Dom

Remont

Dobudowa balkonu

Tekst Karolina Miszczuk

2015-04-28
Dobudowa balkonu

Budowa balkonu to niezwykłe trudne zadanie. Za każdym razem występują jakieś komplikacje w budowie, a uniknięcie mostków cieplnych jest wręcz niemożliwe. A jak przedstawia się proces dobudowania balkonu do już istniejącego budynku? Jak trudne jest to zadanie i jakich nakładów pracy oraz finansowych wymaga?

 

Dobudowanie konstrukcji balkonu do istniejącej budowli wymaga wiele wysiłku nie tylko pod względem zaawansowanej budowy, ale także biorąc pod uwagę ilość dokumentów do załatwienia. Na początku dobrze jest udać się do projektanta obecnego przy budowie naszego domu w celu "doprojektowania" balkonu do istniejącej konstrukcji. Projektant ten nie będzie musiał od nowa zapoznawać się z dokumentacją budynku i podsunie optymalne rozwiązanie. Sprawa komplikuje się w przypadku dobudowy balkonu do budynku wielorodzinnego, który powstał kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wcześniej.

Osłabione czynnikami atmosferycznymi ściany budynku i eksploatowane latami zbrojone stropy są marnym podłożem dla nowego balkonu. Gdy wartość historyczna budynku sprawia, ze jest on wpisany do rejestru zabytków, budowa jest niemożliwa: Konserwator Zabytków nie zgodzi się na zmianę wyglądu zewnętrznego bryły budynku, a tym bardziej na ingerencję w jego konstrukcję. Kiedy uzyskamy pozwolenie na dobudowę balkonu, warto przemyśleć, jakiego rozwiązania konstrukcyjnego użyjemy, by balkon spełniał kryteria bezpieczeństwa oraz wkomponował się w budynek i otoczenie. Balkony wspornikowe są idealnym rozwiązaniem do mieszkań na drugim i wyższych piętrach, bo nie zasłaniają widoku mieszkańcom niższych kondygnacji. Wadą takich balkonów są ich wymiary - jeśli postawimy na balkon wspornikowy, jego wysięg będzie mógł osiągnąć maksymalnie 1,5 m – 2,0 m, co znacznie ograniczy jego funkcjonalność i możliwości aranżacji.

W przypadku kondygnacji pierwszego piętra w blokach i przy budynkach jednorodzinnych postawienie balkonu na słupach nie jest problemem i umożliwia wybudowanie nieograniczonej powierzchni balkonowej. Możemy wykonać balkon do jednego pomieszczenia, kilku z nich lub zainwestować w balkon okalający dom. Stanie się on wtedy niebywałą atrakcją dla dzieci czy dla znajomych i rodziny na przyjęciach, a także umożliwi nam nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Bez względu na to, jaki zastosujemy balkon - wspornikowy czy na słupach - istotne jest, by oprzeć go na warstwie konstrukcyjnej nośnej. W tej kwestii również mamy dostępnych kilka rozwiązań. Balkon może składać się z legarów opartych na belce nośnej przytwierdzonej do części nośnej ściany budynku lub zastrzałów w płaszczyźnie pionowej balkonu, na jego długości. Opcje te uzależnione są w głównej mierze od wielkości balkonu i objętości jego warstw. Dodatkowe usztywnienie zapewniają krzyżulce, które z pozostałą konstrukcją tworzą sztywną tarczę. Niezwykle ważny jest również materiał na nasz balkon. Możemy decydować między wyborem balkonu drewnianego, prefabrykowanego i balkonu na belkach stalowych. Projekt należy skonsultować z konstruktorem, który może znacząco wpłynąć na naszą decyzję dotyczącą mocowania balkonu.

Balkony drewniane są najprostsze do zrealizowania oraz nie wymagają mocnego i skomplikowanego podparcia. W przypadku takiego balkonu istotne stają się jedynie cztery elementy: legary, poszycie, barierki i właśnie podparcie. Cała gama dodatkowych elementów takich, jak hydroizolacja, nawierzchnia, orynnowanie, to nieobowiązkowe uzupełnienia.

W przypadku takiego rozwiązania wpuszczenie legarów w murowane ściany całkowicie mija się z założeniem, ponieważ powoduje to zawilgocenie drewna i sprzyja gniciu. Przy mocowaniu do ściany nośnej pamiętać należy o obróbce blacharskiej, chroniącej drewno przed wnikaniem wody opadowej. Słup podpierający balkon zawsze powinien być lekko wsunięty pod balkon w kierunku ściany budynku. Jego dokładne położenie zależy jednak od wielkości balkonu, obciążenia legarów umiejscowionych na podciągu i sposobu zagospodarowania przestrzeni pod balkonem.

Balkony żelbetowe to prefabrykaty o wysokiej jakości. Łączone są najczęściej za pomocą systemowych łączników termoizolacyjnych, co kompensuje przemieszczenia wywołane przez różnicę temperatur i przeciwdziała zarysowaniom. W przypadku, gdy nie korzystamy z łączników systemowych, warto zainwestować w dodatkowe ocieplenie węzła konstrukcyjnego, gdzie powstaje mostek termiczny. Zastosowanie płyty całkowicie eliminuje roboty szalunkowe i zbrojarskie na wysokościach, co może być skomplikowane i niebezpieczne. Surowy beton na balkonie może być ozdobą i nie przeszkadza, gdy pozostaje odkryty. Zastosowanie betonu kolorowego jest dodatkowym aspektem przemawiającym na korzyść tego rozwiązania. Największym mankamentem takiej konstrukcji jest występowanie mostków termicznych. Nieumiejętne położenie ocieplenia bądź zaniedbanie tego aspektu powodować będzie przemarzanie ściany budynku zimą, oziębianie powietrza wewnątrz i pogorszenie komfortu cieplnego.

Balkony na belkach stalowych, podobnie jak balkony żelbetowe, wymagają dodatkowej izolacji termicznej. Mają zastosowanie na stropach zbudowanych z belek drewnianych i w stropach monolitycznych. Jest to pracochłonne rozwiązanie, bo w obu przypadkach należy odsłonić część stropu i umocować profil stalowy L-kształtny, który stanowi płaszczyznę do mocowania stalowej konstrukcji nośnej balkonu. Na obwodzie balkonu powinna się również znajdować belka towarzysząca stalowej ramce z kilku przęseł. Mrozoodporna i wodoodporna warstwa nośna wylewana jest po ułożeniu odpowiedniego zbrojenia pomiędzy belkami, a podbiciem szalunku z desek. Końcowym zabiegiem jest jedynie rozszalowanie oraz montaż barierek i rynien.

Bez względu na wybrany rodzaj i metodę dobudowania balkonu do naszego wymarzonego domu czy mieszkania, należy wykonać wszystkie zabiegi związane z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowników i zabezpieczeniem ścian budynku przed przesiąkaniem wilgoci, przemarzaniem i niszczeniem.

Pomimo wszelkich komplikacji z dostawieniem balkonu, konstrukcja ta posiada wiele zalet. Można zaaranżować na nim ogródek czy miejsce odpoczynku. Dodatkowo posiada funkcję wspomagającą wietrzenie mieszkania, a także możliwość wywietrzenia pościeli czy wysuszenia prania. Balkon jest więc rozwiązaniem wartym wprowadzenia w życie.