Dom

Eksploatacja i naprawa

Budownictwo prefabrykowane

Tekst Dominik Kosmała • Zdjęcia Wolf System sp. z o.o.

2013-05-06
Przez dziesiątki lat pokutowało w Polsce przekonanie, że jedynym prawdziwym domem jest dom postawiony w technologii tradycyjnej, murowanej. Od niedawna daje się jednak zauważyć zmianę tego stanowiska – coraz większa liczba rodaków zaczyna doceniać zalety lekkiego budownictwa prefabrykowanego. Rewolucja ta spowodowana jest tym, że chcemy, by nasze domy cechowały się doskonałymi parametrami termicznymi, były niedrogie w utrzymaniu i zbudowane nie tylko szybko, ale również z wykorzystaniem ekologicznych materiałów. Takie właśnie możliwości dają nam domy prefabrykowane.
Elegancki i komfortowy dom, gotowy do zamieszkania po 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy? Chociaż brzmi niczym bajka, jest to propozycja jak najbardziej realna. Wszystko za sprawą budownictwa prefabrykowanego. Dominik Kosmała wyjaśnia, na czym polega idea domów z prefabrykatów i czym tego typu budownictwo różni się od tradycyjnego, murowanego.

Mieszkaj zdrowo i przyjemnie

Podstawową różnicą między domami budowanymi konwencjonalnie a projektami z prefabrykatów jest rodzaj użytych materiałów. W technologii tradycyjnej używa się przede wszystkim cegieł lub bloczków i betonu, w domach prefabrykowanych – drewna. Wybór drewna jako głównego surowca wykorzystywanego przy budowie domów prefabrykowanych nie jest decyzją przypadkową. Materiał cechuje się bowiem doskonałymi właściwościami technicznymi, takimi jak: optymalna izolacja cieplna i akustyczna, lekkość, a także wysoka trwałość. Co więcej, drewno jest surowcem w 100% naturalnym i ekologicznym, dzięki czemu w domach z drewna mogą bez obaw mieszkać nawet alergicy. Lekka, drewniana konstrukcja ma jeszcze inne zalety – przede wszystkim taki dom można postawić nawet na miękkim gruncie, a także - w ekstremalnych przypadkach i po uwzględnieniu takiej opcji na etapie projektowania - można go przenieść w inne miejsce. Dzięki temu przeprowadzka do innej miejscowości nie musi oznaczać konieczności porzucenia ulubionego domu, jak ma to w przypadku budynku postawionego z cegieł i betonu.



Liczy się czas!

Większości z nas budowa domu kojarzy się z długimi miesiącami oczekiwania na zakończenie prac przez kolejne ekipy specjalistów. Wylewanie fundamentów, stawianie ścian, montaż stolarki – wszystko to zajmuje przecież wiele pracy i nierzadko przeciąga się w nieskończoność. Tego typu problemy, charakterystyczne dla budownictwa tradycyjnego, w przypadku domów prefabrykowanych zostały wyeliminowane. Domy prefabrykowane opierają się na lekkiej, drewnianej konstrukcji, dzięki czemu można je budować szybko i sprawnie. Na plac budowy ściany dostarczane są w całości, już z wmontowaną stolarką, co sprawia, że budynek składa się niczym idealnie dopasowane puzzle. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia prac. Inaczej mówiąc: czas budowy domu prefabrykowanego jest o 75% krótszy od tradycyjnego, murowanego budynku, dzięki czemu szybciej można się do niego wprowadzić. Warto dodać, że budowa domu z betonu jest nie tylko bardziej czasochłonna, ale również wymaga większego zaangażowania – dotyczącego chociażby pilnowania kolejnych grup budowlanych. Realizacja budynku prefabrykowanego od początku do końca znajduje się w rękach jednej ekipy, dzięki czemu wszystko przebiega sprawnie i bez niepotrzebnych kłopotów czy przestojów.



Energooszczędność w standardzie

Kolejną z kwestii, na którą zwracamy uwagę podczas budowy domu, jest energooszczędność. Wpływ ma na to kilka czynników: wzrost świadomości ekologicznej, drożejący prąd i gaz, a także obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dla nowego domu. Co ciekawe, o ile murowane budynki mieszkalne muszą przejść szereg modyfikacji, by spełnić wymogi budownictwa energooszczędnego, o tyle domy prefabrykowane mają energooszczędność w standardzie. Charakterystyczną cechą domów z prefabrykatów są doskonałe parametry termiczne. Co istotne, zminimalizowanie ilości ciepła uciekającego na zewnątrz budynku pozwoliło obniżyć koszty eksploatacji takich domów o 40-60% w stosunku do budynków o tradycyjnej konstrukcji. Obniżka ta dotyczy przede wszystkim rachunków za ogrzewanie.



Elegancja i indywidualizm

Budowany przez nas dom musi być nie tylko ciepły i funkcjonalny, ale również elegancki. Z tego też względu argumentem, na który bardzo często powołują się zwolennicy tradycyjnego budownictwa jest możliwość stworzenia dowolnego projektu architektonicznego, co według niektórych może być trudne w przypadku prefabrykatów. Jednak fakt, że budownictwo prefabrykowane bazuje na gotowych elementach wcale nie ogranicza fantazji projektanta. Oczywiście istnieją domy typowe, gotowe projekty, ale każdy z nich można dostosować do indywidualnych preferencji. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na budowę domu w technologii tradycyjnej czy też lekkiej, mamy szansę nadać mu taki wygląd, jaki tylko sobie wymarzymy. 
Domy prefabrykowane zyskują z roku na rok coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie. Wszystko wskazuje na to, że tego typu rozwiązania będą również stanowić przyszłość polskiego budownictwa. Skąd ta pewność? W końcu każdy z nas chciałby mieć dom elegancki, ciepły i tani w eksploatacji, a przy tym możliwy do zamieszkania już po 3 miesiącach do rozpoczęcia budowy. 

www.wolfhaus.pl
Popularne
Najnowsze