Wnętrza

Łazienka

Łazienki nie tylko do podziwiania. Projekty na miarę potrzeb

Tekst PAULINA MAJEWSKA • Zdjęcia WWW.VISOODESIGN.PL • Stylizacja WWW.VISOODESIGN.PL

2019-03-06
Łazienki nie tylko do podziwiania. Projekty na miarę potrzeb

O udanej łazienkowej aranżacji decyduje nie tylko estetyka, lecz także funkcjonalność. Uwzględnienie oczekiwań użytkowników oraz potencjału i ewentualnych ograniczeń wnętrza jest pierwszym krokiem do sukcesu. W efekcie powstają przestrzenie uszyte na miarę, idealnie dopasowane do potrzeb, wyróżniające się indywidualnym charakterem.

 

Urządzenie atrakcyjnej wizualnie, a jednocześnie komfortowej strefy higieny to niełatwe zadanie, wymagające rozsądnego rozmieszczenia mebli, sprzętów sanitarnych i doboru stosownego wykończenia. Prezentujemy kilka inspirujących projektów, w których udało się osiągnąć cel, a więc stworzyć efektowny, praktyczny wystrój.

 

 

LUKSUSOWO I ZE SMAKIEM

Pierwsza propozycja została opracowana jako łazienka dla dwóch sióstr. Ponieważ znajdowała się ona w eleganckiej rezydencji, architektka postanowiła skomponować jej aranżację z charakterem obiektu. Znalazło w niej odbicie także romantyczne usposobienie inwestorek. W rezultacie powstało luksusowe, harmonijne wnętrze, pełne ekskluzywnych materiałów i klasycznych wykończeń. W przestronnym pomieszczeniu udało się wygospodarować miejsce dla przeszklonej kabiny prysznicowej, długiego blatu z dwiema umywalkami, a także strefy z misą WC i bidetem (zamontowanych w systemie podwieszanym). Jasna kolorystyka, pudrowo-różowe akcenty oraz złote detale tworzą zjawiskową całość. Niemała w tym zasługa także marmurowych płyt ściennych o subtelnym wybarwieniu. Szklane, lśniące, lustrzane powierzchnie dodatkowo optycznie powiększają wnętrze. Strefowe, zróżnicowane oświetlenie buduje przyjemną iluminację, zaś wnękowe półki pozwalają eksponować dekoracyjne bibeloty. Całość prezentuje się więc naturalnie i elegancko.

 

 

 

 

Z EGZOTYCZNYM AKCENTEM

Kolejny wariant to łazienka dla gości – przestrzeń zaadaptowana w wąskim, podłużnym pomieszczeniu, co nierzadko sprawia duże trudności, jeśli chodzi o funkcjonalność. W przypadku tego projektu udało się pogodzić wszystkie potrzeby mimo specyficznego kształtu wnętrza. W strefie pod oknem stanęła nowoczesna miska WC z funkcją mycia – idealne rozwiązanie, gdy nie mamy dość przestrzeni na bidet. Obok znalazł się przestronny prysznic typu walk-in, którego wnętrze zdobi miks wykończeń – długie, wąskie płytki z fakturą betonu (gładkie i prążkowane), kremowa ceramika o nieregularnej powierzchni, a także piękny dekor z egzotycznym motywem. Tego typu materiały zastosowano także na pozostałych ścianach.

 

 

Po prawej stronie od wejścia znalazła się pojemna podwieszana szafka, wspierająca wydłużoną umywalkę z dwiema bateriami. Nad nią zawieszono sekwencję luster, występujących tutaj w ważnej funkcji – nie tylko ułatwiają wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, lecz także odbijają padające na nie z okna światło, rozjaśniając i powiększając optycznie wnętrze. Neutralne barwy przełamane barwnym florystycznym akcentem tworzą subtelny klimat. Ograniczenia konstrukcyjne w tym wypadku nie wpłynęły negatywnie na aranżację. Wręcz przeciwnie – przełożyły się na możliwość wykreowania przyjemnej w odbiorze i użytkowaniu strefy.

 

 

NA OGRANICZONEJ PRZESTRZENI

 

Prawdziwym wyzwaniem dla architekta często bywają nie pomieszczenia o dużym metrażu, lecz te mniejsze, w przypadku urządzania których trzeba wykazać się nie lada pomysłowością. Spoglądając na projekt kolejnej łazienki, widzimy, że efekt może przekroczyć oczekiwania. Na niewielkiej przestrzeni udało się bowiem zmieścić szafkę z pralko-suszarką, duży otwarty prysznic, a także strefę toaletową. Mało tego, całość wcale nie wygląda jak przeładowane pomieszczenie, posiada czytelny układ, a wszelkie sprzęty i przedmioty mają swoje miejsce.

 

 

We wnętrzu zastosowano nowoczesne wielkoformatowe płyty – to połączenie subtelnie połyskującego białego marmuru z matowym grafitem spieków. Całość przełamują akcenty w kolorze miedzi, a nastrój dopełnia minimalistyczne oświetlenie w postaci natynkowych i wiszących opraw-profili. Subtelne odcienie budują harmonijną całość – spójną, aczkolwiek niejednorodną, jeśli chodzi o zastosowane desenie. Wszystko za sprawą efektownej gry faktur poszczególnych materiałów – zróżnicowanych kamiennych powierzchni na ściennych płytach, podłodze, a także meblowych korpusach. Nowoczesny charakter podkreślają lśniące, metaliczne detale.

 

 

KĄPIELOWY KOMFORT

 

Strefa higieny pełni wiele funkcji, ale tę najmilej kojarzoną stanowi możliwość przystępowania do kąpieli. Nic nie odpręża tak, jak zanurzenie ciała w ciepłej, aromatyzowanej wodzie. Odczuwany komfort potęguje elegancka aranżacja, zamieniająca łazienkę w luksusowy pokój kąpielowy. Stylowo prezentuje się on chociażby w subtelnym wydaniu, które budzi skojarzenia z wystrojem ekskluzywnego gabinetu spa. Biel, szarość, motyw drewna, rośliny i opływowe kształty – to nieodzowne elementy przestrzeni o naturalnym wyrazie. Jej centrum wyznacza obszerna wolnostojąca wanna umiejscowiona nietypowo, bo pod skosem, równolegle do zorganizowanego we wnęce regału na podręczne przybory i ozdoby. Z jej perspektywy rozpościera się piękny widok na ogród, którego kontemplowanie umożliwia okno, wpuszczające do środka pokaźne ilości światła. Także we wnętrzu jest co podziwiać. Znajduje się tu przeszklona kabina prysznicowa z niskim brodzikiem, a naprzeciw niej ulokowano zabudowę pod umywalkę, lustro oraz półki sięgające aż do sufitu. Ciekawym akcentem, występującym w roli oświetlenia tej części łazienki, jest zwisająca lampa-kula zawieszona nie na środku aneksu, lecz z boku – na styku zabudowy z linią parapetu. Oryginalnym pomysłem był też montaż klasycznych drzwi z wypukłymi gzymsami.