Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Kuchenne metamorfozy

Tekst Aleksandra Gebler ART – HOME

2012-08-22
Kuchenne metamorfozy

Na przestrzeni ostatnich lat diametralnie uległo zmianie podejście do kuchni jako pomieszczenia, które przede wszystkim zmieniło swój charakter, z powierzchni użytkowej, należącej do wewnętrznej części domu, na rzecz uzupełnienia oficjalnej części obszaru mieszkalnego. Idea ta rozwinęła się w zasadzie dwutorowo, dlatego w trakcie procesu projektowego powstają najczęściej dwa rodzaje wnętrz otwartych z kuchniami.


Wiecznie modne beże


Pierwszy rodzaj wnętrz wtapia kuchnię w otaczający ją krajobraz barw i materiałów wykończeniowych. Idea ta dotyczy zwłaszcza tak zwanych wnętrz klasyczno - nowoczesnych, których kolorystyka opiera się głównie na bazie wiecznie modnych odcieni naturalnych beżów oraz brązów. Monotonię jasnych barw często wzmacniają akcenty z ciemniejszego drewna w postaci części frontów kuchennych, czy blatów, a czasem w postaci elementówpasów kuchennych, np. szuflad o innym zabarwieniu. Przyobecnej szerokiej ofercie, sprzęt AGD można dobrać kolorystycznie,idealnie do mebli, jak również wybrać taki, któryz premedytacją przekontrastuje spokojną całość, jako jedynyelement kolorystyczny, np. czerń na tle wszechobecnychwanilii. Kolor biały, który pojawił się niedawno, jako jedenz nurtów projektowanych wnętrz, początkowo łączonygłównie ze stylem glamour, świetnie komponuje się z czernią.Niemniej jednak biel - jako barwa – może być także łączonaz materiałami nurtu ekologicznego - z surową cegłą, czydrewnem w stylu retro. Jej oszczędność plastyczna pozwala na zabawę w połączenia, często na pierwszy rzut oka nie do przyjęcia. W tym przypadku jednak, musimy pamiętać - albo pozwalamy sobie na grę strukturami materiałów albo kolorami. Wówczas warto pokusić się o ascezę kolorystyki sprzętu kuchennego, wybierając odcień biały.


Kolor w służbie kuchennej


Drugi kierunek tworzą wnętrza silnie kolorystyczne, oparte na mocnych kontrastach. W tym nurcie tak naprawdę nie ma zasad. W obecnej panuje wszechobecny eklektyzm, którym sterują jedynie potrzeby inwestora oraz wyobraźnia i wrażliwość architekta wnętrz. Łączymy zarówno ciekawe gatunki drewna, bawiąc się połączeniami wstęg, jak również drewno tej samej odmiany w lakierze całej ferii barw. Zmieniło się także podejście do przestrzeni międzyblatowej. Wszechobecną niegdyś ceramikę pozostawiono już właściwie jedynie we wnętrzach retro, bądź stylizowanych.Zastąpiły ją - kolorowe szkło, fototapety, zdjęcia,tynki ozdobne o różnych strukturach, czy tapety pod szkłem. Te same materiały znajdują również zastosowanie na frontach mebli kuchennych.Coraz powszechniejsze, różnokolorowe oświetlenie ledowe w postaci punktów lub taśm, pozwala na dodatkowe wydobycie urody użytych elementów wykończeniowych. Tego typu wnętrza mniej przypominają kuchnię, bardziej natomiast skrupulatnie zaprojektowaną kompozycję kolorowych brył.Warto wspomnieć też o materiałach typu laminat.Okleiny te dają przede wszystkim możliwości swobodnego dobierania wzorów, począwszy od klasycznych - drewnopodobnych, po materiały imitujące skóry, kamienie naturalne, czy nowoczesne grafiki w kontrastowych barwach.
AGD w nowej odsłonie


W przypadku sprzętu AGD najmniej zmieniają się piekarniki, mikrofale oraz płyty. Ewolucja w ich przypadku dotyczy bardziej funkcji użytkowania niż formy. Zmiany plastyczne są subtelniejsze i związane raczej z poszczególnymi modelami - wśród których znajdziemy płyty typu nerka, modele z delikatnym wytłokiem kwiatu, czy ceramiczne płyty gazowe oraz białe płyty indukcyjne. Większe zmiany dotyczą lodówek, pojawiających się w różnych kolorach, czy z frontami imitującymi kamień oraz okapów, które już dawno przestały być sprzętem jedynie użytkowym, stały się natomiast dekoracją kuchni. Wystarczy wspomnieć ciekawe formy łączące stal i szkło, okap z frontem a'la zebra - w tak modnym w tym sezonie pro-zwierzęcym nurcie, czy fantazje plastyczne wyglądem przypominające ekskluzywne lampy wiszące lub barwne bryły występujące w odcieniach szmaragdowym, czy śliwkowym. Projektując swoją wymarzoną kuchnię, należy jednak pamiętać, iż wnętrze powinno przede wszystkim współgrać z naszymi indywidualnymi potrzebami, czy gustami. Warto więc tak dozować dobór elementów wyposażenia, wybierając spośród bogatych ofert oraz nowinek rynkowych, aby po kilku latach dokonując jedynie drobnych korekt, nadal cieszyć się wnętrzem modnym, jak również zgodnym z upodobaniami użytkownika.