Wnętrza

Rekreacja

Domowy gabinet

Tekst Wojciech Gruszczyński • Zdjęcia Fritz Hansen, Vitra, Montana, Gubi

2013-05-10
Domowy gabinet
HOME OFFICE 

Domowy gabinet posiada najdłuższą tradycję spośród wszystkich typów biur - do czasów rewolucji przemysłowej pracy związanej z dokumentami było stosunkowo niewiele, a biznes był zwykle prowadzony z domu. Następnie, wraz z rozwojem kapitalizmu, mieliśmy do czynienia z rozkwitem biura jako niezależnej instytucji, jednak w czasach nam współczesnych domowe miejsce pracy przeżywa prawdziwy renesans. Przełomowym momentem w tej dziedzinie było upowszechnienie się komputera osobistego w latach ‘80. Kolejne dekady, aż do dnia dzisiejszego, cechują się dynamicznym rozwojem technologi telekomunikacyjnych. Internet, telefony komórkowe, laptop i inne dostępne nam narzędzia pozwalają na załatwienie znacznej ilości spraw bez wychodzenia z mieszkania. W kontekście pracy zawodowej prywatny gabinet stał się alternatywą nie tylko dla przedstawicieli wolnych zawodów, ale również dla osób wykonujących dawniej swoje obowiązki w siedzibie firmy. Coraz więcej korporacji dostrzega wartość elastyczności i pozwala zatrudnionym na pracę zdalną lub decyduje się na szeroko zakrojoną współpracę z freelancerami. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najważniejszym aspektom wnętrza domowego biura.Idea niewielkiego, prywatnego miejsca pracy niesie za sobą liczne możliwości w dziedzinie lokalizacji i aranżacji jego przestrzeni. W przeciwieństwie do siedziby dużej firmy, która reprezentuje utylitarne wartości całej organizacji, home office ma odpowiadać indywidualnym cechom i upodobaniom konkretnych osób. Powinno więc zostać zaprojektowane w miejscu najlepiej przystosowanym do zamierzonych działań i charakteru właściciela - dla wielu użytkowników będzie to oddzielny gabinet, często funkcjonalnie odseparowany od pozostałej części domu lub mieszkania, dla innych wymarzonym miejscem pracy jest antresola, duże biurko w salonie lub nawet fragment blatu w kuchni. 


Series 7™ Swivel Chair firmy Fritz Hansen, projektu Arne Jacobsen’a.

Prywatny charakter home office pozwala na dużą dozę swobody i kreatywności w procesie projektowym, jednak ze względów estetycznych istotne jest wypracowanie ogólnej koncepcji wnętrza. Stylistycznie może ono być kontynuacją projektu mieszkania lub domu - warto trzymać się tej zasady szczególnie gdy mamy do czynienia z przestrzenią otwartą np. biuro na antresoli lub będące częścią większego wielofunkcyjnego pomieszczenia. W innych sytuacjach możemy świadomie wprowadzić kontrast pomiędzy aranżacją miejsc pracy i wypoczynku - taki zabieg będzie miał dla wielu osób znaczenie psychologiczne. Aranżacja naszego biura jest także związana z dostępną powierzchnią, sposobem jej oświetlenia oraz ilością i rodzajem używanych przedmiotów. Roboczy blat może więc przybierać różne formy: od małego kompaktowego biurka po duże powierzchnie do pracy, stanowiące stałe elementy zabudowy wnętrza.W kontekście wyposażenia wnętrza home office istnieje szeroki wachlarz dobrych przykładów wzornictwa przemysłowego. Klasykiem jest biurko S 285 zaprojektowane w 1935 roku przez Marcela Brauera dla firmy Thonet. Ten mebel, oparty na konstrukcji z giętych chromowanych rur, jest ucieleśnieniem bauhausowskiej idei połączenia technologii i sztuki w spójnie zaprojektowanej formie. Z kolei zwolennikom bardziej dekoracyjnych rozwiązań może spodobać się Home Desk projektu Georga Nelsona z 1958 roku. Jest to niewielkich rozmiarów biurko, o oryginalnej miękkiej lini i zróżnicowanej kolorystyce - jak podaje producent, firma Vitra - pierwotnie pomyślane jako mebel dla pań. Z czasem zyskało sporą popularność, a w ostatnich latach, ze względu na swój kompaktowy charakter, okazało się niezwykle praktyczne dla osób korzystających przy pracy głównie z laptopa. Nie bez powodu Home Desk zostało umieszczone w instalacji Das House, będącej wizją domu przyszłości designer’a Luca Nichetto, wystawionej na prestiżowych targach Imm Cologne 2013.Istotnym elementem każdego biura jest także krzesło. Jeśli nie spędzamy w nim zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej, możemy z powodzeniem zastosować te same krzesła, które stawiamy przy stole w jadalni. W przeciwnym wypadku podstawowym kryterium powinna być ergonomia, którą cechują się siedziska typowo biurowe. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na typ mebla niejako dedykowany przestrzeni home office, czyli domowe krzesła wyposażone w podstawę na kółkach. Interesującym przykładem jest Series 7™ Swivel Chair firmy Fritz Hansen, projektu znanego duńskiego architekta Arne Jacobsen’a. Przykuwające uwagę połączenie miękkiego kształtu siedziska z technicznym designem podstawy potrafi nadać charakter całemu pomieszczeniu. 


Biurko S 285 zaprojektowane w 1935 roku przez Marcela Brauera dla firmy Thonet.

Dopełnieniem aranżacji domowego gabinetu są akcesoria i elementy ozdobne. Dobrym nawykiem jest poszukiwanie wartości dekoracyjnej w przedmiotach typowo użytkowych, takich jak np. lampa na biurku, ale także tak prostych jak ścienna tablica z bieżącymi notatkami. Można nimi z powodzeniem zastąpić niepotrzebne bibeloty, zachowując przy tym przytulną atmosferę prywatnego wnętrza. Przemyślana i uporządkowana przestrzeń oraz otoczenie się dobrym wzornictwem pomoże w samoorganizacji i da uczucie harmonii podczas pracy.