Dom

Budowa

Ogrodzenie z pomysłem

Tekst Krzysztof Zduński • Zdjęcia Wiśniowski

2017-02-24
Ogrodzenie z pomysłem

Styl, w jakim utrzymane będzie ogrodzenie posesji, powinien uwzględniać zarówno architekturę budynku, jak i charakter działki. Wysmakowane, wykorzystujące ozdobne detale czy proste i nowoczesne? Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wybór zabezpieczenia terenu spełniającego nawet najbardziej wyszukane gusta odbiorców. Jego poszczególne elementy mogą być w pełni zindywidualizowane i wykonane na "wymiar", co otwiera zupełnie nowe możliwości w aranżacji posesji.

 

Ogrodzenie posesji to zazwyczaj ostatni etap pracy, stanowiący zwieńczenie inwestycji. Wybór pięknego i funkcjonalnego rozwiązania pozwoli na stworzenie przestrzeni, w której sami będziemy chętnie przebywać, goszcząc również rodzinę i znajomych. Charakteryzujące się kunsztownym wykonaniem, solidne ogrodzenie nie tylko podkreśli charakter domu, ale również zwiększy jego wartość. Dzięki stanowiącemu integralną część posesji, stylowemu zabezpieczeniu terenu, poczujemy się bezpiecznie i wyjątkowo. Dopełnieniem wysmakowanej aranżacji będzie dobór roślin ozdobnych, małej architektury ogrodowej, subtelnego podświetlenia i eleganckiej kostki brukowej.

 

ogrodzenie białe wiśniowski

 

Od ogółu do szczegółu

Ogrodzenie posesji może z powodzeniem pełnić funkcje dekoracyjne i „zdobić" już od samego wejścia. Coraz częściej obserwujemy, że odbiorcy poszukują nie tylko ogrodzeń spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa, ale także stanowiących znakomite dopełnienie architektury posesji. Dlatego ważne, by dobrze wybrać materiał, z którego wykonane jest ogrodzenie. A to właśnie ze względu na materiał dokonuje się podstawowa klasyfikacja ogrodzeń:

żywopłoty - są to naturalne ogrodzenia, uzyskiwane ze specjalnych rodzajów roślin parkanowych. Jednak sam żywopłot nie zapewnia bezpieczeństwa, dlatego często bywa łączony z elementami trwałymi;

ogrodzenia drewniane – dla miłośników tradycyjnych rozwiązań. Przeważnie konstrukcje wykonane są z elementów stalowych, co gwarantuje nie tylko trwałość, ale również wysokie walory estetyczne;

ogrodzenia betonowe – są trudne do sforsowania, pozwalające na pełne zasłonięcie posesji;

ogrodzenia stalowe (najlepiej gdy są zabezpieczone antykorozyjnie) – charakteryzują się zarówno wysokim poziomem bezpieczeństwa, jak i trwałości;

ogrodzenia stalowe kute – tworzone są z użyciem metaloplastyki, produkowane są ze stali węglowej; charakteryzują się dużą trwałością oraz wysokimi walorami estetycznymi – można tworzyć najróżniejszego sploty oraz inne efektowne wzory.

 

brama wjazdowa wiśniowski

 

Komfortowy wjazd na posesję

Odpowiednio dobrana brama zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo, wysoką funkcjonalność i wygodę obsługi. Jeśli jej wybór będzie dobrze przemyślany, uzyskamy komfortowy wjazd na teren posesji. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego rozwiązania. Zdecydowanie największy komfort obsługi zapewniają wyposażone w napęd nowoczesne bramy automatyczne. Możemy nimi swobodnie sterować np. za pomocą poręcznego pilota – otwierając je i zamykając zdalnie, bez konieczności wychodzenia z samochodu. Wybierając bramę wjazdową do posesji, musimy przede wszystkim sprawdzić, czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, aby zapewnić jej swobodne funkcjonowanie. Dobór konkretnego rozwiązania powinien więc uwzględniać nie tylko nasze indywidualne oczekiwania, ale i wymagania wynikające z charakteru i umiejscowienia działki. W przypadku bramy wjazdowej mamy do wyboru dwa typy konstrukcji – bramę przesuwną i skrzydłową. Pierwsze rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca na podjeździe, ale wymaga zapewnienia określonej ilości wolnej przestrzeni wzdłuż płotu. W przypadku bramy skrzydłowej (najczęściej jest to konstrukcja dwuskrzydłowa), trzeba pamiętać, że powinna ona otwierać się do wewnątrz posesji (co powoduje jednak „zabranie" miejsca na podjeździe). Jeżeli nasza działka jest umiejscowiona przy ruchliwej ulicy, zamontujmy bramę tak, aby znajdowała się w miejscu zapewniającym bezpieczny wjazd i wyjazd samochodu. Bramy wjazdowe narażone są na długotrwałe oddziaływanie czynników atmosferycznych – deszczu, promieniowania UV czy też mrozu. Z tego względu ich konstrukcje powinny być solidnie zabezpieczone przed korozją. Pojawiająca się na metalu rdza negatywnie wpływa na estetykę bramy i może powodować problemy z jej funkcjonowaniem. Skuteczną ochronę przed korozją zapewnia cynkowanie ogniowe połączone z malowaniem proszkowym. Podwójne zabezpieczenie sprawia, że konstrukcja zyskuje trwałość oraz jest bardziej estetyczna.

 

Trendy

Czy w przypadku ogrodzeń można mówić o trendach? Zdecydowanie tak. Producenci oferują ogromną ilość wzorów przemyślanych tak, by ułatwić jego dobór do otoczenia zaprojektowanego w dowolnym stylu. Wśród ogromnej różnorodności znajdują się zarówno stylizowane wzory nawiązujące do metaloplastyki, klasyczne formy, jak również modernistyczne modele, odzwierciedlające nowoczesne trendy w architekturze. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie wzornictwo w zakresie ogrodzeń jest najbardziej popularne. Ile gustów – tyle rozwiązań. Zauważalna jest jednak tendencja docierająca z Europy Zachodniej i coraz częściej pojawiają się nowoczesne, proste wzory ogrodzeń posesji. Zamiast standardowego wypełnienia z prętów czy kształtowników z elementami metaloplastyki, wykorzystuje się blachę pełną lub perforowaną, w poziomym układzie. Takie wzornictwo świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy w architekturze.

 

Fabryczne czy indywidualne?

Decydując się na rozwiązania fabryczne, czyli w głównej mierze ogrodzenie stalowe, otrzymujemy systemowe rozwiązanie. Wszystkie ich elementy: bramy, furtki, słupy i segmenty można dowolnie zestawiać i dopasować do każdego typu działki. Odpowiednio dobrane komponenty zapewniają łatwy montaż, a przede wszystkim spójność na całej linii ogrodzenia. Ważną zaletą ogrodzeń produkowanych fabrycznie jest ich zabezpieczenie antykorozyjne (cynkowanie i malowanie proszkowe), które zapewnia elementom trwałość. Wciąż popularne jest wykonywanie ogrodzeń na zamówienie indywidualne. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zapewnienia sobie jedynego w swoim rodzaju, wyjątkowego ogrodzenia posesji.

 

brama stalowa wiśniowski

 

Przemyślana inwestycja

Branża ogrodzeń bardzo szybko dostosowuje się do potrzeb inwestorów. Praktycznie nie ma działki, której nie da się ogrodzić. Producenci ogrodzeń oferują rozwiązania do każdej posesji.

• Krótki podjazd. W przypadku ograniczonej ilości miejsca przed wjazdem idealnym rozwiązaniem jest brama przesuwna. Jej samonośne skrzydło przesuwa się wzdłuż linii ogrodzenia.

• Brak przestrzeni bocznej. Do wąskich działek poleca się bramy dwuskrzydłowe – w trakcie otwierania nie wymagają przestrzeni bocznych jednak potrzebują wystarczającej ilości wolnego miejsca na swobodne otwarcie skrzydeł.

• Ogrodzenie modernizowane. Jeśli chcesz zmodernizować swoje ogrodzenie niższym kosztem, możesz wykorzystać istniejącą już podmurówkę. Specjalny sposób montażu ułatwia zainstalowanie słupów ogrodzeniowych na murku, na którym oparte było poprzednie ogrodzenie.

• Montaż do prefabrykowanej podmurówki. Dzięki systemowej budowie montaż poszczególnych elementów ogrodzenia jest niezmiernie łatwy i pozwala na dowolne wykończenie całości. Panel kratowy w linii ogrodzenia. Ciekawym rozwiązaniem na solidne ogrodzenie jest połączenie elementów ogrodzeń ozdobnych z panelami kratowymi. Taka kombinacja jest możliwa dzięki modułowym elementom, które tworzą idealnie do siebie pasujący system ogrodzeniowy.

• Montaż do słupów murowanych. Na tej posesji ogrodzenie tworzą elementy systemu ogrodzeń połączone z murowanymi słupami. Jest to możliwe dzięki specjalnym akcesoriom montażowym dostosowanym do różnych typów słupów.

• Skrzynka na listy. Skrzynka na listy wkomponowana w segment ogrodzenia to funkcjonalne rozwiązanie, a jednocześnie doskonały efekt wizualny. Twoja korespondencja będzie bezpieczna i możesz ją odebrać od strony posesji.

• Do ogrodzenia swojej posesji możesz wykorzystać cały system lub tylko jego wybrane elementy, jak np. bramy czy furtki idealnie wkomponowana w linię „żywego – trwale zielonego” ogrodzenia.

• Miejsce na kosz. Nawet tak konieczną, choć mało urokliwą kwestię obecności pojemników na śmieci na naszej działce, możemy łatwo rozwiązać budując altankę, mur lub parkan wykończony dodatkowymi furtkami lub segmentami.

• Teren pochyły. Jeżeli działka usytuowana jest na pochyłym terenie, masz do wyboru dwa rozwiązania: schodkowanie segmentów lub segmenty skośne.

• Najnowsze kolekcje ogrodzeń to w dużej mierze wzory nieprzezierne. Wypełnienie stanowi blacha, lub blacha perforowana. Wzornictwo to świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne.