Wyposażenie

Meble

Kawa na ławę

2015-12-04
Kawa na ławę

Ławy stanowiły jeden z typowych elementów kultury PRL oraz namiastkę nowoczesnych rozwiązań. Niskie meble, którym towarzyszyła ława, nie były zbyt funkcjonalne, ale wprowadzały element luksusu. Sentyment, jakim darzy się ławy nie jest jednak obecnie tylko wspomnieniem. Nowoczesne ławy i stoliki kawowe z powodzeniem oddają charakter teraźniejszości i dopasowują się do potrzeb nawet najwybredniejszych koneserów kawy.

 

Wspólny posiłek a ława

Lata 70' i 80' ubiegłego wieku stały w Polsce pod znakiem przemian kulturowych. Powielano wzorce zagraniczne, gdzie coraz częściej odchodziło się od rodzinnych posiłków. Małe mieszkania, które stanowiły niewielki odsetek na rynku również nie pomagały w powielaniu tradycyjnego wzorca wspólnych, rodzinnych spotkań przy stole. Stało się więc oczywistym, że należałoby zmienić dotychczasowe podejście do jedzenia. I tak, w ciasnych mieszkaniach na ogromnych blokowiskach coraz częściej spotkać można było niskie i małe stoły, które z czasem przerodziły się w niewygodne ławy. Przy nich toczyły się niedzielne rozmowy i oglądano telewizję. Małe gabaryty stołu pozwalały na uzyskanie większej przestrzeni pokoju, a jednocześnie zabierały cenne miejsce do wspólnego spędzania czasu. Niska ława była na tyle niefunkcjonalna, że jadanie przy niej, podczas przyjmowania gości graniczyło z cudem: blat na wysokości kolan całkowicie odbierał przyjemność jedzenia, a niskie fotele czy rozkładane wypoczynki nijak nie pomagały w wygodnym relaksie i odpoczynku w gronie najbliższych i znajomych.

 

 stolik ława

 

Odpoczynek przy kawie

Kawowe stoliki pozostają niezmiennie funkcjonalne, choć nie zawsze można było je ujrzeć w polskich domach, ze względu na wspomniany wcześniej niewielki metraż. Stoliki kawowe najczęściej stawiano między dwoma fotelami, rzadziej znajdowały miejsce w oddzielnej części domu, gdzie mogły im towarzyszyć krzesła. Formy stolików kawowych przez lata pozostawały niezmienne: okrągłe lub kwadratowe blaty i proste nogi. Monotonność rozwiązań nie przyciągała wzroku i była daleka od wyszukanego designu. Współczesne stoliki kawowe mają nieskończenie wiele kształtów, wielkości i kolorów, mogą się dopasować do każdego wnętrza. Dbałość o szczegóły, jak nogi czy boki blatu, powoduje, że stoliki te stają się nie lada gratką dla użytkowników i stanowią nawiązanie do stylu mebli w pomieszczeniu.

 

Odpowiedni przedmiot

Obecnie coraz częściej stawia się na proste rozwiązania dotyczące miejsca stolika i ławy. Różnica między stolikiem kawowym, ławą, a stołem jest znaczna, choć często zdarza nam się mylić stoliki z ławami. Stoliki kawowe, jak sugeruje nazwa, są małe, można rzec kompaktowe, a czasem stanowią po prostu miniaturową kopię wielkogabarytowego stołu w jadalni. Posiadają jedynie blat i nogi. Są niezwykłe w swej prostocie, ponieważ nawet najprostszy stolik ze szklanym blatem i metalowymi nóżkami z powodzeniem odnajdzie się w najbardziej wyszukanym wnętrzu Ławy to właściwie alternatywa dla stolików kawowych i złoty środek między niewielką ilością miejsca, a częstymi wizytami gości. Wzorem minionej epoki, ławy są niższe od stołów jadalnianych. Nowoczesnym rozwiązaniem jest takie dostosowanie wysokości ławy, by komfortowo można było nie tylko wypić przy niej kawę, ale również zjeść posiłek bez uderzania brodą o kolana i łokciami o ręce osoby obok. Funkcjonalność ławy poprawia również dodatkowa półka pod blatem. Można na niej ustawić kwiaty, położyć gazety, książki czy laptopa, a na przyjęciu może z powodzeniem posłużyć jako dodatkowa powierzchnia na napoje, przystawki czy naczynia.

 

nowoczesny stolik kawowy

 

Stół to dobre rozwiązanie do dużych przestrzeni. Nieodpowiednie dopasowanie metrażu wnętrza do rozmiarów stołu może przyczynić się do stworzenia wrażenia nieładu w pomieszczeniu, braku przejścia czy nawet złego samopoczucia ze względu na utrudnienia. Wyboru dobrze dobranego stołu pomoże nam dokonać projektant, warto więc udać się do niego po poradę.

 

Stolik, ława

Dostępność wzorów, kolorów, stylów stolików kawowych i ław jest ogromna. Nieograniczone są również możliwości aranżacyjne. Każdy z materiałów możemy dopasować w zależności od oczekiwań, jakie stawiamy przed ławą i stolikiem kawowym, a także od ilości miejsca i stylu w pomieszczeniu. Uniwersalne wydają się stoliki z drewna, choć ich zastosowanie we wnętrzach nowoczesnych, new romantic, gabinetowych, high-tech zależy od rodzaju drewna, obróbki elementów mebla, laminatu, koloru pokrycia malarskiego i kształtu blatu. Szkło jest natomiast materiałem niezastąpionym. Komponuje się z aranżacjami w każdym stylu, a wymiana nóg w stoliku, nowy bieżnik, dodanie podświetlenia sprawi, że stolik kawowy czy ława ze szklanym blatem będą pasowały do każdego wnętrza.

 

ława do salonu

 

Stoliki kawowe o nietypowych kształtach znajdą swoje miejsce w szczegółowo spersonalizowanych pomieszczeniach w konkretnym stylu. Wielkie szpule po kablach jako stolik kawowy będą pasowały do wnętrza loftu, ale taka forma równie dobrze sprawdzi się w ciekawej aranżacji glamour z zastosowaniem purpurowych aksamitów na tapicerce. Proste kształty geometryczne to trafione rozwiązanie do wnętrz utrzymanych w myśl nowoczesnego minimalizmu. Taki kształt nie przytłoczy pomieszczenia, będzie współgrał z prostotą aranżacji przestrzeni, a zastosowanie czerni, bieli czy szarości sprawi, że po zmianie stylizacji wnętrza nie będziemy musieli wymieniać stolika kawowego.

 

Niezależnie od ilości miejsca i naszego podejścia do ławy przywodzącej na myśl czasy PRL-u i stolikami kawowymi, które kojarzą się z podwieczorkami dam w XIX-wiecznej Anglii, warto wyposażyć salon w jedno z tych rozwiązań. Smaczniejsza jest kawa w przytulnym salonie, niż w kuchni pełniej obowiązków, a odwiedzających łatwiej ugościć, gdy pod ręką mamy sprzęt muzyczny, dobre oświetlenie i oszałamiające widoki z okien w salonie.