Wnętrza

Salon

Geometria w salonie

Tekst Anna Daniewicz • Zdjęcia shutterstock

2018-04-16
Geometria w salonie

Wnętrzarstwo to bardzo chłonna dziedzina, która czerpie z dokonań różnych nauk oraz sztuk. Do stworzenia przepięknych wnętrz naszych mieszkań potrzebuje inspiracji… życiem. Także matematyka, królowa nauk ścisłych, ucząca prawidłowego rozumowania, doskonale wpisuje się w naszą przestrzeń, na przykład geometrią. Ludzka natura dąży do harmonii, ładu, porządku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Nasz kod genetyczny zakłada, że czujemy się spokojni, ale i spełnieni, gdy pomieszczenie, w którym przebywamy, tchnie bezpieczeństwem wymierzonych płaszczyzn, znanych oku wzorów oraz logicznym układem sprzętów, a także dodatków. Przyjrzyjmy się konkretnym rozwiązaniom obliczonym na geometryczne wnętrze.

 

Ścienna oś symetrii

Geometryczny pomysł na współbrzmienie ścian wnętrza z całościową formą przestrzeni pośrednio nie jest zależny od wykreowanego stylu. Matematyczne zabiegi dekoracyjne nie przeszkodzą wprowadzeniu określonego designu. Jak sprawić, aby nasze wnętrze nabrało precyzyjnego, żeby nie powiedzieć arytmetycznego charakteru? Przyjrzyjmy się ścianom – jak spowodować, żeby zyskały upragniony wygląd? Oto jeden z projektanckich pomysłów zakłada: ściany w minimalistycznym wnętrzu malujemy śnieżnobiałą farbą. Kolorystycznie współgrające z pionowymi płaszczyznami podłoga i sufit z mlecznobiałą, kulistą lampą żyrandolową, zawieszoną odważnie na cienkiej, czarnej lince, zostały przełamane fantazyjnym umeblowaniem. Mleczna ściana to pole do eksperymentów. Wspaniale wyglądają na niej obrazy dużych rozmiarów, utrzymane w ciemnej kolorystyce lub z geometrycznymi plamami awangardowego malarstwa. Jest doskonałą przestrzenią dla matowoczarnego stołu z garniturem nowoczesnych, oszczędnych w formie krzeseł – doskonałe będą te zaprojektowane w 2004 roku przez Konstantina Grcica z kolekcji Chair One. Klasyczne, pozornie wiotkie nogi wykonane z anodowanego aluminium oraz mocna podstawa tworzą meblarski hit. Wnętrze napełnia naturalnym światłem i dodatkowo rozjaśnia naścienną biel duże okno, zwracające uwagę fantazyjnie wygiętym karniszem, na którym zawieszono leciutkie, finezyjne zasłonki – zaakcentowane o kilka tonów ciemniejszą bielą, w odniesieniu do ścian, bliską szarości. W rogach pomieszczenia ulokowano wygodne, skórzane kanapy, doskonale służące popołudniowemu wypoczynkowi przed prostokątnym, wysuwanym ekranem telewizyjnym. Oto przykładowe rozwiązanie; ścienną geometrię uzyskamy w wyjątkowym wydaniu, jeśli otworzymy się na kolory. Energetyczny efekt zyskamy dzięki fototapecie, różnobarwnej, wielotrójkątnej mozaice, drewnianym, ostrokątnym elementom czy naklejonym figurom geometrycznym.

 

geometria w salonie

 

Twierdzenie o sufitowej dwusiecznej kąta

Sufit stanowi zazwyczaj „kropkę nad i” naszego pokoju. W pomieszczeniu, w którym pałeczkę pierwszeństwa przekazaliśmy geometrii, pełni niebagatelną rolę. Sposoby jego kreacji oddają natężenie bądź ograniczenie stylizacji. Wygląd pułapu przemawia do użytkownika na wiele sposobów. Przede wszystkim na emocje odbiorcy oddziałuje zastosowana barwa oraz wzornictwo, a także design żyrandola. Wyjątkowym pomysłem na geometryczne wnętrze jest biały sufit uzupełniony ciągiem rysowanych czarną kreską odcinków, łączących się w abstrakcyjne, nieoczekiwane, wielokątne figury. Z tak wykreowanego sufitu zwisają smukłe bryły trzech żyrandoli, stworzone z czterech szklanych, trójkątnych, cieniowanych szybek, wyglądające niby monochromatyczne instalacje świetlne. Pod geometrycznym baldachimem ustawiono szarą sofę z ciemniejszym podbiciem, a obok niski, drewniany stolik kawowy z opływowym, glinianym wazonem. Gruby, beżowy dywan dopełnia kompozycję, którą w geometrycznym kadrze zatrzymała sufitowa impresja. Żyrandole w matematycznej aranżacji pełnią ważną funkcję oświetlenia każdego detalu przestrzeni, a dzięki temu zwracają uwagę swoją formą. Geometrycznemu pomieszczeniu posłuży biały, żyrandolowy abażur wielościanowy ozdobiony tęczowymi, ostrokątnymi elementami lub opływowy, mlecznobiały żyrandol, wyprodukowany metodą dmuchanego szkła.

 

geomatryczny salon

 

Suma kątów w czworokącie – dekoracyjna podłoga

Ważnym elementem wyposażenia jest podłoga, a odrobinę symetrii zapewni bogato zdobiony, jednolity bądź z oryginalnym dekorem dywan. Ostateczny efekt aranżacyjny zależy nie tylko od strony kolorystycznej, ale w równym stopniu od kształtu, rozmiaru czy surowca. Geometryczne wzornictwo dywanów bezpośrednio splata się z kulturą orientu, nada harmonii, ociepli i ożywi przestrzeń. Trójbarwny, żołto-szaro-czarny kobierzec jest doskonałym uzupełnieniem pokoju dziennego, w którym wydzielono strefę czytelniczą. Wysuwane półki na książki oraz stonowane pufy i wygodny leżak-sofa idealny do pogrążenia się w lekturze zostały uzupełnione o florystyczne komponenty. Piękna paproć została otoczona filcową osłonką w geometryczny wzory, doskonale współgrająca z pokryciem podłogi. Asymetryczny deseń tapet czy narzut świetnie łączy się z geometrycznym dywanem. Matematyczne kobierce stanowią atrakcyjny dodatek do apartamentów klasycznych, jak i w stylu modern – bez zarzutu sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach.

 

salon geometryczna podłoga

 

Okrąg opisany na czworokącie i meblarskie wariacje

Wielkomiejskiego stylu oraz świeżego wyglądu nadadzą salonowi, ale i sypialni czy jadalni, meble utrzymane w tendencji geometrycznej. Bryły sprzętów najczęściej wyróżniają się prostą formą, zawierającą jednak niebanalne dodatki, dzięki czemu wydają się lekkie, zgrabne i pełne subtelnego uroku. Przedmioty te charakteryzują się użyciem wysokiej klasy rozwiązań technologicznych, na przykład szklane półki oświetlone zostały ledowymi lampami, a uruchamia je specjalnie dodany włącznik bądź prowadnice i zawiasy z systemem bezgłośnego zamykania. We wnętrzach wyposażonych w meble o fasonie geometrycznym szczególnie ważny jest motyw głębi. Przykładowo sześciokątny regał nawiązujący do plastra miodu zmieści najpotrzebniejsze drobiazgi, a zarazem stanie się niepowtarzalną ozdobą. Ustawione obok bujane siedziska na bazie trójkątów sprawiają, że teza: „meble też potrzebują liftingu” zyskuje głębsze znaczenie. Absolutnie nie można powiedzieć, że aranżacje geometryczne są zimne i nudne – łamane linie frontów szafek meblościanki dąb coffee w kształcie trapezów przeczą temu w zupełności. Sprzęty dostępne na rynku to nie tylko precyzja wycięcia, prosta forma oraz rygorystyczna dokładność, ale i delikatna obłość kształtów, nieskończona gama kolorów czy materiałów, ciekawa struktura, słowem, fantazja staje się rzeczywistością.

 

salon klasyczny

 

Symetria środkowa dodatków

Wcale nie potrzebujemy matematycznych zdolności ani specjalnych funduszy, aby nasze mieszkanie osiągnęło geometryczną równowagę. Nasze pokoje zyskają drugie życie dzięki dodatkom w regularne wzory. Poduchy, poduszki, poduszeczki, jaśki, zagłówki – do spania, drzemania, podpierania się podczas filmowego seansu czy interesującej lektury oraz przesiadywania przed kominkiem. Wybierając kształty kwadratowe, prostokątne czy owalne oraz koniecznie ozdobione wielokątami bądź symetrycznym szlakiem w nasyconej tonacji barwnej udekorujemy, ale także odmienimy wygląd każdego, nawet najskromniejszego pokoju. Dbajmy o wyjątkowy charakter dodatków, a efekt zadziwi nas samych. Wazon szklany nacięty wzdłuż sprawia, że przedmiot nabiera awangardowej nuty, obrus naprzemiennie zdobiony półkolami i liniami prostymi, niekonwencjonalny świecznik czy osłonka na kontakt, swoim skomplikowanym dekorem wpisują się w pitagorejski wzór.

 

Każde mieszkanie może być owiane kołami, trójkątami, kwadratami oraz prostokątami. Barwna geometria doda smaku niejednemu wnętrzu.