Wnętrza

Prezentacje

Gdy detal wiedzie prym...

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia MASTMI DESIGN WWW.MASTMI.COM • Stylizacja ŁUKASZ MAŚLANKOWSKI, DANIEL STOCHNIAŁEK MASTMI

2020-10-05
Gdy detal wiedzie prym...

Podstawą wystroju są meble oraz materiały wykończeniowe. To one budują ogólny wyraz aranżacji. Czym jednak byłaby ona bez dodatków? Aktualne trendy lansują modę na wypełnianie przestrzeni szykownymi dekoracjami i akcentami, które nadają kompozycji ton. Sprawdźmy, co dzieje się we wnętrzach, gdy to detal wiedzie w nich prym.

 

Niepozorne dodatki kryją w sobie ogromny potencjał. Doskonale wiedzą o tym Łukasz Maślankowski i Daniel Stochniałek – duet kreatywnych projektantów, którzy w swoich projektach nieustannie wcielają w życie zasadę głoszącą, że „piękno to suma detali”. Zaaranżowane przez nich wnętrza wypełniają ekskluzywne dekory, na czele z klasyczną sztukaterią, fakturą marmuru i złotymi motywami. Te akcenty znów są w modzie. Jak sprawdzają się w praktyce?

 

Daniel Stochniałek

Łukasz Maślankowski

 

MODERN CLASSIC Z ORIENTALNĄ NUTĄ

Złote elementy zestawione z bielą to jedna z charakterystycznych cech stylu modern classic. W tej estetyce została też utrzymana strefa dzienna domu, w której poza przenikającymi się wpływami klasyki i nowoczesności można dopatrzeć się też inspiracji sztuką orientalną. Motywem przewodnim stał się tutaj ażurowy panel ścienny z marokańskim dekorem w kolorze żółtego złota. Powtórzony w kilku punktach wnętrza doskonale kontrastuje z jasnym wyposażeniem i pięknie koresponduje z tapetą imitującą dekoracyjny tynk. Poza tym skomplikowany geometryczny deseń przełamuje minimalizm brył mebli. Złoto pojawia się tutaj też pod postacią innych detali: stelaży stolików pomocniczych, osłon doniczek, lamp i świeczników, a nawet baterii kuchennej, nadając całości ekskluzywny wyraz. Wnętrze zyskuje jeszcze więcej blasku dzięki poprowadzonym przez całą długość pomieszczenia podświetleniom LED oraz zastosowaniu lśniących powierzchni – frontów lakierowanych na wysoki połysk oraz blatów z jasnego marmuru.

 

 

HARMONIA DETALI

Podobny charakter wyróżnia okazałą aranżację jadalni połączonej z aneksem kuchennym, która zachwyca harmonią idealnie dobranych detali. Kompozycję buduje kreatywne zestawienie modnego złota, marmuru, pastelowych tkanin, lustrzanych i transparentnych powierzchni, ale też drewna. Parkiet ułożony w klasyczną jodełkę subtelnie ociepla wnętrze, łagodząc wyrazisty rys, jaki wprowadzają zgeometryzowane formy mebli i lamp. Przepięknym dopełnieniem stylizacji jest tapeta z przeskalowanym kwiatowym deseniem, wprowadzająca do pomieszczenia nutę tropikalnej aury. Wrażenie to potęgują też detale takie jak lampiony oraz czarny wazon z fakturą ananasa.

 

 

SALONOWA NOSTALGIA

W przypadku projektu wystroju salonu w ciemnym wydaniu detale posłużyły do wykreowania w nim klimatu retro. Biała lamperia ze sztukateryjnymi elementami i szerokie listwy sufitowe nawiązują do wnętrz w stylu angielskim, przeszklona witryna ze szprosami, zwieńczona gzymsem – do stolarskich tradycji, a wiszące nad nią lustro – estetyki pałacowej. Z kolei kaskadowa kryształowa lampa wnosi artdekowski prestiż. Nostalgicznym powrotem do dawnych trendów jest też jeden z najpopularniejszych deseni retro – pepitka, która znów jest w modzie, a w tym projekcie znalazła zastosowanie jako faktura tapicerki krzeseł o bardzo efektownych, kubicznych bryłach. Z kolei biały okrągły stół na kolumnowej podstawie to kwintesencja tradycyjnego umeblowania.

 

 

JAK Z PAŁACOWEGO OGRODU

Kolejna aranżacja, w której detale odgrywają istotną rolę, to odważny projekt salonu, prezentującego się niczym ustronny zakątek pałacowego ogrodu. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki nagromadzeniu elementów inspirowanych architekturą dworską i parkową. Na ścianie znalazły się sztukateryjne dekoracje, kunsztowne niczym ornamenty z królewskiej komnaty. Element zieleni wprowadzają rośliny w donicach oraz oryginalna kurtyna z bluszczy. Jasną sofę i towarzyszący jej marmurowy stolik doświetla zestaw stylowych złotych lamp. Stojąca oprawa przypomina oświetlenie parkowych alejek, a spektakularnie wyglądającego żyrandola nie powstydziłaby się nawet sala balowa królewskiego pałacu. O dobór detali zadbano również na poziomie okuć drzwi oraz wykończenia podłogi, ułożonej w piękny deseń.

 

 

SYPIALNIA ART DÈCO

Każda sypialnia powinna być przede wszystkim wygodna, ale ta urządzona przez duet projektantów w ekskluzywnym stylu art dèco to prawdziwa kwintesencja komfortu. Na tle miętowej ściany zdobionej listwami sztukateryjnymi oraz parkietu w charakterystyczny geometryczny wzór, znalazło się obszerne łóżko z tapicerowanym wezgłowiem z nonszalanckim marszczeniem, a także zestaw mebli w marmurowo-złotym wydaniu. Są to subtelne stoliki nocne o owalnych blatach, smukła konsola na złotej podstawie oraz komoda z zaokrąglonymi rogami zdobiona pionowymi lamelami. Ich linię podkreślają też podłużne lampy wiszące w postaci wąskich tub. Odrobinę swobody do elitarnej kompozycji wnoszą naturalne dekoracje: muszla jak z apartamentu w stylu hampton, trawa pampasowa w szklanym wazonie, dywany z wysokim runem, a także neon z hasłem: „Let's stay in bed”. Tak komfortowej sypialni zupełnie nie chce się opuszczać, podobnie zresztą jak pozostałych zaprezentowanych pomieszczeń. Wszystko dzięki niezwykłemu klimatowi każdej z aranżacji, który projektanci kreują za pomocą znakomicie dobranych detali.

 

 

***

Jeżeli marzysz o wnętrzu jak z projektów Mastmi Design, weź udział w konkursie organizowanym przez pracownię. Zasady i szczegóły zabawy wkrótce pojawią się na stronie internetowej www.mastmi.com oraz w mediach społecznościowych @mastmidesign. W konkursie do wygrania będą 3 projekty dowolnie wybranego pomieszczenia w domu lub wnętrza do 40 mkw. Zapraszamy do śledzenia aktualności i udziału w konkursie!

 

***

Artykuł pochodzi z aktualnego wydania magazynu Decoration & Design, na okładce którego znalazło się także zdjęcie projektu autorstwa Studia Mastmi Design.

 

 

***

Artykuł sponsorowany

Łukasz Maślankowski