Wnętrza

Sypialnia

Drewno w zimowej aranżacji

Tekst Julia Badura • Zdjęcia BEDS.PL

2013-01-18
Drewno w zimowej aranżacji
Za oknem śnieg. Temperatury spadają poniżej zera, a nasze nastroje - podobnie jak pogoda - pozostawiają wiele do życzenia. Jednak nawet zima, ta mroźna i nieprzyjemna, może stać się ulubioną porą roku. Wystarczy stworzyć w domu ciepłą i przytulną atmosferę, szczególnie w sypialni, w której przecież odpoczywa się najprzyjemniej. Zimowa sypialnia powinna być zaaranżowana w przemyślany sposób, by odpoczynek po szaroburym, zimowym dniu był naprawdę udany. 



Na zimowe słoty…

…i nie tylko polecane są meble z naturalnego drewna. Ciepło bijące od litego drewna oraz niepowtarzalność usłojenia sprawiają, że to właśnie meble wykonane z niego uchodzą za najdoskonalsze. Są znacznie bardziej trwałe od tych z tworzyw drewnopochodnych, dzięki czemu posłużą nam znacznie dłużej, nie tracąc na swojej wartości. Poza tym design charakteryzujący meble drewniane nigdy nie wychodzi z mody. Producenci mebli z twardego, litego drewna cenią klasykę i prostotę, a meble wykonane w takim minimalistycznym stylu nawet po dziecięciu latach i kolejnych dziesięciu zimach będą nadal modne.

Z lasu do sypialni

Drewno, jako materiał służący do produkcji mebli czy podłóg, doceniane jest już od wieków. Trudno się temu dziwić. Stare, drewniane kredensy, które można kupić w sklepach z antykami, są nie tylko piękne, nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat i zapewniają dużo więcej ciepła aniżeli inne rodzaje materiałów, ale też wydają się być niezniszczalne. To potwierdza fakt, że drewniane łóżko także jest w stanie wiele wytrzymać. 
Lite drewno nie zawiera żadnych domieszek, jest produktem naturalnym, ekologicznym i całkowicie bezpiecznym dla naszego zdrowia. To materiał bardzo odporny na działanie czynników mechanicznych i chemicznych, co podczas częstego użytkowania łóżka ma bardzo duże znaczenie. Duże znaczenie ma także rodzaj drewna.



Drewno idealne

Drewno bukowe i dębowe, z których produkuje się meble, charakteryzuje wyjątkowa trwałość przewyższająca tę, jaką mają gatunki iglaste, takie jak sosna czy świerk. Oczywiście one także nadają się na meble, jednak chcąc mieć pewność, że te, w które inwestujemy pieniądze, przetrwają lata i nadal będą wyglądać tak samo jak w dniu zakupu, wybierajmy meble wykonane z buku lub dębu. Dzięki temu, że drewno jest bardzo plastyczne można uzyskać dowolną formę, nadając jej styl klasyczny bądź bardziej nowoczesny, modernistyczny. Zalet łóżek wykonanych z litego drewna jest całe mnóstwo, a łóżko to przecież jeden z najważniejszych mebli, z jakimi mamy do czynienia. Spędzamy w nim niemal 8 godzin w ciągu doby, a zimową porą nawet więcej.

Spanie w łóżku z litego drewna bukowego lub dębowego niesie ze sobą wiele pozytywów. Drewno jest materiałem ekologicznym, trwałym, zdrowym oraz bezpiecznym - szczególnie dla osób ze skłonnością do alergii. Sypialnie z drewna poza tym, że wyglądają elegancko, pachną świeżo i aromatycznie, a zapach ten roznosi się po całym mieszkaniu. Takie meble do spania są prawdziwym ukojeniem dla zmęczonej trudami dnia codziennego duszy, która z trudem znosi zimową porę.



Zimowa sceneria z drewnem w roli głównej

Wszystkie atuty, jakie cechują meble do spania wykonane z naturalnego drewna, zyskują na wartości szczególnie zimą, gdy po ciężkim dniu pracy, przechodząc przez śniegowe zaspy czy jeżdżąc po ośnieżonych drogach, marzymy tylko o odpoczynku w przytulnych wnętrzach z ukochaną osobą u boku. Jednak łóżko to nie wszystko. Potrzebna jest także odpowiednia aranżacja. Jak wprowadzić odpowiedni nastrój do zimowej sypialni? Jak sprawić, by zimowe, długie wieczory były przyjemne? Podpowiadamy, jak szybko i niewielkim kosztem stworzyć przytulne, pełne ciepła sypialniane wnętrza.

Dekoracyjne świece zamiast żarówki

Zimowa sypialnia musi być zaaranżowana w przemyślany sposób, byśmy, mimo niesprzyjającej aury za oknem, z przyjemnością witali każdy poranek. W czasie zimy dni są krótkie, co sprawia, że jesteśmy przemęczeni. Warto pomyśleć o ciekawym oświetleniu sypialni, by stała się przytulniejsza. Zamieńmy ostre światło żarówki na przydymioną aurę świec. Dzięki świecom w prosty sposób i niedużym kosztem zaaranżujemy sypialniane wnętrze. Rynek oferuje nam mnóstwo rodzajów świec – możemy przebierać w kształtach, kolorach, szerokościach, wysokościach, a nawet zapachach. Aromat kojarzących się ze świętami pomarańczy, cynamonu, goździków czy przypraw korzennych wprowadzi do wnętrz niezwykłą atmosferę. Pamiętajmy, że im więcej świec, tym bardziej będzie spotęgowany ich urok, a i doznania towarzyszące obcowaniu pośród iskrzących płomieni – o niebo lepsze…

Zima na ścianie

Przed zimą warto pomyśleć o zmianie koloru ścian. Dobrym wyborem są stonowane, pastelowe barwy, które pomogą nam uspokoić emocje po całym dniu. Ciekawym sposobem na wprowadzenie zimowej aranżacji do sypialni jest zastosowanie fototapety. Wzory są różne, ale na szczególną uwagę zasługują te, które przedstawiają piękną, śnieżną zimę. Gdy na ścianie sypialni zamontujemy fototapetę z górskim, zimowym pejzażem, możemy być pewni, że nasz sen będzie wyjątkowo smaczny. Wprowadzenie takiej zimowej aury do wnętrz alkowy to stworzenie nastrojowej sypialni, które sprawi, że nasz budżet nie zostanie nadszarpnięty, a przyjemność towarzysząca przebywaniu w sypialni – spotęgowana.



Siła koloru

W sypialni przebywamy szczególnie chętnie w zimowe wieczory. Relaksujemy się przy nastrojowej muzyce, z kubkiem gorącej, aromatycznej herbaty i z dobrą książką. W takich chwilach przydadzą się nam miękkie poduszki, ciepły koc czy przyjemny w dotyku pled. Oprócz tego, że są praktyczne, mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny sypialni. Przed zakupem musimy jednak pamiętać o tym, by ich kolory pasowały do tych, które przeważają we wnętrzu sypialni. Warto zwrócić uwagę na kolory stonowane, ciepłe, dzięki którym łatwo zbudujemy w sypialni wyjątkową atmosferę. Należy zadbać także o dobór odpowiedniej pościeli. Satynowe czy atłasowe powinniśmy odłożyć na bok i sięgnąć po nie, gdy nastanie lato. Na zimę zarezerwowane są bawełniane i flanelowe pościele. Ważny jest także ich kolor. Znacznie lepiej będzie nam się spało pod tymi, które swymi kolorami będą nastrajać nas pozytywnie. Szarobure i ciemne nie są dobrym pomysłem. Lepiej postawić na te barwne, o wzorzystym designie.
Sypialnia to ważne miejsce w każdym mieszkaniu, szczególnie teraz, gdy z chęcią spędzamy w niej więcej czasu. Umilmy sobie ten czas i zaaranżujmy sypialnię tak, by cieszyła nasze oczy.