Dom

Wykończenia

Deski krzywoliniowe

Tekst Magda Pawluk-Jaroszewicz • Zdjęcia Bolefloor www.boleline.pl

2018-02-27
Deski krzywoliniowe

Drewniane podłogi należą do grupy ekskluzywnych wykończeń. Swój szlachetny wyraz zawdzięczają naturze, nadającej parkietom piękne wybarwienie, rysunek i strukturę. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy szczególnie potrzebujemy kontaktu z przyrodą, te cechy już nam nie wystarczą. Odpowiedzią na aktualne wymagania stały się innowacyjne deski krzywoliniowe, oddające autentyczny kształt drewnianego pnia, które wprowadziła na rynek marka Bolefloor.

 

Współcześnie przewidywalność to niemile widziana cecha, zwłaszcza w dziedzinie aranżacji wnętrz, gdzie stawia się przede wszystkim na unikalność. Uciekamy więc od nudnej konwencji, podążając w kierunku tego, co indywidualne i wartościowe. Wśród rozwiązań łamiących schematy są nowatorskie drewniane podłogi o nieregularnych kształtach, stanowiące zaprzeczenie wszelkich znanych dotąd reguł. Piękne, nieoczywiste, ekologiczne oraz trwałe wyznaczają nowe standardy w dziedzinie stolarki.

 

podłoga bolefloor

 

Kształty stworzone przez naturę

Przez wieki człowiek starał się poprawiać naturę, upraszczając stworzone przez nią formy. W efekcie nieświadomie zatracał jej piękno, pogrążając się w świecie pełnym kantów i linii prostych. Prawdziwy urok drzemie jednak nie w zgeometryzowanych, ale w organicznych, trudnych do zdefiniowania kształtach. To walory kreowane przez przyrodę, a nie technologię. Takie przekonanie przyświeca firmie Bolefoor – producentowi naturalnie zakrzywionych drewnianych podłóg, których kształt podąża za wzrostem drzewa. Forma deski ma być więc jak najbliższa budowie pnia. Celem marki stało się zachowanie krzywizn surowca, a także nadawanie unikalnego wyglądu podłodze, bez względu na to, w jakim wnętrzu ma się znajdować. Każdy moduł jest więc niepowtarzalny, a zbudowany z ich sekwencji parkiet – wyjątkowy. Nie dość, że zachwyca pięknym wybarwieniem, to jeszcze dzięki miękkim liniom wprowadza niebywałą harmonię. Co więcej, decydując się na ten typ wykończenia domowej powierzchni, mamy do dyspozycji szeroką gamę rozwiązań: od litych dębowych desek, z którymi Bolefloor zadebiutowało na światowym rynku, przez deski wielowarstwowe, idealne w przypadku ogrzewania podłogowego, po wersje tarasowe, przeznaczone do montażu na zewnątrz. Ponadto duża różnorodność charakteryzuje również stosowane gatunki. Są wśród nich subtelny jesion, wyrazisty orzech i wyrafinowana wiśnia – wybarwienia o szlachetnym wyglądzie i ciepłym wyrazie, podkreślonym wykończeniem najwyższej jakości olejami i olejowoskami. Dodatkowo wszystkie typy desek są dostępne w różnych klasach jakości. Dzięki temu każdy może dobrać optymalny wariant do indywidualnych potrzeb. Najbardziej prestiżowa z nich to Select, cechująca się jednolitą tonacją, łagodnym rysunkiem słojów, a także brakiem jakichkolwiek defektów materiału. Wybierając produkty z linii Natural, możemy być pewni naturalnego wyglądu podłogi, zaś w przypadku segmentu Rustic – oczekiwać wyrazistego wykończenia okraszonego widokiem ciemnych sęków i minimalnych pęknięć (do 2 mm) wypełnionych specjalną masą szpachlową.

 

deski krzywoliniowe

 

Ekologia i humanizm

Podłogi Bolefloor już od jakiegoś czasu podbijają światowe salony. Pokochały je największe stolice globu – Dubaj, Londyn, Mediolan, Moskwa. Teraz szansę rozsmakowania się w ich unikatowym pięknie ma Polska. W czym tkwi ich wyjątkowość? Przede wszystkim zawdzięczana jest nowatorskiej idei twórców marki, jak i innowacyjnemu procesowi produkcji. Technologia Live Edge pozwala nie tylko kreować deski o linii bliskiej naturalnym kształtom drewnianych pni, lecz także zminimalizować ilość odpadów. Każda deska poddana procesowi obróbki jest przetwarzana indywidualnie, a nad poprawnym przebiegiem cyklu czuwa unikalne oprogramowanie oraz wykwalifikowany i zaangażowany zespół. Dzięki temu, respektując subiektywne cechy danego materiału, z pozyskanego surowca udaje się stworzyć większą liczbę desek niż w przypadku standardowego parkietu. Bolefloor zwraca tym samym uwagę na potrzebę ochrony zasobów naturalnych oraz konieczność racjonalnego korzystania z tych dóbr przez producentów. Także my, wybierając tak powstałe podłogi, będziemy mieli swój wkład w ochronę tego, co najcenniejsze – naturalnego środowiska, a zwłaszcza lasów. Czy to nie piękny przejaw człowieczeństwa?

 

podłoga krzywoliniowa

 

Naturalna układanka

Perfekcja” to słowo doskonale charakteryzujące wygląd podłóg Bolefloor, sposób ich produkcji oraz instalacji. Powstają przecież na indywidualne zamówienie, z myślą o konkretnym wnętrzu i powierzchni, którą mają pokryć. Dla każdego zlecenia projektowany jest indywidualny plan montażu. Szkic trafia do inwestora wraz z gotowymi do użycia modułami krzywoliniowego parkietu. Ważne, by każda z desek trafiła na właściwe miejsce, dlatego wszystkie opatrzone są precyzyjnym oznaczeniem, informującym o ich lokalizacji w obrębie opracowanego układu. Dzięki temu montaż nie sprawia trudności i od razu wiemy, gdzie umieścić kolejne elementy podłogowej układanki. Dużym udogodnieniem jest także instalacja metodą pióro-wpust uzupełniona przyklejeniem komponentów do podłoża.

 

podłogi krzywoliniowe bolefloor

 

W celu ułatwienia montażu podłóg krzywoliniowych marka Bolefloor opracowała specjalny system modułowy Curv8, który tworzy osiem różnych kształtów desek w aż 28 wersjach kolorystycznych. Dzięki zoptymalizowaniu form poszczególne segmenty perfekcyjnie do siebie pasują. Można je więc łączyć na takiej zasadzie jak typowe panele podłogowe, uzyskując niekończący się, powtarzalny wzór.

 

panele krzywoliniowe

 

Podłogi o organicznym wyrazie to wyjątkowy sposób na dopełnienie wystroju. Z jednej strony wnoszą niebywałą przytulność i naturalny rys, z drugiej – zachwycają prestiżowym charakterem. Ponadto gwarantują pewność, że udekorowane nimi pomieszczenie będzie niepowtarzalne, bo drugi raz nie uda się odtworzyć tych samych cech drewnianych modułów. Powodów, by podążać za swobodnie meandrującą linią jest więc wiele, ale najbardziej skłania ku temu jej subtelne, harmonijne, a jednocześnie łamiące utarte schematy piękno. Tego potrzeba współczesnym wnętrzom.

 

Więcej informacji na temat desek krzywoliniowych można znaleźć na stronie www.boleline.pl.