Wnętrza

Atrybut elegancji czy relikt przeszłości?

Tekst Ilona Niebał

2014-11-25
Atrybut elegancji czy relikt przeszłości?

Krawat, kiedyś kojarzony wyłącznie z elegancją z najwyższej półki, dziś gra istotną rolę nie tylko „na salonach”. Stylistka Ilona Niebał odkrywa tajniki jednego z najbardziej spektakularnych męskich dodatków.

 

Pierwszy krawat zwykle trafia już do garderoby kilkulatka, a to naprawdę zobowiązuje. Źle zawiązany, pognieciony, nieodpowiednio dobrany czy za krótki… To tylko kilka z potencjalnych krawatowych wykroczeń wbrew dobremu stylowi. Lepiej czasem zapomnieć krawata niż się ich dopuścić!

 

Kiedy i do czego pasuje?

Krawat może podkreślić indywidualność właściciela, zdradzić jego ulubiony kolor, a czasem nawet wyrazić skłonność mężczyzny do wyrafinowania, fantazji, czy po prostu nieszablonowości w charakterze, myśleniu i zachowaniu.

 

Jak wybrać?

Jeżeli mamy bardzo elegancką garderobę lub posiadamy jedynie 2-3 krawaty, najlepiej zainwestować w te, które uszyto z jedwabiu. W pierwszym przypadku – inny materiał niż jedwab nie zaprezentuje się tak dobrze w garderobie mężczyzny z klasą, w drugim natomiast – bardziej opłacalna jest inwestycja w jakość, nie w ilość. Do wyboru, poza jedwabiem, mamy również krawaty m.in. wełniane, z przędzy i poliestrowe.

Równie istotna jak materiał jest szerokość. Wąski krawat jest nie mniej elegancki od klasycznego, a obecnie nawet o wiele bardziej popularny. Bardzo szerokie lub znacząco rozszerzające się ku dołowi krawaty odeszły do lamusa. Obecnie królują wąskie, lecz pamiętajmy, że utrzymując styl klasycznej elegancji powinniśmy wybrać również klasyczną szerokość krawata – to środkowy, niewychodzący z mody wariant. Wąskie krawaty będą tymczasem doskonale uzupełniać styl codziennej elegancji, smart casual, czyli styl półoficjalny, jak i wizerunek młodzieżowy.

 

 

Jak zawiązać?

Zdecydowanie najbardziej polecam węzeł klasyczny. Prosty w nauce i uniwersalny, będzie świetnie wyglądał w każdym stylu oraz na krawacie każdego rodzaju i szerokości. Prawidłowe wiązanie najlepiej poćwiczyć na znoszonym, starszym krawacie – po ten najnowszy natomiast sięgnijmy, kiedy umiejętności sięgną już niemal perfekcji. Jeżeli nie mamy umiejętności, talentu ani pomocnego „krawatowego” eksperta w najbliższym otoczeniu, rozwiązanie problemu przyniesie popularny serwis YouTube - wystarczy tylko odnaleźć filmik z odpowiednio jasnymi instrukcjami.

Przy każdorazowym wiązaniu krawata pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie – jego koniec zawsze powinien sięgać wysokości paska u spodni.

 

Jak nosić?

Kobiety mają całe mnóstwo dodatków, a mężczyźni – przeciwnie, relatywnie niewiele – z tym większą starannością powinni je zatem wybierać.

Pamiętajmy, że krawat ma poprawiać ogólne wrażenie, jakie wywieramy naszym strojem – jako „kropka nad i” dobrego stylu musi być więc dobrany perfekcyjnie. Desenie, które od lat utrzymują się w stylistyce krawatów to drobne, różnego rodzaju wzorki – kropki, groszki, kwadraciki, czy inne figuryMalejącą popularność mają natomiast dwukolorowe ukośne paski. Na dzisiejszych krawatach pojawia się więcej kolorów, jak i fantazyjne wzory. Generalna zasada mówi, że im więcej stonowania, tym więcej elegancji. W modzie i stylu jest nieskończenie wiele możliwości połączeń, jednak dla bezpieczeństwa mężczyzn mniej zaawansowanych w modowej fantazji najlepiej trzymać się zasady: jednolita koszula plus krawat z wzorem i odwrotnie, czyli koszula we wzór i jednolity krawat. Żeby połączenie wyglądało interesująco, pamiętajmy o kontraście: jasna koszula – o 2-3 tony ciemniejszy krawat i vice versa. Krawat może być również jedynym elementem w danym kolorze, występującym w całym stroju, czyli np. z granatowym garniturem i niebieską koszulą świetnie będzie wyglądał krawat czerwony, liliowy czy fioletowy.

 

Czego i kiedy nie nosić?

Choć krawaty przeszły długą drogę – od elegancji do stylu smart casual, pewne zasady są nienaruszalne: w żadnymwypadku nie należy zakładać krawata do koszuli z krótkim rękawem, nie ratuje takiego zestawu również uzupełnienie marynarką.

W każdym przypadku dobrą weryfikacją będzie krytyczny rzut oka na całą sylwetkę. To pozwoli nam skontrolować np. czy szerokość krawata jest odpowiednia. Np. mężczyźni o sylwetce nieco obciążonej zbędnymi kilogramami po krawaty wąskie powinni sięgać z dużą ostrożnością, z kolei panowie niewysocy nie powinni przesadzać z szerokością. Pamiętajmy, że krawaty z połyskiem oraz w inny sposób ozdobne zarezerwowane są na wieczór i wyjątkowe okazje.

Trzymajmy również rękę na modowym pulsie, ponieważ krawaty – jak wszystkie elementy męskiej garderoby, podlegają zmienności trendów i to, co dziś modne, po pewnym czasie może okazać passé…

 

 

Krawat w kilku zasadach:

• W eleganckim wydaniu krawat zdecydowanie powinien być jedwabny;

• Bez względu na styl całego ubioru, krawat zakładamy wyłącznie do koszuli z długim rękawem;

• Koniec krawata zawsze sięga do wysokości paska u spodni;

• Trzy podstawowe kolory krawatów w męskiej garderobie: granatowy, niebieski, czerwony.