Wnętrza

Salon

Konsole, stoły, stoliki. Blaty z litego drewna

Tekst ŁUCJA LEWANDOWSKA • Zdjęcia GRUPA JPS SP.J. WWW.VEKKE.PL

2020-09-02
Konsole, stoły, stoliki. Blaty z litego drewna

Kontakt z przyrodą to jedna z silniejszych potrzeb człowieka. Nie mniej istotna jest też chęć otaczania się pięknymi przedmiotami. Oba te dążenia można łatwo zaspokoić, zdając się na uzupełnienie wystroju o meble z litego drewna. Liczne walory plasują te stolarskie projekty w gamie ekskluzywnego asortymentu, podążającego z duchem czasu. Poznajmy zatem nowoczesną odsłonę blatów z naturalnego surowca.

 

Wśród różnorodnego wyposażenia są meble, na których spoczywa szczególnie ważne zadanie. To stoły i stoliki, stające się centralnymi punktami rodzinnych lub towarzyskich spotkań. Ustawione w sercu domu przyciągają wzrok gości, ale też dzielnie stawiają czoła codziennym wyzwaniom. Wygórowane wymagania mamy także względem biurek stanowiących miejsca pracy, a także konsolek pełniących praktyczną oraz reprezentacyjną funkcję. Co jeszcze łączy te sprzęty? Przede wszystkim zwieńczenie pulpitem, który znakomicie prezentuje się i sprawdza w wydaniu z litego drewna.

 

 

TRWAŁOŚĆ, PRECYZJA I ESTETYKA

Wybierając meble z blatem, mamy nadzieję użytkować je wiele lat. Taką gwarancję dają modele z dębu oraz jesionu – materii odpornej na uszkodzenia mechaniczne i trwałej. W parze z wytrzymałością idzie także ich uroda. Piękne, ciepłe wybarwienie, bogato usłojona faktura o nieregularnym rysunku, a miejscami także dodające rustykalnego uroku sęki to znaki rozpoznawcze stołów, ław i pomocniczych konsol z litego drewna, jakie z upodobaniem wprowadzamy ostatnio do wnętrz naszych mieszkań. Okazuje się, że są przy tym niezwykle uniwersalne, dzięki czemu z powodzeniem urozmaicają aranżacje w najróżniejszych stylach, zwłaszcza tych obecnie najmodniejszych – skandynawskim, industrialnym czy mid-century modern. Na wysoką jakość oraz precyzyjne wykonanie pulpitów wieńczących meblowe konstrukcje w ogromnym stopniu przekłada się ręczna produkcja przez doświadczonych stolarzy-rzemieślników, doskonale znających tajniki pracy z tym szlachetnym surowcem. Jej efektem są zjawiskowe wyroby w wielu rozmiarach i o różnym przeznaczeniu.

 

 

STAWIAJĄC NA NATURĘ

Dębowy stół to nie tylko symbol trwałości, ale także kwintesencja subtelnego piękna. Jak inaczej określić model z masywnym, kilkucentymetrowym blatem o gładkiej, ale zachowującej wyczuwalną fakturę litego drewna powierzchni albo zaprojektowany według konwencji z lat 50. i 60. wariant o niezwykle smukłej formie oraz cieniowanych krawędziach? Grubsze pulpity znakomicie prezentują się również z naturalnie wyglądającymi brzegami typu live edge, jak i w klasycznym, polerowanym wykończeniu. Prostokątne lub owalne blaty zyskują nie mniej ciekawe podstawy. Ich funkcję pełnią albo współgrające z pulpitem drewniane nogi, albo metalowe stelaże, dzięki którym blaty z litego drewna, choć ważą swoje, sprawiają wrażenie bardzo lekkich. W efekcie stabilne i solidne, a także pokryte naturalnymi olejowoskami dopuszczonymi do kontaktu z żywnością stoły stają się doskonałym miejscem dla codziennych posiłków, ale także scenerią dla odświętnych spotkań.

 

 

KOMPAKTOWA ELEGANCJA

Stolik kawowy zwieńczony blatem z litego surowca to kolejny godny uwagi punkt domowej aranżacji. Przeznaczony do aneksu wypoczynkowego detal znacznie podwyższa komfort użytkowania strefy relaksu, ale także znakomicie sprawdza się podczas przyjmowania gości, gdy na niskiej ławie serwujemy filiżanki z aromatycznym espresso. Modele do salonu to często miniaturki pełnowymiarowych stołów jadalnianych, ale są wśród nich warianty o typowej dla pełnionej roli formie. Taki charakter mają chociażby kompaktowe stoliki à la taboret-trójnóg, które znakomicie wyglądają w duetach tworzonych przez modele o zróżnicowanej wysokości oraz średnicy okrągłego blatu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie także model z pulpitem w formie kasety. Otwarta z jednej strony konstrukcja pełni rolę pomocniczej półki, na którą można odłożyć prasę, pilot do telewizora czy książkę, a więc mieć je pod ręką bez zbędnego zajmowania nimi powierzchni ławy. Faktura litego drewna, np. z eleganckim satynowym wykończeniem, jest przecież tak piękna, że szkoda byłoby ją zakrywać.

 

 

REPREZENTACYJNY UROK

By maksymalnie uspójnić salonową aranżację, warto wzbogacić wnętrze o kolejny typ mebla z litego drewna – smukłą i praktyczną konsolę. Jej obecność w pomieszczeniu daje szansę chociażby na stworzenie efektownej ekspozycji pamiątkowej ceramiki czy sentymentalnej fotogalerii. Ustawiona tuż przy ścianie z powodzeniem uświetni wygląd reprezentacyjnej części domu, szczególnie gdy zachwyca barwą i rysunkiem naturalnego dębu bądź jesionu. Ciekawą propozycją będzie model z pulpitem usianym sękami oraz ubytkami, jakie zostały uzupełnione żywicą w kolorze czarnym, nadającej całości rustykalny wygląd. Do takiego projektu idealnie pasują stalowe nogi w stylu hairpin. Inny efektowny wariant to egzemplarz z szufladami, osadzony na zamocowanych pod pewnym kątem nogach pokrytych warstwą czarnej farby, ale w taki sposób, że słojowania nadal pozostają widoczne. To propozycja idealna dla miłośników estetyki mid-century, nadająca się także do użytkowania jako toaletka czy biurko. I chociaż pierwsze skrzypce gra w tym przypadku forma mebli, efekt nie byłby tak urzekający gdyby nie materiał, z jakiego powstały ich blaty – szlachetne i naturalne lite drewno w podkreślającym jego walory wykończeniu.