Wnętrza

Pokój dziecka

Kolorowe królestwo malucha

Tekst Jakub Kurek • Zdjęcia Happino

2014-02-27
Kolorowe królestwo malucha

Czas ciąży to czas oczekiwania i planowania, a jednym z najprzyjemniejszych zadań tego okresu jest urządzanie królestwa najmniejszego domownika. Rodzice starają się by było ono nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne. Ale jak odnaleźć się w świecie sklepów stacjonarnych i internetowych oferujących wnętrzarskie cudeńka? Dla wszystkich rodziców przygotowaliśmy mały przewodnik o tym co kupować i jak nie stracić przy tym głowy. Barwy wokół maluszka mają wpływ na rozwój jego osobowości, dlatego tak ważna jest kolorystyka pokoiku. Niemijającym trendem są pastele, które świetnie sprawdzą się w pokoju maluszka zarówno na ścianach, jak i dodatkach. Wnętrza w pastelowych barwach są subtelne i delikatne. Odcienie pasteli doskonale wpisują się w różne style: retro, vintage, a także w styl nowoczesny czy angielski. Co ważniejsze możemy je dowolnie ze sobą zestawiać i komponować. W małych pomieszczeniach można połączyć z nimi nasycone kolory, co da efekt optycznego powiększenia. Ponadto, pastele, beże, jasny róż w naturalny sposób kojarzone ze skórą mamy i poczuciem bezpieczeństwa, a więc korzystnie wpływają na nastrój niemowląt i małych dzieci.

 

Czas ciąży to czas oczekiwania i planowania, a jednym z najprzyjemniejszych zadań tego okresu jest urządzanie królestwa najmniejszego domownika.

 

Badania udowodniły, że już tydzień po narodzinach dziecko potrafi, oprócz szarości i bieli, rozróżnić też kolor czerwony i niebieski. Dlatego odcienie tych dwóch barw są tak często wybierane jako wiodące przy dekorowaniu pokoiku. Jednak musimy pamiętać, że pastelowe żółcienie lub zieleń równie mocno wpływają na stymulację wzroku i mózgu malucha oraz pozwalają zerwać z szablonem różowej księżniczki i niebieskiego marynarza. Priorytetem przy urządzaniu małego królestwa jest jednak zachowanie jak największej ilości światła. Wartym uwagi jest fakt, że niemowlęta dużo czasu spędzają w łóżeczku, więc należy im zapewnić atrakcyjny obraz nad głową. Alternatywą do karuzel wieszanych nad kołyską mogą być naklejki w postaci chmurek lub baśniowych postaci na suficie. Do malowania należy wybierać wyłącznie farby nietoksyczne, wodorozcieńczalne, niealergizujące i opatrzone atestem higienicznym Państwowego Zakładu Higieny lub certyfikatami europejskimi. Farba powinna tworzyć jednolitą strukturę, ponieważ te chropowate pozwalają na gromadzenie się kurzu.

 

Badania udowodniły, że już tydzień po narodzinach dziecko potrafi, oprócz szarości i bieli, rozróżnić też kolor czerwony i niebieski.

 

Pastelowe wnętrze możemy ożywić za pomocą naklejek ściennych. Możemy wybierać wśród wielu wzorów: od postaci bajkowych poprzez zwierzątka i różnego rodzaju kształty np. kółka, czy teksty np. piękne sentencje. Doskonałym pomysłem są fotoobrazy na płótnie z ciekawym zdjęciem malucha a także całej rodziny. Rozwój malucha stymuluje też światło, dlatego warto by w pokoju dziecka znajdowało się okno, przez które wpada światło dzienne. Przy wyborze oświetlenia sztucznego rodzice muszą pamiętać, że do różnych czynności potrzebne jest odpowiednie światło. Oświetlenie sufitowe jest doskonałe, kiedy dziecko jest pobudzone podczas zabaw i kąpieli. Kiedy będziemy chcieli wyciszyć malucha, przyda się lampka nocna z bajecznymi dekoracjami bądź świecące ozdoby, które będą zapobiegać dziecięcemu lękowi przed ciemnością i sprawiać, ze będzie czuł się bezpiecznie. Do pokoju maluszka warto kupić mebelki w kolorze białym lub drewna, gdyż są na tyle uniwersalne, że kolorystyką nie sugerują płci bobasa. Dodatkowo, łatwo można je łączyć z różnymi barwami i motywami. Trafnym wyborem są meble systemowe, które można dowolnie ustawiać oraz reorganizować. Należy postawić na meble klasyczne, bez zdobień i żłobień, łatwe w utrzymaniu czystości. Podstawowym „meblowym” wyposażeniem jest szafa na ubrania, łóżeczko do spania, półki i pojemniki na zabawki, a także drewniane wieszaczki, które pozwalają mieć wszystko „pod ręką”. Warto też zostawić sporo miejsca na podłodze, gdyż jest ona pierwszym placem zabaw dla dziecka. „Kropką nad i” urządzania dziecięcego pokoju są personalizowane dekoracje. Imię malucha nad łóżeczkiem, tabliczka na drzwiach, obrazki, małe dekory idealnie dopełniają aranżację pokoju maluszka.

 

Do malowania należy wybierać wyłącznie farby nietoksyczne, wodorozcieńczalne, niealergizujące i opatrzone atestem higienicznym Państwowego Zakładu Higieny lub certyfikatami europejskimi.

 

Na rynku dostępne są ręcznie malowane dekoracje wykonane z lekkiego materiału, malowane ekologicznymi farbkami. Warto też zwrócić uwagę na dekoracje nie wykonane z drewna. Ich zaletą jest przede wszystkim łatwość montażu - można je łatwo zamocować za pomocą dołączonej dwustronnej taśmy klejącej, bądź kolorowej tasiemki, przez co nie ma konieczności wiercenia dziur w ścianach a także ciekawsze tekstura. Dzięki ogromnej liczbie dostępnych wzorów i możliwości zgłoszenia własnego projektu można nadać wnętrzu prawdziwie indywidualny charakter. Imię naszej pociechy może być wykonane w formie pojedynczych liter, liter na kwadratowych tabliczkach, jednej dużej literki z ręcznie napisanym imieniem bądź też coraz bardziej popularne imię naszej pociechy w prostokątnej ramce z wieloma ciekawymi dekoracjami. Producenci oferują szeroką gamę obrazków i dekoracji. Dostępne są wzory z misiami, kotkami, motylkami, samochodzikami i wiele, wiele innych. Kiedy maluszek urośnie, taka personalizowana ozdoba staje się świetną pamiątką. Najbardziej osobistą dekoracją stają się miarki wzrostu na których możemy zaznaczać kolejne centymetry wzrostu, osiągane przez naszą pociechę, a także pamiątki z narodzin dziecka - podwójny obrazek, na którym znajdują się wszystkie ważne informacje z tego pięknego dnia: data, godzina narodzin maluszka, jego waga i wzrost.