lub drewna na podłodze.
STOSOWANIE BARW
Niebieski we wnętrzu znakomicie współgra z najmodniejszymi stylami aranżacyjnymi. Rustykalny romantyzm zostanie świetnie podkreślony za pomocą stonowanych odcieni niebieskiego w połączeniu z szarościami. Styl marynistyczny, kojarzący się z latem, będzie wspaniale prezentował się dzięki zestawieniu błękitów i morskich odcieni z bielą czy czerwienią. Styl EKO może być uwydatniony za pomocą odcieni błękitu w towarzystwie beżowego i brązowego oraz naturalnego drewna. Pop-art zostanie zaakcentowany przez połączenie błękitu z pomarańczowym i różowym, co stworzy krzykliwe, eksperymentalne połączenie. W stylu skandynawskim bieli i czerni często towarzyszą głębokie odcienie niebieskiego – szafirowy bądź chabrowy. Niebieski nadaje również niebywałego szlifu wnętrzom nowoczesnym i industrialnym.