Wnętrza

Prezentacje

Bezramowy system zabudowy balkonu

Tekst Pracownia Projektowa Archipelag • Zdjęcia Rafał Rybicki, Balumet Sp. z o.o.

2014-05-15
Bezramowy system zabudowy balkonu

Szklany system zabudowy balkonów i tarasów doskonale sprawdza się w przypadkach, gdy właścicielowi nieruchomości zależy na efektywnym wykorzystaniu balkonu lub tarasu, także podczas jesieni i zimy. Najciekawszym wariantem tej technologii jest innowacyjny system bezramowy niewymagający stosowania międzyszybowych ram pionowych.

Nowoczesny design
- Bezramowa technologia zabudowy balkonów i tarasów to rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w biurowcach, obiektach turystycznych oraz z budynkach jedno- i wielorodzinnych. System nadaje się do zamontowania niemal na każdym tarasie i balkonie – mówi architekt Mariusz Jaworski. Szyby pozbawione ram pionowych pozwalają światłu swobodne wnikać do wnętrza domu, sprawiając, że promienie słoneczne docierają nawet do najdalszych zakamarków pomieszczeń. Brak jakiejkolwiek przesłony umożliwia swobodne i komfortowe podziwianie otaczającego krajobrazu. Sprawia, że dom wygląda luksusowo i wytwornie, a jego mieszkańcy cieszą się wyjątkowym komfortem użytkowym.
Estetyka i komfort użytkowy
Zastosowanie szkła jako elementu wykończeniowego pozostaje w zgodzie w aktualnymi trendami w architekturze i designie. Jest synonimem wysublimowanej elegancji, prestiżu i wysokiego komfortu przestrzeni mieszkalnej. Szkło jest także wyjątkowo uniwersalne – lekkie i transparentne harmonijnie łączy się z każdą elewacją i wystrojem, nie niszczy stylu i charakteru całej architektury. Znakomicie prezentuje się w budownictwie tradycyjnym i nowoczesnym, jedno- i wielorodzinnym – w budynkach stworzonych zarówno w technologii murowanej, jak i drewnianej. To rozwiązanie wyróżnia się doskonałą estetyką, o wiele subtelniejszą niż w przypadku zabudowy ramowej. 

 

 

Więcej przestrzeni
Szklana zabudowa tarasu lub balkonu to świetny sposób na powiększenie przestrzeni mieszkalnej, natomiast system bezramowy jest najciekawszym z dostępnych wariantów. Technologia doskonale sprawdza się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach i małych domkach, gdzie liczy się każdy dodatkowy metr, np. w domkach sezonowych. Dzięki zabudowie balkonu lub tarasu można uzyskać dodatkowe pomieszczenie lub powiększyć pokój, do którego przylega balkon. Warto jednak pamiętać o tym, że zabudowa tarasu musi być funkcjonalna, estetyczna i trwała, jeżeli ma spełniać wszystkie swoje funkcje i podnosić komfort życia. Na tak zabudowanym balkonie lub tarasie można z powodzeniem urządzić także atrakcyjny ogród zimowy.
Energooszczędność
Ogromnym atutem takiego rozwiązania jest wsparcie wydajności energetycznej budynku. Najkorzystniejszym miejscem dla balkonów lub tarasów jest strona południowa, gdyż zapewnia najlepsze nasłonecznienie i umożliwia promieniom słonecznym swobodny dopływ do wnętrza domu. Jednak zabudowany balkon sprawdzi się także po stronie wschodniej lub północnej – wówczas stworzy swoistą strefę buforową, ograniczającą straty cieplne budynku, co skutecznie poprawi bilans energetyczny domu lub mieszkania.
Bezpieczeństwo
Zabudowa balkonów i tarasów to niezwykle korzystne rozwiązanie, jeśli w domu znajdują się małe dzieci – umożliwia maluchom swobodną zabawę na świeżym powietrzu, a rodzicom zapewnia niezbędne poczucie bezpieczeństwa. Z możliwości całkowitej zabudowy skorzystają w szczególności właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkań, których balkony znajdują się na parterze lub na pierwszym piętrze. Takie rozwiązanie stanowi skuteczną ochronę przed złodziejami. - Bariera antywłamaniowa w postaci szkła powinna wystarczająco zniechęcić amatorów cudzej własności. Każda próba sforsowania zabudowy spotka się ze stanowczym oporem, gdyż hartowane szkło jest niezwykle odporne na uderzenia i przeciążenia, natomiast w przypadku zbicia wydaje ogromny hałas, który z pewnością zaalarmuje sąsiadów, a być może wystraszy złodziei – doradza architekt.
Budowa
- Panele szybowe są wykonane z hartowanego szkła o grubości od 8 do 12 mm, które wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością na uszkodzenia i odpornością wobec czynników atmosferycznych. W przypadku stłuczenia, szkoło nie stanowi zagrożenia dla przechodniów. Jedyne profile aluminiowe znajdują się na górnych i dolnych krawędziach szyby. Nierdzewne okucia są umieszczone w profilach, w związku z czym, pozostają zupełnie niewidoczne. Dostępne na rynku wymiary tafli szybowych wahają się od 50 cm x 50 cm do paneli o wielkości 265 cm x 85 cm. Między poszczególnymi taflami znajdują się ok. 3 mm szczeliny wentylacyjne, które są niezbędne do zachowania właściwej wymiany powietrza – wyjaśnia architekt. Zimą można zastosować transparentne uszczelki międzyszybowe, które skutecznie wspomagają zatrzymanie ciepła w okresie jesienno-zimowym. Cały system bezramowej zabudowy jest stosunkowo trwały i wytrzymały oraz nie wymaga skomplikowanej konserwacji. Dużą zaletą tej technologii jest także szybki i nieskomplikowany montaż.

 

 

Obsługa
Poprawnie ułożone i zamontowane przeszklenia tworzą zupełnie niewidoczną i jednolitą płaszczyznę. Tafle szybowe zamontowane są w systemie przesuwno-składanym, co sprawia, że zapewniają pełen komfort użytkowania. Panele szklane mogą bez problemu pokonywać kąt między 90º a 180º. W ciepłe dni szyby można złożyć w jeden pakiet, zapewniając tym samym swobodny przepływ powietrza. Bezramowe systemy zabudowy są bezpieczne, łatwe w obsłudze, funkcjonalne i do minimum ograniczają ryzyko nieprawidłowej obsługi. Posiadają także stabilną i wytrzymałą mechanikę blokującą.
Codzienne użytkowanie 
Panele szybowe są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości – brak jakiejkolwiek ramy ułatwia mycie, natomiast możliwość pojedynczego odwrócenia każdej szyby, ułatwia wyczyszczenie zewnętrznej tafli. - System bezramowej zabudowy pomaga także utrzymać porządek na balkonie lub tarasie – rozsunięte szyby zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza zanieczyszczeń, kurzu, liści czy owadów. Chronią także przed ptakami, śniegiem, deszczem i wiatrem. Ograniczenie napływu zanieczyszczeń i szkodliwego działania czynników atmosferycznych ma także realny wpływ na trwałość i jakość wystroju i elewacji balkonu oraz tarasu. Warto także pamiętać o tym, że szklana przesłona skutecznie chroni przed hałasem, co ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy dom znajduje nieopodal ruchliwej ulicy – doradza architekt.
Obiekty turystyczne
Bezramowa technologia zabudowy doskonale sprawdza się również w budynkach o charakterze hotelarskim i turystycznym, położonych w pięknym otoczeniu. Całkowicie przeszklone ściany restauracji, z której rozpościera się panoramiczny, niczym nieprzesłonięty widok na morze lub góry, znakomicie podnoszą prestiż całego obiektu. Pięknie wyglądają także bezramowe przeszklenia sklepów i galerii handlowych, otwarte na krajobraz miasta i infrastruktury. 
O czym warto pamiętać?
To doskonałe rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o osobach, które lubią spędzać czas na tarasie lub balkonie nawet podczas chłodnych dni. Warto pamiętać, aby szklaną zabudowę zastosować w miejscu, które zapewnia przyjazny dla oka i umysłu widok. Dzięki szerokim przeszkleniom pozbawionym ram, granica między domem a otaczającą naturą subtelnie się zatrze, a wnętrza otworzą się na kojący urok otaczającego krajobrazu. Zastosowanie bezramowej zabudowy znacznie podnosi walory estetyczne budynku oraz wartość całej inwestycji.