Dom

Wykończenia

Jak sprawdzić jakość paneli winylowych – trzy proste triki.

Tekst Arbiton • Zdjęcia Arbiton www.arbiton.com

2020-09-29
Jak sprawdzić jakość paneli winylowych – trzy proste triki.

Panele winylowe są trwałe, wodoodporne i w przeciwieństwie do zwykłych paneli laminowanych ciche. Istnieje wiele rodzajów paneli winylowych, które różnią się sposobem montażu oraz zastosowanymi technologiami. Popularność winyli sprawia jednak, że na rynek trafiło wiele produktów, które nie spełniają norm jakościowych i oczekiwań konsumentów. Jak wybrać dobry panel winylowy? Oto trzy proste triki, które pozwolą ocenić jakość paneli, nawet gdy jesteśmy laikami.


Panele winylowe– przyjrzyj im się uważnie
Kiedy podjęliśmy już decyzję, że chcemy by w naszym domu rozgościły się  panele winylowe zwykle odwiedzamy sklep, a tam? Gigantyczna liczba produktów, firm, i marek. Każdy producent składa wiele marketingowych obietnic, które trudno weryfikować w sklepie. Jest jednak kilka prostych testów, dzięki którym nawet w budowlanym markecie możemy ocenić jakość danego panela.


Sprawdzamy sztywność paneli
Panele winylowe to szeroka kategoria produktów. Najnowszą z nich i obecnie najchętniej wybieraną są panele SPC. Są to panele winylowe, które posiadają sztywny, niezwykle trwały rdzeń doskonale przewodzący ciepło. Nazwę SPC (solid polimer core) można przetłumaczyć  jako sztywne panele. Na zachodzie do ich określenia używa się także nazwy FULL RIGID (sztywny). Jak odróżnić panel sztywny od elastycznego? Bardzo prosto: przytrzymaj panel z jednej strony, jeśli druga strona panela opadnie oznacza to, że trzymasz w rękach mniej doskonały panel pierwszej generacji (LVT).

 


Panele SPC posiadają wszystkie zalety paneli LVT pierwszej generacji, przy jednoczesnej eliminacji ich głównej wady. Dobre panele SPC są stabilne wymiarowo. Oznacza to, że nie zmieniają wymiarów pod wpływem zmian temperatury. Możemy zatem bez ryzyka układać je w nasłonecznionych pomieszczeniach.  Dobra stabilność wymiarowa pozwala na ułożenie do 200m2 paneli, bez konieczności wprowadzania dodatkowej dylatacji również w drzwiach. Takimi wynikami mogą pochwalić się najlepsze kolekcje paneli marki Arbiton, Afirmax czy Mineral Floor dostępnymi w Obi.
Kolejną przewagą jaką mają sztywne panele winylowe nad tymi elastycznymi jest łatwość montażu. Panel sztywny (SPC) jest tak zbudowany, że jego montaż jest w zasięgu każdego amatora. Praktycznie nie ma tu ryzyka nieprawidłowego wpięcia paneli, czy wyłamania zamków. Sztywność paneli  w sposób znaczący ułatwia ich montaż.Sprawdzamy wagę i grubość paneli
Dobry panel SPC powinien charakteryzować się wysoką gęstością. Dlatego też panele te są dość ciężkie. Wysoka gęstość jest gwarancją trwałości produktu. A zatem im niższa waga tym niższa gęstość paneli. Niestety lekkie panele SPC często ulegają uszkodzeniom, nie są także stabilne. Jeśli więc chcemy wykonać pierwszy szybki test jakości paneli SPC porównajmy ich wagę.


Lekkie, sztywne panele niskiej gęstości to rodzaj paneli znany głównie z amerykańskich programów wnętrzarskich i niektórych marketów budowlanych. W przypadku EPC – extruded polymer core – rdzeń to mieszanka PVC i kredy, która została spieniona. To właśnie ta technologia sprawia, że panele są lekkie. Niestety odbija się to na ich trwałości. Wypełniony powietrzem rdzeń jest łatwy do uszkodzenia. Rozwiązanie to jest także dużo mniej efektywne, jeśli chodzi o położenie paneli na ogrzewanie podłogowe. Takie panele nie są tak odporna na upadek ciężkich przedmiotów jak panele z rdzeniem mineralnym.

 


Nie wybierajmy także najcieńszych paneli, panele winylowe montowane na click muszą być grubsze. Wynika to z technologii ich produkcji i konieczności wyfrezowania zamków. Nowoczesne zamki są niezwykle precyzyjne, a wycięcie ich jest najbardziej skomplikowanym elementem procesu produkcyjnego. Poszczególne elementy „pióra” muszą jednak mieć określoną wytrzymałość, dlatego panele na click nie powinny być cieńsze niż 4mm. I chociaż presja niższej ceny wymusza stosowanie mniejszej ilości materiału, czyli odchudzania paneli, to w ofercie renomowanych firm nie znajdziemy paneli poniżej 4mm grubości. To silna rekomendacja!  


Widzimy podklejony podkład i… uciekamy!
Pojawiające się na rynku panele 2 w 1, z podklejonym podkładem to produkt, którego szczególnie należy się wystrzegać. Pozornie tego typu produkt jest wygodny. Za jednym razem kupujemy panel oraz zintegrowany podkład. Kusi także pozorna łatwość montażu. W rzeczywistości otrzymujemy średniej jakości panel winylowy i bardzo słaby podkład. Panele ze zintegrowany podkładem nie zapewniają również odpowiedniej stabilności całej podłodze, podkład nie chroni najbardziej wrażliwych elementów paneli czyli zamków – w tym miejscu najczęściej po prostu go nie ma. Podkład przenosi siłę i rozkłada ją na większej powierzchni. Jeśli podkład jest przyklejony pod panelem nie przenosi siły – wszystkie obciążenia są więc potęgowane, a uszkodzenie podłogi jest znacznie łatwiejsze.

 


Pamiętajmy, że trwałość podłogi zapewnia nie tylko panel. Za długi bezproblemowy czas użytkowania odpowiada cały system podłogowy – panele i podkład. Podkład to bardzo ważny element podłogi winylowej. Od jego jakości zależy trwałość i jakość całej podłogi w pomieszczeniu. Dobry podkład winylowy tworzy jednolitą powierzchnię, która nie tylko tłumi dźwięki, czy zapewnia lepsze przewodnictwo cieplne. Porządny podkład zabezpiecza również panel podłogowy przed działaniem sił, amortyzuje uderzenia, upadające przedmioty i chroni zamki.


I tu należy podkreślić, że oferowane podkłady zintegrowane z panelami są bardzo słabej jakości. Najczęściej jest to zwykła pianka. Ten materiał nie spełnia swojej roli, zamiast zabezpieczać może spowodować uszkodzenia naszej podłogi. Dodatkowo często podawana jest grubość razem z podkładem – kupujemy więc panele 4,5mm, w których panel to zaledwie 3,5mm. Produkty 2 w 1 (panel plus podkład) nie mają dobrych parametrów użytkowych. Podobne rozwiązania były już stosowane w innych typach paneli, ale ze względu na liczne problemy jakościowe producenci wycofali się z tego rozwiązania.


A zatem co wybrać?
Chociaż panele winylowe to szeroka kategoria w której mamy do dyspozycji mnogość produktów to jednak w dość prosty sposób każdy laik wskaże na produkt wysokiej jakości. Takimi są sztywne panele z mineralnym rdzeniem wykonanym na bazie naturalnych minerałów skalnych i nowoczesnych polimerów. Panele z mineralnym rdzeniem (HD Mineral Core) są piękne jak drewno i praktyczne jak płytki ceramiczne. Z pewnością rozpoznasz je w sklepie po odpowiedniej wadze, sztywności, grubości oraz doskonałej jakości nadruku. Panele te nigdy nie występują jako produkt 2 w 1 – z doklejonym podkładem.
 

***

Materiał promocyjny