Design

Dekoracje

Wertykalne ornamenty

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2017-10-16
Wertykalne ornamenty

Kolorystyka ścian, rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych czy design mebli i akcesoriów to aspekty, których całokształt decyduje o stylistyce wnętrza. Aranżacja skupiona wyłącznie na podstawowych komponentach wyposażenia pozostanie jednak niepełna, jeśli w swoich staraniach przeoczymy detale. W szczególności wzrok przyciągają dekoracje umieszczane na ścianach pomieszczeń.

 

Klasyczne, jednolite ściany prezentują się elegancko, ale niestety mało atrakcyjnie, dlatego użytkownicy oraz dekoratorzy wnętrz dokładają rozmaitych starań, by ożywić i w gustowny sposób udekorować te dość kłopotliwe pod względem aranżacyjnym płaszczyzny. Współczesny design nie ogranicza się już wyłącznie do standardowych portretów lub pejzaży oprawionych w ozdobne ramy czy ornamentów w postaci wzorzystych tapet powlekających całość bądź część płaszczyzny ściany. Dzisiaj osobom urządzającym własne lokum zależy przede wszystkim na oryginalności i zachowaniu nowoczesnego stylu. Stąd też zrodziła się potrzeba ucieczki od sztampowych konceptów oraz typowego, wzornictwa. Niekonwencjonalne, unikalne projekty dekoracji ściennych pozwalają na indywidualizację i personalizację wnętrza, do czego usilnie dążą zarówno architekci, jak i użytkownicy.

 

dekoracja ścienna

 

Naklejone na ścianę

Niezawodną i szybką metodą na przełamanie rutyny panującej we wnętrzu jest zastosowanie dekoracyjnych, samoprzylepnych naklejek ściennych. Szeroka, niemal nieograniczona gama dostępnych motywów pozwala odnaleźć dekor, który najpełniej wkomponuje się w nasz zamysł stylizacyjny. Jeżeli wśród gotowych wzorów nie dopatrzymy się odpowiedniego, możemy pokusić się o zaprojektowanie własnej ozdoby. Najczęściej amatorzy samoprzylepnych dekoracji sięgają po naklejki ścienne wykonane z folii PCV, ale ostatnio popularność zyskują także ornamenty z weluru – tkaniny z grupy pluszów. Naklejki welurowe wyróżniają się większą grubością niż folia, a dzięki temu, że są miękkie i przyjemne w dotyku, korzystnie wpływają na ocieplenie wnętrza.

 

Przestrzenne dekory

Jednym z najnowszych trendów w dziedzinie dekorowania powierzchni mieszkalnych jest ozdabianie ścian przestrzennymi ornamentami, inspirowanymi światem przyrody, w szczególności kwiatami oraz owadami, jakimi są motyle i ważki. Tego rodzaju akcenty zdobnicze wykonane z tworzyw sztucznych montuje się w grupach liczących po kilkanaście lub kilkadziesiąt elementów w dowolnych konfiguracjach. Często poszczególne moduły kolekcji rożni się między sobą rozmiarem, dzięki czemu możemy stworzyć urozmaicone, oryginalne kompozycje. Montaż tych dekoracji jest równie łatwy jak w przypadku typowych samoprzylepnych naklejek; mocujemy je za pomocą dwustronnej taśmy bądź systemu „snap & tack”(wbijana w ścianę pinezka z magnesem, do której przytwierdza się ozdoby).

 

dekoracja na ścianę scandi

 

Magia lustra

Niezawodnym sposobem na dekorację ściany każdego wnętrza jest zastosowanie lustra, nadającego przestrzeni wyrazu i głębi. Współczesne wzornictwo tych z pozoru prozaicznych dodatków sprawia, że zaliczane są one do grupy najefektowniejszych ozdób. Gustownie wykończone ramy oraz finezyjne kształty szklanych tafli o nowoczesnym designie doskonale korespondują ze stylistyką minimalistyczną.

 

W ostatnim czasie we wnętrzach naszych mieszkań zadomowiły się dekoracyjne lustra akrylowe. Ich główną zaletę stanowi elastyczność ułatwiająca obróbkę, a w rezultacie otrzymanie dowolnego, pożądanego kształtu. Lustro wykonane z akrylu jest bardzo lekkie, dlatego można je mocować do ściany za pomocą specjalnej taśmy, bez konieczności uciążliwego wiercenia czy montowania uchwytów Dodatkowo, krawędzie dekoracji są bezpieczne, dzięki czemu eliminują ryzyko skaleczenia. Lustra z tego materiału mają najczęściej niewielkie rozmiary, ponieważ tafla o dużych gabarytach zniekształca odbity obraz. Z tego powodu pełnią one głównie funkcję ornamentacyjną, a nie użytkową. Ich spektakularne walory wizualne sytuują je w gronie najefektowniejszych dekoracji pojawiających się w przestrzeniach mieszkalnych.

 

błyszcząca dekoracja na ścianę

 

Uruchomić kreatywność

Istnieją niemal nieograniczone możliwości pozwalające wytwornie udekorować ścianę. Wybór konkretnego sposobu zależy głównie od naszych preferencji oraz ogólnej stylistyki wnętrza. Jeśli jednak nie satysfakcjonują nas proponowane przez producentów i dekoratorów ozdoby, możemy sami wcielić się w projektantów, sięgając po ulubione kolory, upatrzone wzory oraz modne akcesoria, w celu stworzenia dekoracji ściennej. Będzie to stanowczy krok w kierunku indywidualizacji otoczenia.

 

Pomysłowe dekoracje handmade możemy wykonać z dowolnego materiału. Bez względu na to, czy posłużą nam do tego celu karton, folia, drewno, tkanina, metal czy tworzywa sztuczne, niezmiennie możemy liczyć na wyjątkowy, niebanalny rezultat, którego niepodważalnym, dodatkowym walorem będą nasze zaangażowanie i kreatywność włożone w przygotowanie naściennych ozdób.

 

jak udekorować ścianę

 

Aranżacja wnętrza za pomocą dodatków w postaci dekoracji ściennych wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zadań. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy pomieszczenie zostaje przeładowane nadmiarem ozdobnych akcentów. Należy zatem wypośrodkować proporcje i zachować zdrowy rozsądek także w tej materii. Najtrudniejszym zadaniem wydaje się jednak dobór odpowiednich ozdób. Obecnie ściana stała się miejscem eksperymentów, dlatego nie musimy się ograniczać do dodatków w postaci tradycyjnych obrazów, tym bardziej, że do naszej dyspozycji pozostaje cała gama materiałów i technologii. Dekoracyjna fototapeta, plakat, sztukateria, ozdoby z gipsu, a może system ozdobnych paneli – wybór należy do nas.