Wnętrza

Łazienka

Łazienkowy iminimalizm

Tekst Justyna Lesiuk-Klujewska • Zdjęcia shutterstock

2018-06-28
Łazienkowy iminimalizm

Styl minimalistyczny subtelnie wkrada się we wszystkie dziedziny życia i sztuki, takie jak moda, architektura czy wystrój wnętrz. Cechuje się ascetycznymi, lecz jednocześnie eleganckimi formami, zastosowaniem prostych linii i jasnych barw. Dominują surowce naturalne, takie jak drewno, stal lub kamień. Ważne jest, by ograniczyć liczbę mebli oraz sprzętów do minimum. Muszą być one jednak wyszukane, dopracowane i przemyślane.

 

Atmosferę wnętrza minimalistycznego tworzą subtelne dodatki, drobiazgi o niepowtarzalnym charakterze, wykonane z najwyższą starannością. Ściany pomalowane na jasne kolory dają złudzenie większej przestrzeni. Ciekawy efekt tworzy skontrastowanie czystości barw ścian z wyrazistymi elementami, na przykład w kolorze soczystej czerwieni. W ten sposób surowość wnętrza zostaje ożywiona mocnym akcentem.

 

minimalsityczna łazienka czerwona

 

Urządzając pomieszczenie, które ma służyć codziennej higienie, uwzględniamy przede wszystkim jego użytkowy charakter. Dominować ma w nim zatem funkcjonalność przejawiająca się w prostych rozwiązaniach. Podłogę możemy wyłożyć płytkami ceramicznymi, a liczbę mebli zmniejszyć. Jak jednak w tej prostocie zachować smak i elegancję? Jak nadać łazience indywidualny charakter?

 

BIEL, CZERŃ I SZAROŚĆ W HARMONII Z NATURĄ

Recepta na wykreowanie minimalistycznej przestrzeni łazienki pozornie wydaje się być prosta. Aby uzyskać efekt surowości, ściany należy pokryć stonowanymi kolorami, najlepiej białym, czarnym lub szarym. Mamy do dyspozycji całą gamę ich tonacji, a odpowiednio je wykorzystując, otrzymamy niesamowitą grę cieni. Do tego akcent drewniany, kamienny lub stalowy i wnętrze gotowe. Jednak uzyskanie odpowiedniego klimatu wymaga pewnej umiejętności, wyczucia, gdyż zbyt wiele elementów wprowadza zbędny chaos. Styl minimalistyczny cechuje zaś sterylny ład. Ascetyczne wnętrze to przestrzeń dla nowoczesnych dodatków, często z naturalnych surowców, które dodają mu elegancji. Zastosowanie odpowiedniego światła sprawia, że łazienka staje się jasna i nabiera lekkości.

 

minimalistyczna łazienka

 

JAKIE PŁYTKI?

Surowy i minimalistyczny charakter nadadzą pomieszczeniu płytki. Nie od dziś wiadomo, że za ich pomocą można w indywidualny sposób kreować wnętrze. Najbardziej popularne są białe, gładkie warianty, jednak producenci poszerzyli paletę możliwości o glazurę – szarą lub w różnych odcieniach czerni. Klimat elegancji wprowadzą także kafelki o kamiennej fakturze z delikatnym dekorem. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, więc każdy może wybrać produkt, spełniający nawet najbardziej wyszukane oczekiwania. Ostatnio w projektach minimalistycznych łazienek zauważa się tendencję do umieszczania glazury wyłącznie w miejscach, do których dociera woda. Reszta powierzchni ścian ma zostać muśnięta delikatnym kolorem, dzięki czemu wnętrze nie wydaje się przytłaczające.

 

NOWOCZESNOŚĆ, PROSTOTA I PRZESTRZEŃ

Wanna, kabina prysznicowa lub umywalka stanowią stylowe uzupełnienie całości domowej strefy higieny. Nierzadko nieskomplikowane formy łączą się z wyrafinowaniem technologicznym. Tradycyjne kształty umywalek zostały zastąpione stożkami, kulami i walcami. Chromowane elementy idealnie komponują się z prostotą oraz surowością łazienki. Często zawieszone zostają nad posadzką, co sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i lekkie. Wśród wanien dominują modele zaprojektowane na rzucie koła, owalu lub trójkąta.

 

łazienka minimalistyczna

 

W opisywanych aranżacjach główne skrzypce grają armatura oraz oświetlenie, których dopełnienie stanowią meble o prostych formach i w stonowanych kolorach. Ich liczbę należy ograniczyć do minimum, by łazienka nie straciła na świeżości oraz lekkości. Nowością są szafki wykonane ze stali nierdzewnej, które idealnie komponują się z ceramiczną bądź szklaną posadzką. Dzięki ich gładkiej powierzchni łazienka wydaje się sterylna.

 

Zgodnie z ideą minimalizmu, w pomieszczeniach rezygnuje się z dużej liczby dodatków. Zabudowuje się również zbędne elementy, takie jak rury, grzejniki, ale także szafki na kosmetyki czy nawet fronty szafek. Interesującym rozwiązaniem jest zamontowanie lakierowanych mebli w kolorze glazury, co pozwala na ich wtopienie w przestrzeń łazienki. Porządek i przestronność zapewniają ponadto podtynkowy montaż baterii natryskowych lub wannowych, a także ukrycie syfonu.

 

styl minimalistyczny w łazience

 

SZKŁO NA PIERWSZYM PLANIE

Niezwykle istotnym elementem wystroju minimalistycznego okazuje się być także duże lustro, które otwiera przestrzeń, co jest istotne zwłaszcza w małych łazienkach. Nie powinno mieć ono jednak wymyślnego kształtu, ramy czy zdobień. Ciekawy akcent mogą stanowić też szklane kafle, położone zarówno na podłodze, jak i ścianach. Wielkogabarytowe lub o standardowej wielkości, o różnej kolorystyce i kształcie sprawią, że pomieszczenie nabierze blasku. Architekci wnętrz podkreślają, że szklane elementy harmonijnie łączą się z drewnianą czy stalową powierzchnią, dlatego coraz chętniej sięgamy po tego typu rozwiązania. Nierzadko spotyka się w łazienkach szklane pustaki, zwane luksferami. Za ich pomocą można pięknie wyeksponować poszczególne części pomieszczenia lub je oddzielić.

 

SOCZYSTE AKCENTY

Czy łazienka urządzona w stylu minimalistycznym musi być surowa i sterylna? Nie. Aby oswoić minimalizm, projektanci proponują zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, w połączeniu z chłodnymi kolorami. Pomieszczeniu można nadać też indywidualny charakter, np. przez użycie elementów w intensywnym kolorze. Znakomitymi przykładami będą seledynowy zestaw na przybory łazienkowe, zestawiony z surowością szarych ścian, lub czerwona lampa kontrastująca z czernią ceramiki. Możliwości są nieograniczone. Ważne, by dobierając dodatki, nie zatracić prostego, ale i nowoczesnego, minimalistycznego klimatu łazienki.