Wnętrza

Salon

Biokominki

Tekst Patrycja Zielińska • Zdjęcia Planika Fires

2013-01-10
Biokominki
Biokominki to bez wątpienia produkty coraz bardziej popularne, przede wszystkim ze względu na walory dekoracyjne. Jednak trzeba pamiętać, że liczy się nie tylko aspekt wizualny, ale również parametry techniczne poszczególnych modeli. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym chcemy umieścić biokominek. Jeśli wybieramy produkt do niewielkiego mieszkania, warto pomyśleć o wolnostojących kominkach przenośnych, na przykład połączonych ze stolikiem kawowym lub mniejszych wkładach kominkowych. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji sporą przestrzeń, możemy wybrać biokominek o większych wymiarach, mających tym samym większą pojemność, lub nawet kupić kilka urządzeń. W dzisiejszych czasach niektórzy producenci oferują nawet kominki wykonywane pod wymiar do konkretnego zamówienia. 
Biokominki mogą być sterowane manualnie lub automatyczne, chociaż na rynku pojawił się ostatnio biokominek półautomatyczny.
Nowoczesne kominki oparte są na niezwykle zaawansowanej technologii, dzięki której stały się jeszcze bezpieczniejsze i przyjazne użytkownikowi. Wykonane są z najwyższej jakości materiałów, posiadają specjalnie skonstruowane paleniska oraz szereg zabezpieczeń, m.in. sensory bezpieczeństwa, monitorujące pracę urządzenia. Już dziś w Polsce produkuje się najwyższej jakości biokominki, wykorzystujące opatentowane technologie. Niektóre biokominki mogą być nie tylko włączane i wyłączane za pomocą pilota oraz systemu Inteligentnego Domu, ale również można w nich automatycznie regulować wysokość płomienia. Jest to jednak funkcja dostępna w przypadku najwyższej klasy biokominków automatycznych.Niezwykle ważne jest, by zwracać uwagę na to, czy kupowany przez nas produkt posiada certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo, ponieważ tylko wtedy możemy być pewni, że wybieramy najlepszy produkt, gwarantujący najwyższe bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Wiele biokominków nie spełnia bowiem norm, co rodzi wiele zagrożeń dla zdrowia i życia. Znane są przykłady biokominków kupowanych w hipermarketach, które po krótkim czasie pod wpływem ciepła ulegały trwałemu odkształceniu lub, co gorsza, zaczynały przeciekać, co skutkowało wylaniem paliwa poza palenisko i pożarem. Poza tym, w biokominkach niskiej jakości występowało bardzo niebezpieczne zjawisko zagotowania się paliwa. Dlatego tak istotne jest, by poza ceną zwracać przede wszystkim uwagę na jakość wykonania.Niezwykle ważną rzeczą jest proces spalania. W odróżnieniu od kominków tradycyjnych nie wydziela się dym, sadza ani jakikolwiek zapach, dlatego nie jest konieczne wykonywanie specjalnych instalacji i podłączeń do przewodów kominowych. Można je więc ustawić praktycznie w każdej, dowolnie wybranej części pomieszczenia. Jednak nawet w tym aspekcie istnieją pewne różnice. W przypadku większości biokominków spalaniu ulega paliwo, natomiast w przypadku technologii BEV (Burning Ethanol Vapours), opracowanej i opatentowanej przez firmę Planika, spalaniu ulegają opary paliwa, przez co nie ma bezpośredniego kontaktu między paliwem i płomieniem.
Część biokominków jest przystosowana do użytku na zewnątrz jako dekoracja patio, ogrodu lub tarasu. Produkty takie są wykonane z niezwykle trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Niektóre z nich posiadają również specjalnie skonstruowane paleniska oraz nakładki chroniące palenisko w razie opadów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ używając na zewnątrz produktów do tego nieprzystosowanych, ryzykujemy ich trwałe uszkodzenie.