Wyposażenie

Oświetlenie

Stylowa ozdoba sufitu

Tekst Magda Pawluk

2016-04-11
Stylowa ozdoba sufitu

Sufit stanowi niezwykle istotną, aczkolwiek niekiedy pomijaną przestrzeń aranżacyjną. Często zapominamy o możliwościach stylizacyjnych, jakie stwarza ta płaszczyzna. Najprostszym, a jednocześnie bardzo atrakcyjnym sposobem na jej zaadaptowanie jest umieszczenie niebanalnego, efektownego żyrandola, który stanie się swoistą biżuterią mieszkania – jego nieodzowną ozdobą.

 

Żyrandol jest niezastąpionym elementem dekoracyjnym, od którego zależy nie tylko sposób, w jaki zostanie oświetlone pomieszczenie, ale również ostateczny wygląd i charakter stylizacji wnętrza. Właściwe dobrana oprawa, oprócz walorów wizualnych, sprzyja poprawie funkcjonalności przestrzeni.

 

Zaczęło się od świec

Pierwsze żyrandole pojawiły się już w epoce średniowiecza. Początkowo występowały wyłącznie w zamkach i rezydencjach najzamożniejszych. Pierwotne żyrandole miały nieco prymitywną formę drewnianych bądź żelaznych obręczy podwieszanych u powały, na których umieszczana była duża ilość świec. Po ich zapaleniu pomieszczenie wypełniało się światłem. Na przestrzeni wieków wygląd tego dodatku nieprzerwanie ewoluował.

 

Po wynalezieniu elektryczności i pojawieniu się żarówek, stał się nieodzowną ozdobą sufitów. Ponieważ żyrandol był elementem niezwykle podatnym na obowiązującą modę i ciągle zmieniające się trendy, zrodziło się wiele koncepcji wzorniczych dotyczących jego wyglądu. Obecnie, wobec tak ogromnej ilości różnych rodzajów żyrandoli, dobór właściwego modelu stanowi trudne i skomplikowane wyzwanie.

 

gięty żyrandol

 

W zgodzie z charakterem wnętrza

Żyrandol, jak każdy dodatek aranżacyjny, powinien współgrać z wystrojem pomieszczenia. Bogato zdobione żyrandole upodobały sobie szczególnie salony i pokoje gościnne oraz – w nieco mniejszym stopniu – sypialnie. Są to przestrzenie, w których sprawdzają się wszelkiego typu dekoracyjne dodatki. W kuchniach, łazienkach czy gabinetach, głównie z przyczyn pragmatycznych, stosuje się natomiast modele o uproszczonych kształtach. Znacznie łatwiej utrzymać je w czystości. Wymienione pomieszczenia charakteryzują także inne potrzeby aranżacyjne niż w przypadku salonu, który pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. Wielkość żyrandola oraz jego wygląd, a więc ilość zdobień, stopień komplikacji konstrukcji, liczba zastosowanych żarówek powinny zależeć również od metrażu pomieszczenia. Im większa przestrzeń, tym bardziej rozbudowany może być żyrandol zawieszony pod sufitem.

 

Uniwersalnie i nowocześnie

Podczas dobierania żyrandola należy brać pod uwagę także estetykę, w jakiej wykreowane zostało dane pomieszczenie. Gustownie udekorowany uniwersalny żyrandol wyposażony w kilka punktów światła to idealny dodatek do wnętrza zaaranżowanego w duchu new romantic. Będzie on także ponadczasową ozdobą salonu w stylu klasycznym czy skandynawskim.

 

Żyrandole o awangardowym designie odpowiednie są do nowoczesnych mieszkań. W wyniku eksperymentów projektantów z formą, kolorem i rozmiarem żyrandoli powstała niezliczona gama różnego typu modeli. Charakterystycznym przykładem nowoczesnych rozwiązań są nieco futurystyczne wiszące lampy sufitowe, zawieszane około metr nad stołem jadalnym czy kuchenną wyspą. Innym modelem, który zyskał międzynarodową popularność, jest projekt Brytyjczyka Toma Dixona. Złota bądź srebrna błyszcząca lampa o kształcie kuli inspirowana wyglądem hełmów kosmicznych z filmów Sience Fiction stała się synonimem nowoczesnego designu. Doskonale wpisuje się także w charakter nurtów postindustrialnego oraz modernistycznego. Podobne, uproszczone formy preferują style industrialny i minimalistyczny. Często w tego rodzaju aranżacjach rezygnuje się z tradycyjnego klosza na rzecz żarówek zawieszonych na długich sznurach. Mogą one pojawiać się jako pojedyncze lampy, być umieszczane po kilka sztuk obok siebie bądź połączone w dekoracyjne pęki.

 

Inną grupę żyrandoli pojawiających się w nowoczesnych wnętrzach stanowią modele zainspirowane naturą. Charakteryzują się one miękkimi liniami i oryginalnymi kształtami, czasem nawiązują także wyglądem do popularnych zdobniczych motywów roślinnych.

 

żyrandol do kuchni

 

Kryształ: król oświetleniowych opraw

Jako ponadczasowe projektanci określają żyrandole kryształowe. Te drogocenne, misternie wykonane dzieła sztuki pojawiały się od wieków na salonach największych dworów. Najlepiej komponują się ze stylizacjami z nurtów shabby chic, glamour, art deco czy vintage. Błyszczące, dekoracyjne żyrandole kojarzone z przepychem, blichtrem i luksusem wprowadzą do wnętrza klimat elegancji. Tego rodzaju szykowne detale będą odpowiednią dekoracją salonu czy sypialni pełnych gustownych dodatków. Zastosowanie kryształowego żyrandola pozwoli nam uzyskać niepowtarzalne efekty wizualne. Wiązki światła przechodzące przez poszczególne kryształki ulegają załamaniu, rzucając na ściany niewielkie ruchome płomyki. Taka oprawa oświetleniowa będzie ozdobą samą w sobie, tworzącą nastrojową atmosferę w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdzie.

 

Szczypta ekstrawagancji

Osoby gustujące w nietypowych dekoracjach, ceniące efektowne nietuzinkowe detale mogą pozwolić sobie na wprowadzenie do swoich czterech ścian odrobiny szaleństwa. Nowość ostatnich kilku lat stanowią ekstrawaganckie żyrandole światłowodowe, które nadają wnętrzu prawdziwie magicznego, bajkowego klimatu. Efekty świetlne, jakie zapewniają, budzą skojarzenia z wystawnymi salami balowymi lub oświetleniem klubowym, więc tego rodzaju żyrandol jest propozycją zwłaszcza dla osób przebojowych, które nie boją się odważnych zestawień i wyrazistych akcentów. Jego finezyjny kształt, a także generowane przez żyrandol światło sprawi, że będzie to stylowy dodatek zarówno do salonu, jak i jadalni czy sypialni.

 

żyrandol z kryształkami