Wnętrza

Oryginalny kominek

Tekst Agnieszka Hordejuk

2016-10-10
Oryginalny kominek

Czy o kominku można powiedzieć, że wszystko o nim zostało napisane? Naturalnie nie. Kominek jest wciąż ewoluującym sprzętem domowym, który ma wiele wcieleń, form, zastosowań. Różnorodność możliwości aranżacji może czasem sprawić, że klient przez długi czas nie może się zdecydować na jedno rozwiązanie i często błądzi w designerskim świecie. Jak zostać posiadaczem oryginalnego kominka?

Według definicji, kominek to nakryte palenisko zbudowane z wnęki umieszczonej w ścianie, powyżej poziomu podłogi, a całość usytuowana jest pod okapem odprowadzającym spaliny do przewodu dymowego. A co, jeśli kominek składa się z kwadratowej skrzynki, którą można dowolnie przenosić? W dobie ciągłych zmian form oryginalnych kominków, nie jest to czymś niezwykłym.

 

NIETYPOWA FORMA

Kominki dostępne na rynku mogą przyprawić o zawrót głowy. Zaznajomienie się z bogactwem modeli, rodzajów i różnych opcji może na długi czas odsunąć konkretną decyzję o kominku. Zastosowanie kominka na wzór historycznych, masywnych palenisk wiąże się z utratą znacznej ilości miejsca. Mamy więc komplet możliwości na odmłodzenie wizerunku kominka przez nietypowe formy. Możemy zastosować kominek przy ścianie, narożny, wolnostojący, z podnoszoną szybą, dwustronny, wbudowany w ścianę, wiszący okręcany. Form jest tyle, ilu producentów, bez problemu znajdziemy więc oryginalny kominek do naszego wnętrza!

 

nowoczesny kominek do salonu

 

NIETYPOWE MIEJSCE

Do wyboru mamy... całą niewykorzystaną powierzchnię domu. Biorąc pod uwagę fakt, że kominek stanowi często integralną część domu i jego miejsce jest z góry określone, możemy łatwo zauważyć, że to kominek dyktuje układ pomieszczeń. Możliwości jest zatem ogrom. Ustawienie kominka w salonie zapewni rozrywkę oraz chwilę odpoczynku w uroczej atmosferze. Sypialnia, dzięki usytuowaniu tam kominka, nabierze intymności i wprawi w przyjemny nastrój. Kuchnia również może być miejscem na kominek, podobnie zresztą jak łazienka czy salon kąpielowy – nietypowa lokalizacja może być największym atutem oryginalnego kominka, który w niesztampowej aranżacji będzie przyciągał wzrok.

 

oryginalny kominek

 

NIETYPOWY KSZTAŁT

Kwadrat, prostokąt, a może trójkąt? Nie jest to dylemat wyboru figury w geometrii, a właśnie kształtu kominka. Jeśli nasze gusta często się zmieniają, warto zainwestować w tradycyjny kształt kominka: prostokątna lub kwadratowa forma wkładu i szyby zapewni klasyczny wygląd oraz ponadczasowy design. Oprawa kominka może wówczas ulegać ciągłym transformacjom, choć sama jego podstawa zostanie niezmienna. Gdy jednak chcemy wybrać coś efektownego na lata, możemy równie dobrze postawić na słynny kominek Gyrofocus projektu Dominique'a Imberta z 1968. To designerski kominek w kształcie owalu z prostokątnym wycięciem. Kominek jest oryginalny i wyjątkowy, ponieważ umożliwia dowolne obracanie, przez co ogień może być widoczny z każdego miejsca w pomieszczeniu. Nietypowe kształty to nie tylko Gyrofocus. Możemy również zdecydować się na kominek w kształcie trójkąta. Będzie to niebywała ozdoba ściany, a sam kształt sprawi, że ogień w kominku na pewno zostanie doceniony i zauważony. Ogromne stalowe tuby z przeszkleniem, przypominające kolumny, to kolejne nowoczesne ujęcie kominka. Jest to estetyczny i designerski pomysł na zastosowanie kominka. A co zrobić, gdy kominek zamarzył nam się w mieszkaniu lub już wykończonym domu? Można wówczas postawić na wspomniany wcześniej biokominek, ale dostępne jest również alternatywne rozwiązanie. Mowa oczywiście o kominkach elektrycznych. Estetyka wykonania i eksploatacji tego rodzaju urządzenia gwarantuje piękny wygląd wnętrza.


NIETYPOWY KOLOR

Co do koloru, pomysłów jest tak wiele, jak użytkowników kominków. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki kolor kominka, jego obudowy sprawdza się najlepiej. Warto zaufać intuicji - własnej lub naszego projektanta. Obudowa kominka najczęściej ma kolory inspirowane naturą: zwykle są to okleiny z kamienia, cegieł, betonu. Można również postawić na nowoczesne podejście do tematu obudowy, a mianowicie zupełnie z niej zrezygnować. Wówczas możemy wkład kominkowy zlicować do ściany i sprawić wrażenie, że kominek stanowi jej integralną część. Kontrast również jest mile widziany. Jeśli nasz kominek przylega do ściany, powierzchni wokół komina warto nadać kolor kontrastujący z tym, który będzie na ścianach pomieszczenia. Tę część kominka można też pomalować w kolorze zaplanowanych dodatków do wnętrza. Chromowane powierzchnie nietypowych kominków potęgują wrażenie niezwykłości. Nowoczesny design oryginalnych kominków jest reprezentowany właśnie przez oryginalne rozwiązania, dodatki o ciekawych kształtach i zaskakujące faktury sprzętów czy ścian.


KOMINEK NIETYPOWO

Zastosowanie kominka w mieszkaniu jest możliwe. Właśnie na potrzeby właścicieli mieszkań zaprojektowano biokominki, kominki elektryczne i wprowadzono ciekawe designerskie rozwiązania z wykorzystaniem obudowy kominka. Aranżacje są dzięki temu ciekawe, pełne polotu, a same kominki czy też ich zamienniki uzupełniają wnętrza, nadając im unikalnego charakteru. 

 

kominek w mieszkaniu