Wyposażenie

Dodatki

Koronka

Tekst Magda Pawluk

2016-03-31
Koronka

Delikatna, zwiewna, misternie wykonana, utkana na wzór pajęczej sieci, a przy tym efektowna i urokliwa. To cechy, za które cenimy koronkę. Jej charakterystyczny, dekoracyjny wygląd decyduje o tym, że bywa chętnie wykorzystywana jako ozdoba wnętrza. Mimo swojej bardzo długiej tradycji i historii, koronka nigdy się nie nudzi, a nawet przeciwnie – znajduje zwolenników również wśród osób preferujących nowoczesne wzornictwo. Ażurowa forma w nieco odmienionej odsłonie doskonale sprawdza się także we współczesnych, awangardowych aranżacjach.

 

Koronkarstwo znane jest od stuleci. Początkowo traktowane jako rzemiosło, szybko stało się dziedziną sztuki użytkowej. Koronka bywa najczęściej kojarzona z kulturą ludową, ponieważ na tym gruncie najbardziej się rozpowszechniła, jednak w Polsce jej początki wiążą się z dworem królewskim. Na naszych ziemiach ten specyficzny rodzaj tkaniny pojawił się w XVI wieku za sprawą królowej Bony, która sprowadziła do kraju mistrzów rękodzieła posiadających umiejętności tkackie i hafciarskie oraz wiedzę na temat technik koronkarskich. W XIX wieku, w związku z rozwojem koronkarstwa na płaszczyźnie sztuki ludowej, techniki tkania koronki zaczęły różnicować się w zależności od obszaru, na którym były wykonywane. Wpływy regionalne uwidoczniły się także, jeśli chodzi o charakterystyczne motywy.

 

Koronka niejedno ma imię

Istnieje wiele rodzajów koronek, które różnią się wyglądem oraz techniką wykonania. Za najbardziej tradycyjne uchodzą koronki szydełkowe – wytwarzane przy pomocy szydełka. Innym typem jest koronka igłowa, która ze względu na niezwykle dekoracyjny charakter zyskała miano królowej koronek. Wzór tej koronki powstaje przez osnuwanie nici na pasku tkaniny, który usuwa się po zakończeniu pracy. Koronka igłowa jest bardzo popularna jako materiał wykorzystywany do szycia sukien ślubnych. Dobrze znane są także koronki klockowe, wytwarzane przy pomocy specjalnych klocków, na które nawijane są nici. Przeplatane ze sobą włókna tworzą pożądany wzór. Efektownie prezentuje się koronka zwana Dotted Swiss, wyróżniającą się niewielkimi aplikacjami wyszywanymi na lekkiej, zwiewnej tkaninie, najczęściej na szyfonie. Do dekorowania wnętrz i strojów często stosuje się również koronki siatkowe, plecione za pomocą specjalnej igły, czasem też cerowane, jeżeli wymaga tego zaplanowany wzór. Tradycyjne koronki mają kształt kolisty, owalny bądź kwadratowy lub prostokątny, jednak możliwe jest nadawanie im dowolnej formy. Wszystko zależy od zamysłu i efektu, jaki chce się uzyskać. Zwykle przy tworzeniu koronek, wykorzystuje się motywy geometryczne oraz roślinne. Koronka może być tworzona z różnych materiałów: nici lnianych, wełnianych, bawełnianych oraz jedwabnych. Od rodzaju zastosowanej przędzy zależeć będą właściwości gotowej koronki.

 

koronkowa pościel

 

Niekoniecznie biała

Typowa koronka jest kojarzona głównie z kolorem białym lub beżowym. Obecnie jednak ozdobom tego typu nadaje się każdą dowolną barwę, dzięki czemu łatwo dobrać odpowiednią dekorację i osiągnąć zamierzony efekt. Tradycyjne, jasne koronki wspaniale skomponują się z wyposażeniem wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, jednak barwne ażurowe tkaniny będą prezentować się równie pięknie, a dodatkowo ożywią wnętrze i wzbogacą aranżację. Niezwykle elegancko wygląda czarna koronka. Umieszczona na niewielkich bibelotach będzie gustownym akcentem, natomiast zastosowana jako dekoracja większej powierzchni, na przykład w postaci narzuty na łóżko czy ozdobnej tapety naklejonej na jedną ze ścian, nada pomieszczeniu stylu, subtelności i klasy.

 

koronkowe dekoracje

 

Od tradycyjnej serwetki do awangardowych mebli

Kolejną z cech, która decyduje o ogromnej liczbie miłośników koronki, jest możliwość użycia jej na wiele sposobów. Najczęściej w naszych domach pojawiają się koronkowe serwetki, bieżniki, obrusy czy firany, jednak to zaledwie niewielka część zastosowań tego rodzaju tkaniny. Efektownie udekorujemy stół dzięki osłonkom na doniczki, wazony, świece i tealighty wykończonym koronką, a także ażurowym podkładkom pod naczynia. Wyrafinowanym pomysłem, odpowiednim na specjalne okazje, będzie ozdobienie tą techniką butelek z winem, kieliszków, a także kubełków z lodem do chłodzenia szampana. W jadalni koronka doskonale sprawdzi się również jako dekoracja krzeseł. Wiele możliwości na wykorzystanie koronki daje także sypialnia. Wystrój tego pomieszczenia, za sprawą delikatnej tkaniny o ażurowej strukturze, zyska sentymentalny, romantyczny klimat. Koronka może wystąpić tutaj w postaci baldachimu nad łóżkiem, misternie tkanej narzuty, aplikacji lub wstawki upiększającej pościel. Ażurowy motyw koronki pojawia się niekiedy także na parawanach lub cienkich ściankach działowych.

 

koronka tkanina

 

Obecnie, nawet we współczesnym wzornictwie, zaobserwować można zwrot ku tradycyjnemu motywowi dekoracyjnemu, jakim jest koronka. Stanowi ona inspirację dla twórców mebli czy akcesoriów i znalazła swoje stałe miejsce w nowoczesnym designie. W dzisiejszych czasach koronkowe wzory powstają nie tylko z nici lub tkanin, ale także z innych tworzyw: drewna, PCV czy metalu. Stoliki i siedziska o strukturze koronki stały się pożądanymi elementami wystroju oraz modnym trendem ostatnich lat. Meble i dodatki tego typu sprawiają wrażenie lekkości. Oryginalne awangardowe sprzęty zadowolą miłośników nowoczesnych, a także minimalistycznych rozwiązań.

 

Dekoracje ozdobione koronką bardzo szybko i łatwo możemy wykonać samodzielnie, naszywając na obrus, bieżnik czy poszewkę poduszki koronkową aplikację. Prostym sposobem na upiększenie dodatków jest też na przykład oklejenie abażura lampy, doniczki, pudełka lub szkatułki koronkową taśmą. Koronka to szczególny typ tkaniny. Dodatki z niej wykonane są delikatne i niepozorne, ale mają ogromną siłę dekoracyjną. Idealnie wpisują się w klimat klasycznych i romantycznych wnętrz. Pomieszczenia zaaranżowane przy pomocy koronki kojarzymy z ciepłą, domową atmosferą babcinego salonu. Niekwestionowaną zaletą koronki jest zdolność ocieplania wystroju. Ponadto, ten niewielki akcent nadaje aranżacjom nieco kobiecości i subtelności.