Design

Dekoracje

Ocieplony Loft. Świąteczne dodatki w industrialnym wnętrzu

Tekst Paulina Majewska • Zdjęcia Shutterstock

2018-12-19

Boże Narodzenie to czas, z którym wiążą się nie tylko tradycyjne obrzędy, ale też okazjonalny design. Pojawiające się wówczas w domach i na ulicach efektowne dekoracje, głęboko zakorzenione w kulturze motywy oraz niezbędne okolicznościowe akcesoria kojarzymy z domowym ciepłem i przytulnością. Jak jednak pogodzić ów klimat z nowoczesnym, industrialnym wystrojem, na jaki decyduje się znaczna część społeczeństwa?

 

Loft – przestrzeń o wyrazistym charakterze tchnąca klimatem fabrycznych hal i magazynów zaadaptowana na lokal mieszkalny, w której surowym wyrazie zakochuje się coraz liczniejsze grono osób szukających pomysłu na własne „M”. Industrialny wystrój znakomicie wpisuje się w styl życia współczesnego człowieka, poszukującego pragmatycznych, ale i niesztampowych rozwiązań. Nowoczesna estetyka, jaką niesie za sobą wnętrze wykreowane na wzór poprzemysłowego lokum, jest wyrazem obecnych realiów, kiedy piękno nie musi już wiernie odwzorowywać klasyki, ale może przejawiać się nawet w tym, co lekko nadszarpnięte zębem czasu czy przetworzone z elementów na pozór odległych od tematyki wnętrzarstwa. W ciągu roku pojawiają się jednak okazje ku temu, by nawet przestrzeń zaaranżowaną w stylu „hard loft” wypełnić ocieplającymi całość detalami. Jedną z nich jest Boże Narodzenie – czas, gdy na salonach królują sezonowe dekoracje.

 

 

W METALICZNYM BLASKU

Metal to podstawowy budulec fabrycznej maszynerii. Nie może go więc zabraknąć także w przestrzeniach o industrialnym wyrazie. Co więcej, znajduje on również szerokie zastosowanie w okresie świąt, kiedy designerzy kreują zeń finezyjne formy. W charakter loftowych wnętrz doskonale wpisują się wykonane ze stali, mosiądzu czy miedzi bombki, które wyglądem nieco odbiegają od tradycyjnych choinkowych ozdób. Ciekawy efekt gwarantują ażurowe piramidki bądź długie rurki przypominające sople lodu. Trendem ostatnich sezonów są ponadto przestrzenne bryły inspirowane skandynawską ozdobą himmeli, sztuką origami oraz wyglądem współczesnych opraw oświetleniowych, zwłaszcza tych z tzw. klatką. Te proste, aczkolwiek efektowne miniatury pięknie prezentują się zarówno na bożonarodzeniowym drzewku, ale i zamocowane do stroika wykonanego z podwieszonej pod sufitem suchej gałązki. Innym pomysłem jest zakup wariantów w postaci wycinanych z blachy medalionów, prezentujących uproszczone kształty płatków śniegu, miejskiej panoramy czy kontury górskiej kaplicy. Lubujący się w klasycznych rozwiązaniach tradycjonaliści mogą oczywiście wybrać wersje szklane. My proponujemy zwrócić uwagę na te w niestandardowej odsłonie. Loftowa stylizacja zyska jeszcze wyrazistszy charakter dzięki bombkom z efektem metalu. Znacznie lżejsze niż ich stalowe odpowiedniki nie będą zbędnie obciążały pędów choinki, a dodatkowo rozjaśnią pomieszczenie szlachetnym blaskiem. Pokryte metaliczną farbą w dowolnym odcieniu kule mogą zachwycać lśniącą powłoką lub przyciągać wzrok matową powierzchnią, a innym razem intrygować vintage'owym wyglądem dzięki zastosowaniu soli patynującej. Miłośnicy kunsztownych dekoracji z pewnością nie przejdą obojętnie także obok egzemplarzy powleczonych preparatem o perłowym wykończeniu przywodzących na myśl kosztowną biżuterię subtelnie dopełniającą wykwintną stylizację. Spragnieni odważnych dekorów mogą zaś pokusić się o ozdobienie świerku zawieszką wykonaną z pozbawionej żarnika żarówki, a w jej wnętrzu umieścić chociażby kępkę igliwia, szyszkę czy maleńką tematyczną figurkę.

 

 

WNĘTRZE SKĄPANE W PROMIENIACH

Istnieje wiele sposobów na dodanie blasku industrialnej przestrzeni, co wydaje się priorytetem w czasie zimowych uroczystości, kiedy szczególnie zależy nam na wykreowaniu magicznej, domowej atmosfery. Niezastąpione w takim przypadku jest stosowne oświetlenie. Chcąc pozostać wiernymi loftowej konwencji, zdajmy się na wpisujące się w jej charakter modele. Na miejscu będą więc kaskady lamp w postaci żarówek zawieszonych na długich sznurach, najlepiej na różnej wysokości. Jeśli zdecydujemy się na te o kulistej bryle, staniemy się twórcami bezpośredniego nawiązania do kształtu klasycznych bombek. Ale to nie koniec możliwości zastosowania świetlówek w bożonarodzeniowych stylizacjach. Dostępne są bowiem łańcuchy bazujące na źródłach światła nawiązujących do projektu Edisona, połączonych w całość kablem w oplocie. Taka dekoracja potrzebuje jednak solidnego stelaża. Jego funkcję z powodzeniem może pełnić drewniana konstrukcja w kształcie kilkuramiennej gwiazdy lub drabinka będąca atrakcyjną alternatywą dla sztalugowych podstaw lamp stojących. Poza tym, industrialną przestrzeń znakomicie ocieplają szklane lub metalowe latarenki, zarówno te inspirowane estetyką skandynawską, jak i orientalnymi wzorcami. Ustawione na parapecie przyozdobią nie tylko wnętrze mieszkania, ale też wywiodą klimat świąt poza mury domostwa, ciesząc oczy przechodniów.

 

 

PRZYTULNE OBLICZE LOFTU

Zimowo-gwiazdkowy anturaż trudno wyobrazić sobie bez ciepłych pledów i miękkich tekstyliów. To także doskonały sposób na zrównoważenie chłodnego wyrazu loftowego apartamentu w okresie Bożego Narodzenia. Grube, wełniane sploty, misterne warkocze oraz frędzle to nieodzowna baza budująca nieprzeciętnie przytulny klimat, nawet jeśli na co dzień otaczają nas ściany wykończone cegłą, betonem i meble z metalowych elementów. Amatorzy nadruków również znajdą coś dla siebie. W gamie dekoracji królują bowiem pokrowce na poduszki zdobione tematycznymi printami. Widnieją na nich okolicznościowe hasła, wizerunki rogatych zwierząt, takich jak renifery czy jelenie, które na fali popularności estetyki skandynawskiej weszły do kanonu świątecznych motywów. Sympatię zaskarbiły sobie także tekstylia prezentujące tradycyjne akcenty w nowoczesnym ujęciu, np. z przymrużeniem oka. Niedźwiedź we wzorzystym sweterku, pingwin w okularach czy padający w objęcia Mikołaj i Rudolf to nie tylko humorystyczne propozycje dla najmłodszych. W modzie są ponadto minimalistyczne przedstawienia okazjonalnych wieńców, girland czy choinek nadrukowanych tylko na jednej stronie poduszki w formie dużego obrazka lub wielokrotnie powtarzanego na płaszczyźnie tkaniny wzoru rastrowego.

 

 

Jeżeli nagromadzenie przyjemnych w dotyku tkanin to dla nas wciąż za mało, by poczuć przyjemny klimat świąt, dopełnijmy aranżację świecami, i to w najróżniejszej postaci. Podgrzewacze, warianty walcowe, osadzane w lichtarzu sople czy zapachowe wkłady w szklanym naczyniu to zaledwie wierzchołek listy najpopularniejszych rodzajów źródeł naturalnego płomienia. Spragnieni żywego ognia mogą z kolei pokusić się o zakup bezpiecznego dla zdrowia domowników oraz wyglądu mieszkania biokominka dostępnego w rozmaitych rozmiarach – od wersji kompaktowych, po panoramiczne modele. Bez względu na ich gabaryty, ekologiczne paleniska wprowadzą do wnętrza przyjemną aurę i skutecznie rozgrzeją zmarzniętych użytkowników, pobudzając przy tym ich zmysły.

 

 

MIĘDZY PRZESZŁOŚCIĄ A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ

Ponieważ jedną z cech loftowych przestrzeni jest wykorzystanie elementów o przemysłowym przeznaczeniu w charakterze mebli bądź dekoracji, normą stało się wprowadzenie do industrialnych apartamentów przedmiotów nadszarpniętych zębem czasu lub stylizowanych na obiekty o bogatej przeszłości. Nie powinniśmy zapominać o tej zależności także w okresie Bożego Narodzenia, kiedy mamy szansę wzbogacić design wnętrza o vintage'owe dodatki. Przetarcia, odpryski farby, pozorne niedoskonałości stają się w tym przypadku atutem pozwalającym nie tylko budować efektowne kompozycje, ale także tworzyć spójną bożonarodzeniową aranżację. Figurki, obrazy czy świeczniki w stylu retro to dobra baza na początek, której przedstawicieli znajdziemy na targach staroci oraz w pracowniach uznanych designerów, nie tylko tych specjalizujących się w projektowaniu okazjonalnych dodatków. Z drugiej strony natomiast warto rozglądać się za nowościami na rynku, by nie zamykać się w sztywnych ramach przeszłości. Nowinek w tej dziedzinie oczywiście nie brakuje. Należą do nich chociażby akcesoria z lekkiego betonu architektonicznego (np. wazony, podstawki na podgrzewacze lub gwiazdkowe kształty) czy marmuru (np. tace, podstawki i misy). Wzornicze eksperymenty i trawestacje znanych motywów to domena współczesnych czasów, która sprawdzi się także w przypadku loftów – miejsc zamieszkiwanych przez ludzi odważnych, nieznoszących szablonowości oraz wnętrzarskiej nudy. Oryginalne ornamenty będą najlepszym sposobem, by ustrzec się od niechcianej monotonii w bożonarodzeniowej stylizacji industrialnego domostwa

 

Popularne
Najnowsze