Wnętrza

Prezentacje

Jak znaleźć mieszkaniową okazję?

Tekst Emmerson S.A.

2012-10-30
Jak znaleźć mieszkaniową okazję?
Każda osoba poszukująca mieszkania ma nadzieję, iż to właśnie ona znajdzie lokal o wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Oczywiście okazje na rynku mieszkaniowym trafiają się, jednak ich znalezienie wcale nie jest takie proste. W jaki sposób warto prowadzić poszukiwania i gdzie szukać najatrakcyjniejszych ofert?

Założono, iż poszukujący ma zdefiniowane kryteria dotyczące parametrów poszukiwanej nieruchomości, więc może przystąpić do konkretnych poszukiwań.
Na wstępie należy jasno powiedzieć, iż poszukiwania będą wymagały od szukającego dużej aktywności i zaangażowania. Jeśli zatem nasz łowca okazji nie może lub nie ma ochoty samemu dokonywać czasochłonnego przeglądu ofert, powinien od razu znaleźć dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami i powierzyć mu znalezienie tego rodzaju oferty. Nawet, jeśli ostatecznie zdecyduje się poświęcić swój czas i prowadzić poszukiwania na własną rękę, to i tak warto porozmawiać z pośrednikiem. Często mają oni dostęp do bardzo atrakcyjnych ofert, które znikają z rynku w bardzo szybkim tempie.
Szukając mieszkaniowej okazji należy rozmawiać z ludźmi, mieć oczy i uszy otwarte. Źródłami informacji są bowiem zarówno znajomi i rodzina, ogłoszenia na słupach, jak i serwisy internetowe oraz ogłoszenia w prasie. Warto uzbroić się też w cierpliwość i nie zniechęcać się brakiem szybkich efektów prowadzonych działań.
Jeśli poszukujący rozważa tylko i wyłącznie rynek nowych mieszkań, to w pierwszej kolejności powinien zwrócić uwagę na inwestycje, w ramach których prowadzona jest przedsprzedaż mieszkań które dopiero zostaną zbudowane. Na atrakcyjną cenę wpływa tu daleki termin oddania inwestycji wiążący się z pewnym ryzykiem jej powstania w zapowiadanym czasie, a czasem także wymogi banku zamierzającego udzielić kredytu na realizację przedsięwzięcia i oczekującego w zamian określonego poziomu przedsprzedaży. Warto sprawdzić też mieszkania w już ukończonych budynkach. Tu z kolei deweloperzy chcieliby zamknąć inwestycje, wobec czego bywają skłonni do udzielenia większych rabatów.  
Okazja do korzystnego zakupu nadarza się, gdy kilku spadkobierców otrzymuje nieruchomość w spadku. Najczęściej jedynym racjonalnym rozwiązaniem z ich punktu widzenia jest sprzedaż i podział otrzymanych pieniędzy. A ponieważ sprzedającym zwykle zależy wtedy bardziej na szybkim sfinalizowaniu transakcji niż na osiągnięciu możliwie najwyższej ceny, szanse na korzystny zakup bardzo rosną.
Atrakcyjne mieszkania znaleźć można na licytacjach komorniczych. Zgodnie z prawem komornik podczas pierwszej licytacji może zaoferować nieruchomość, z której przeprowadza egzekucję za cenę nie niższą niż 3/4 wartości. Jeśli nie znajdzie się nabywca, druga licytacja zaczyna się od ceny wywoławczej na poziomie 2/3 wartości.
Na koniec należy jasno i wyraźnie powiedzieć: znalezienie okazji to jedno – ważne są: weryfikacja stanu prawnego i ustalenie powodów obniżonej ceny, a także możliwości finansowania transakcji.
Im atrakcyjniejsza oferta, tym większa ostrożność powinna zostać zachowana. Może się okazać, iż zamiast interesu życia nasz poszukujący zakupi mieszkanie o wyjątkowo niekorzystnym układzie, bądź też niesolidny deweloper będzie miał duże problemy z ukończeniem inwestycji, albo z kolei zlicytowany lokal wciąż zajmuje dotychczasowy właściciel. Lista zagrożeń jest naprawdę długa.
Przy polowaniu na mieszkaniową okazję pole position zajmują kupujący z gotówką. Ich szanse na korzystny zakup są zdecydowanie większe, a czasem szczególnie w wypadku tzw. szybkiej sprzedaży, czy też licytacji komorniczych, przeprowadzenie czasochłonnej procedury uzyskania kredytu nie wchodzi w ogóle w grę.

Emmerson S.A.