Wyposażenie

Inspiracje

Drzwi niewidoczne

Tekst Michał Nowicki • Zdjęcia L\'Invisbile

2013-05-10

Drzwi wewnętrzne są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Poza oczywistymi względami funkcjonalnymi ważne jest dobranie ich do wystroju wnętrza. Patrząc na najnowsze rozwiązania proponowane przez niektórych producentów można nawet dojść do wniosku, że dobrze dobrane drzwi to takie, których nie widać...



Wyobraźmy sobie drzwi tak doskonale dostosowane do wystroju wnętrza, że wręcz niewidoczne. Drzwi, które tworzą jedność ze ścianą. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe, gdy zamiast klasycznych drzwi wybierzemy innowacyjne modele, które są rodzajem ruchomej ściany. Skrzydło tych drzwi schodzi się równo ze ścianą. Nie odstaje od jej powierzchni, ponieważ drzwi pozbawione są futryny, zewnętrznych zawiasów, a często nawet i klamek. Inaczej mówiąc nie posiadają żadnego z atrybutów klasycznych drzwi. Ruchoma ściana może mieć 5 lub 10 cm grubości. Jej wewnętrzna konstrukcja wykonana jest z wytrzymałej aluminiowej ramy. Co ciekawe skrzydło dostarczane jest do klienta niewykończone.  Jest natomiast przygotowane w taki sposób, że można mu w łatwy sposób  nadać fakturę ściany, czyli okleić tapetą, nakleić lustro, pomalować, zatynkować, okleić sztukaterią itp. Skrzydło może mieć aż 160 cm szerokości i 300 cm wysokości. To prawdziwie szyte na miarę rozwiązanie. Dobierany indywidualnie wymiar pozwala na zamontowanie drzwi sięgających od podłogi aż po sam sufit. Brak górnego nadproża jest modnym rozwiązaniem, które również optycznie zwiększa wysokość pomieszczenia. Drzwi w systemie ruchomej ściany najczęściej montowane są na tzw. pivocie. Jest to wychodzący z podłogi i sufitu zawias, który może być umiejscowiony nawet w 1/3 szerokości drzwi. Ponieważ oś obrotu jest w nich przesunięta, drzwi te otwierają się w obu kierunkach -  do wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Uchylone lub otwarte drzwi dają ciekawy architektoniczny efekt.



Bardziej tradycyjnym rozwiązaniem są drzwi otwierane tylko w jedną stronę. W tym wypadku konieczne jest zamontowanie zamka. Klamka jest jednak jedynym klasycznym elementem, gdyż i w tym przypadku nie ma framugi (ościeżnica ukryta jest w ścianie)  oraz widocznych zawiasów, które schowane są w grubości drzwi i ościeżnicy. Podobnie jak w przypadku ruchomej ściany i tu drzwi mogą sięgać do wysokości sufitu i wykończyć je można w taki sam sposób jak ścianę. 



System ruchomej ściany lub duże klasyczne drzwi wymagają dla siebie sporo przestrzeni. Tam, gdzie jej brakuje sprawdzają się drzwi suwane, które w całości chowają się do kasety w ścianie. Zamknięte schodzą się na równo ze ścianą, na co pozwala innowacyjny system prowadnic. Do otwierania służy dyskretny uchwyt w powierzchni skrzydła, a służąca do  zamykania niemal niewidoczna klamka schowana jest w grubości drzwi. Droższe wersje są wyposażone w zamontowany w ścianie silnik. Otwierają się automatycznie po naciśnięciu przycisku na ścianie. 



Niewidoczne drzwi całkowicie zmieniają krajobraz domu. Zwolennikom minimalizmu dają upragnioną czystą architektoniczną przestrzeń bez zbędnych bodźców. A we wnętrzach klasycznych lub historycznych są połączeniem tradycyjnych form zdobniczych i nowoczesnej technologii. 

Popularne
Najnowsze