Design

Dekoracje

Natura zamknięta w wazonie

Tekst Urszula Sowińska

2015-08-04
Natura zamknięta w wazonie

Kwiaty od zawsze kojarzyły się ze świeżością i naturą, wprowadzały radość do wnętrz. Kwiaty cięte w wazonie pięknie się prezentują, rozjaśniają pomieszczenie i wprowadzają bajkowy pierwiastek do codziennego życia. Napełniają wnętrza pięknym zapachem i wyglądem.

 

Energia, jaka towarzyszy kwiatom, jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy pragną zawrzeć we wnętrzach odrobinę naturalnej aury. W słotne jesienne wieczory i śnieżne zimowe dni kwiaty cięte to pierwiastek lata i namiastka wiosennej łąki w domu. Zaopatrzenie stołu, półki czy stolika kawowego w kwiaty zawsze będzie miłym dla oka rozwiązaniem.

 

Dobór kwiatów jest ograniczony jedynie naszą wyobraźnią. Frezja, gerber, hiacynt, anturium, róża, słonecznik, tulipan, wyżlin, amarylis, eustoma, lewkonia, irys, margaretka – to tylko część tych kwiatów, które będą się pięknie prezentowały zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych, vintage, ekologicznych, eklektycznych czy ekologicznych.

 

kwiaty cięte w wazonie

 

Tak jak wiele jest wnętrz, tak wiele jest opcji aranżacji w nich kwiatów ciętych. Niezależnie jednak od wyglądu pomieszczenia, w jakim kwiaty mają się znajdować, wygląd wazonu ma duże znaczenie. Gdy nasze kwiaty są wielobarwne i mamy kilka gatunków w bukiecie, wazon powinien być gładki i najlepiej byłoby, gdyby barwą i kształtem nawiązywał do wnętrza. Kwadratowe wazony ze szkła pasują do nowoczesnych łazienek minimalistycznych. Jeden purpurowy amarylis w dużym, wysokim wazonie świetnie uzupełni przestrzeń i nada tajemniczości i pewnego uroku łazience. Ciepłe łazienki w brązach niezwykle przytulnie przywitają małe, bulwiaste wazony z drobnymi kwiatkami, a te staną się cudowną ozdobą.

 

Czy beton może być dobrym materiałem na wazon? Czemu nie! Odpowiednio odlany i wyszlifowany beton może stanowić niezwykłą ozdobę kominka, półki pod lustrem czy stołu w jadalni w romantycznym stylu. Hortensje w kulistych baldachogronach najlepiej pasują do wazonów w kształcie kielichów.

 

Konewka nie musi być jedynie narzędziem do podlewania kwiatów. Z powodzeniem może służyć również jako wazon dla kwiatów ciętych. W podobny sposób może nam posłużyć wiaderko. Niewielkich rozmiarów wiadro w pastelowych kolorach może się stać niecodzienną ozdobą i służyć jako tło dla bratków, róż, jaskrów i tulipanów.

 

kwiaty w kuchni

 

Szklana butelka kojarzy się najczęściej z winem czy dostarczaniem mleka pod drzwi. Nie jest jednak powiedziane, że butelka nie może posłużyć jako wazon. Piękne, kolorowe szkło jest idealnym materiałem na butelkę, która w nieograniczonych kształtach i fakturach zawsze ślicznie zaprezentuje drobne bukieciki z polnych kwiatów czy pojedyncze egzemplarze gerber i róż.

 

Kieliszki to ciekawa alternatywa dla wazonu. Nadanie romantyczności wnętrzu bez przytłaczania dużym skupiskiem kwiatów może się udać z pomocą kielicha, wody i świecy. Wypełniony do połowy wodą kielich uzupełniony małym podgrzewaczem i z krótko obciętą różą unoszącą się na powierzchni wody to niebywały dodatek wizualny do romantycznego wystroju.

 

Misy i ogromne wazony przypominające wazy na zupę to świetne rozwiązanie na duże powierzchnie. Ciekawe wzory i faktury takich wazonów zapewnią niecodzienną ozdobę stołu w salonie czy przedpokoju. Podobnie jak zwykłe dzbanki, które z bukietem kwiatów stanowią niepospolitą ozdobę parapetu kuchennego i blatu przy zlewie.

 

Koraliki, wstążki i paski mogą być dodane do każdego bukietu czy pojedynczego kwiatu. Należy jednak pamiętać o umiarze. By nie przesycić aranżacji bukietu, możemy zastosować jedną wstążkę na wazonie w kolorze bukietu lub koraliki oplecione wokół kwiatów. Całość będzie prezentować się schludnie i pomysłowo.

 

kwiaty w aranżacji

 

Kwiaty mogą długo wytrzymać nawet wówczas, gdy nie mają wody nalanej po brzegi wazonu. Optymalną ilością wody jest nalanie jej do 2/3 wysokości naczynia lub zastosowanie kolorowych kulek z hydrożelu. Będą one rozwiązaniem wygodnym i jednocześnie przyjemnym oku: kulki mogą służyć jako dodatkowa ozdoba w przezroczystym wazonie z kwiatami.

 

Bez względu na wielkość bukietu i jego przeznaczenie, należy dostarczyć kwiatom jak najlepszych warunków. Łodyżki ucięte nożykiem pod kątem 45º, woda z dodatkiem cukru, którego rośliny nie mogą wytworzyć bez korzeni, i rozproszone światło – to podstawa w opiece nad kwiatami ciętymi i najlepsze rozwiązania na przedłużenie ich żywotności.

 

Gdy jednak kwiaty nieco przywiędną, dobrze jest pamiętać o kilku ciekawych trikach, które zapewnią im świeży wygląd. Całonocna kąpiel w zimnej wodzie może przywrócić im wcześniejszą świeżość. Oprócz wspomnianego wcześniej cukru dobrze jest dodać kwasek cytrynowy lub polopirynę S dla powstrzymania rozwoju bakterii i grzybów.

 

Może się wydawać, że dobór kwiatów do wnętrza to błahostka, jednak źle skomponowany bukiet może skutecznie popsuć całą aranżację wnętrza. Dlatego warto próbować dopasowywać kwiaty lub zdać się na klasyczne i piękne róże. Z pewnością doradzi nam specjalista – warto wybrać się do znajomego florysty i poprosić go o poradę.

 

Cięciu kwiatów mogą sprzeciwiać się ekolodzy, wskazując na fakt, że kwiaty i tak krótko żyją. Jednak całkowite ogołacanie wnętrz z ich piękna i niepowtarzalności może przyczynić się do markotnego nastroju. By ustrzec się przed brakiem uśmiechu i pozytywnej energii, warto zaopatrzyć się w kwiaty, wdychać ich piękny zapach i cieszyć oczy niepowtarzalnym wyglądem.