Wnętrza

Domowe biuro

Tekst Agnieszka Hordejuk • Zdjęcia shutterstock

2017-11-07
Domowe biuro

Wielu osobom praca biurowa w domu kojarzy się negatywnie: z toną dokumentów na biurku, bałaganem na blacie czy zmęczonymi oczami, jednak praca w domowym zaciszu może być przyjemna, a także efektywna. Wystarczy odpowiednio wyposażyć i zaaranżować gabinet, biorąc pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i komfort użytkowania. Przyjemne, uporządkowane, gustownie wystylizowane otoczenie z pewnością korzystnie wpłynie na naszą wydajność oraz kreatywność.

 

Posiadanie własnego domowego gabinetu wiąże się z dużym prestiżem. Świadczy również o pozycji materialnej i intelektualnej jego posiadacza. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie na zorganizowanie prywatnego pomieszczenia do pracy, nie każdy także będzie odczuwał taką potrzebę. Jeśli już zdecydujemy się na adaptację własnego biura, musimy liczyć się z tym, że przyjdzie nam zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Dobór mebli i stylistyki wyposażenia to zaledwie część dylematów, jakie nas czekają. Warto zatem już na etapie planowania strefy przeznaczonej do pracy zastanowić się nad układem sprzętów, rodzajem oświetlenia czy też niezbędnymi akcesoriami. To, jak gabinet będzie wyglądał, uzależnione jest od rodzaju i charakteru wykonywanej pracy. Innych warunków oczekują osoby pracujące wyłącznie przy komputerze, innych projektanci, którzy potrzebują przestronnego biurka z dużym blatem, a jeszcze innych tłumacz czy księgowy. Z tego powodu bardzo ważną kwestią pozostaje właściwe urządzenie domowego biura i dostosowanie go do potrzeb użytkowników.

 

domowe biuro

 

W przemyślanym miejscu

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zorganizowanie domowego biura w oddzielnym pomieszczeniu. Odseparowanie pokoju do pracy od pozostałych części mieszkania zapewni atmosferę skupienia i wyciszenia. Jeżeli jesteśmy posiadaczami domu piętrowego, warto pomyśleć o usytuowaniu gabinetu na parterze. Wówczas nie będzie on sąsiadował z sypialniami, które zazwyczaj mieszczą się na wyższej kondygnacji. Dzięki temu unikniemy sytuacji, kiedy pracując w nocy czy o poranku, przeszkadzamy pozostałym domownikom. Aby temu zapobiec, warto również zainwestować w solidne, wyciszające drzwi. W wytłumieniu dźwięków wywoływanych na przykład przez odsuwanie szuflad bądź przemieszczanie się na ruchomym krześle pomoże także miękki dywan na podłodze, rożnego rodzaju panele ścienne lub system szaf i regałów ustawionych przy ścianie dzielącej gabinet z sąsiadującą sypialnią. Dobry pomysł stanowi także urządzenie biura na antresoli, jeśli nią dysponujemy.

 

Odseparowanie gabinetu jest szczególnie istotne dla osób, które prowadzą działalność wymagającą osobistego kontaktu z klientami i przyjmowania ich w domu. W tym przypadku również warto zaplanować biuro na parterze. Idealną sytuacją byłoby zatroszczenie się o to, aby gabinet posiadał oddzielne wejście. To rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ odwiedzający nas interesanci nie będą ingerować w przestrzeń prywatną mieszkańców. Wówczas nawet częste wizyty klientów nie zaburzą spokoju i codziennego rytmu życia domowników.

 

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na poświęcenie osobnego pomieszczenia na gabinet. W takiej sytuacji pozostaje nam wydzielenie strefy do pracy w pokoju dziennym bądź w sypialni. To zadanie stosunkowo trudne, ponieważ zmusza do zmierzenia się z ograniczoną ilością miejsca, jaką możemy przeznaczyć na zagospodarowanie części, w której będziemy pracować. Czasem wystarczający może okazać się niewielki kącik z biurkiem. Często stosowanym rozwiązaniem jest także korzystanie z blatu połączonego z meblościanką. Praca w strefie dziennej, gdzie domownicy spędzają wspólnie najwięcej czasu, z reguły bywa trudna. Hałas wydawany przez telewizor, sprzęt grający czy powodowany przez pozostałych mieszkańców potrafi skutecznie zaburzyć naszą koncentrację i negatywnie wpłynąć na kreatywność, dlatego warto zastanowić się nad częściowym odseparowaniem strefy przeznaczonej do pracy od ogólnodostępnej przestrzeni salonu. Kącik z biurkiem możemy wydzielić za pomocą regału z książkami lub szafy. Inaczej postępujemy zazwyczaj w przypadku sypialni. To miejsce, w którym możemy odnaleźć spokój, a więc także odpowiednie warunki do pracy. Aranżując część gabinetową w naszym pokoju, zadbajmy o to, by biurko, fotel czy regał korespondowały ze stylistyką pomieszczenia. Sypialnia powinna być harmonijnie wykreowana, aby można w niej było zrelaksować się i odpocząć, zaś zupełnie dowolne zestawienie sprzętów składających się na jej wyposażenie może zachwiać atmosferę wnętrza.

 

biurko retro

 

Idealnymi miejscami na usytuowanie biurka do pracy są wszelkiego typu wnęki, niezagospodarowane przestronne korytarze, poddasza, jak również przestrzenie pod schodami, na których zaaranżowanie nie mamy pomysłu. Jeżeli miejsca te wykreujemy z rozmysłem, możemy być pewni, że osiągniemy zadowalający efekt.

 

Do pisania

Biurko, to mebel, bez którego nie sposób wyobrazić sobie domowego gabinetu. Warto zadbać o to, by miało ono obszerny blat. Musimy zapewnić sobie powierzchnię zarówno do pracy przy laptopie, jak i przestrzeń do pisania ręcznego oraz miejsce na książki i dokumenty, z jakich korzystamy podczas pracy. Bardzo dużą funkcjonalnością charakteryzują się masywne modele z pokaźną liczbą szuflad, wyposażone w szafki i półki. Lepiej jednak, jeżeli nie będą one zbyt głębokie, ponieważ w tego typu schowkach trudniej zaprowadzić porządek.

 

Nowoczesne biurka mają rozmaite formy: od ciężkich i masywnych klasycznych mebli po lekkie, składane lub mobilne sprzęty pozwalające swobodnie gospodarować przestrzenią. Możemy wybierać także pomiędzy biurkami, których wszystkie elementy są ze sobą zintegrowane oraz modelami umożliwiającymi dowolne zestawianie poszczególnych części (np. szafka może stanowić zarówno część biurka, jak i niezależny mebel). Wyboru określonego typu biurka powinniśmy dokonać, kierując się przede wszystkim względami estetycznymi, funkcjonalnością, a także własnym komfortem. Warto także dostosować rodzaj mebla do ogólnej stylistyki wnętrza.

 

home office

 

Do siedzenia

Domeną każdego domowego biura powinno być, oprócz solidnego blatu, wygodne krzesło. Jeżeli przy pracy spędzamy wiele godzin, zatroszczmy się o wyprofilowany, wysoki fotel na kołkach. Komfortowe warunki zapewnią podpórki pod łokcie, a także możliwość regulowania wysokości siedziska oraz kąta oparcia.

 

Znaczną popularnością cieszą się skórzane, obszerne fotele, które doskonale komponują się w zestawieniu z drewnianym, klasycznym biurkiem. W tak zaaranżowanym pomieszczeniu możemy poczuć się niczym prezes dobrze prosperującego przedsiębiorstwa we własnym domu.

 

Jeżeli w naszym domowym gabinecie przyjmujemy interesantów, musimy oczywiście pomyśleć o meblach, na których będą mogli usiąść podczas rozmowy. Mamy w tym przypadku dużą dowolność. Mogą to być krzesła, fotele czy niewielka kanapa. Sofa okaże się również przydatna, kiedy będziemy potrzebowali chwili relaksu i odpoczynku od pracy.

 

biuro w domu

 

Do gromadzenia i przechowywania

W dobrze wyposażonym domowym gabinecie nie może zabraknąć mebli, które pomogą nam zaprowadzić porządek w materiałach niezbędnych do pracy. Książki uporządkujemy dzięki rożnego rodzaju regałom i szafom. Właściciele bogatych zbiorów mogą zorganizować w biurze własne biblioteczki. Tego typu kolekcja będzie najlepszą wizytówka osoby przyjmującej klientów w domu. Świadczy bowiem o jej oczytaniu i buduje pozytywny wizerunek. Pozostałe przedmioty, jakich potrzebujemy do pracy, możemy ukryć w rozmaitych szafach, skrzyniach czy tez dekoracyjnych, pojemnych pudłach. Zaopatrzmy się także w kilka segregatorów, które przydadzą się do segregowania dokumentacji.

 

Oświetlenie

Oprócz właściwego doboru mebli i akcesoriów, bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Po pierwsze, powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie biurka względem okna, zwłaszcza jeśli zamierzmy pracować przy nim w ciągu dnia. Nigdy nie umieszczajmy go tyłem do okna lub drzwi. Jeżeli korzystamy z komputera, pamiętajmy, aby skierować jego monitor bokiem do źródła światła.

 

Następnym krokiem po ustawieniu sprzętów jest dobór sztucznego oświetlenia. Podjęcie decyzji co do jego rodzaju nie jest zadaniem łatwym. Możemy wybierać między ogromną ilością typów lamp. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zaopatrzenie się w niewielką lampkę biurkową, która pozwala kierować strumień światła w dowolnym kierunku i pod pożądanym kątem.

 

gabinet w domu

 

Poza zapewnieniem dostępu światła dziennego oraz wyboru odpowiedniego oświetlenia sztucznego, istotna jest kolorystyka wnętrza, w którym organizujemy gabinet. Trafionym pomysłem będzie pomalowanie ścian na ciepłe, jasne barwy. Sprawdzą się tu także kolory pastelowe. Stonowane odcienie nie będą rozpraszały, pozwolą skupić się i odprężyć.

 

Kwestia właściwej aranżacji domowego gabinetu ma niebagatelne znaczenie. Biuro, w którym spędzać będziemy wiele godzin, musi być zarówno estetyczne, stylowe, jak i praktyczne. Odpowiedni charakter nadany temu wnętrzu sprawi, że w naszej głowie będą pojawiać się twórcze pomysły. Dzięki przyjaznemu otoczeniu nabierzemy chęci do pracy, zaś dobrze dobrane, wyprofilowane sprzęty zapewnią wygodę i komfort podczas wielogodzinnej pracy.