Wnętrza

Prezentacje

Lekkość Prowansji

Tekst Ewelina Golinowska • Zdjęcia Adam Dauksza www.17pixeli.com • Stylizacja Ewelina Golinowska www.egprojekt.pl

2017-01-17
Lekkość Prowansji

W czasach, kiedy tempo życia ulega gwałtownemu przyspieszeniu, znacznie bardziej niż jeszcze kilka dekad temu potrzebujemy chwili wytchnienia i spokoju. Stan równowagi oraz wyciszenia pozwala nam osiągnąć harmonijnie zaaranżowane otoczenie. Subtelne, wykwintne przestrzenie pociągają łagodnością. Taki charakter nadano projektowi „Lekkość Prowansji” – wnętrzu w stylu prowansalskim o naturalnym uroku.

 

Wystrój domu inspirowany jest pięknem prowansalskich willi, których wnętrza z natury charakteryzują się lekkością i przytulnością, jednoznacznie kojarząc się ze stylistyką rustykalną. Mieszkańcami aranżowanej przestrzeni są młodzi rodzice i ich synek, który przyszedł na świat w momencie rozpoczęcia remontu. Nieruchomość znajduje się w przepięknej okolicy, wypełnionej domkami oraz uliczkami przypominającymi nadmorskie, francuskie krajobrazy. Wnętrze jest kontynuacją stylu, jakim charakteryzuje się najbliższe otoczenie.

 

styl prowansalski meble

 

Przy projektowaniu wnętrza zostały zastosowane kolory, materiały oraz kształty, które wprowadzają nas w klimat willowego osiedla na Lazurowym Wybrzeżu. Styl prowansalski to wnętrza lekkie, zwiewne, przytulne i delikatne, co przejawia się m. in. w zastosowanej tonacji – dominują biele, beże, odcienie écru i brązów.Przełamaniem tych barw jest błękit, wykorzystany w lampach nad wyspą oraz we wstążkach ozdabiających rolety rzymskie w kuchni. Biała kuchnia w stylu prowansalskim z dekoracyjnymi, płycinowymi frontami jest jasna, przejrzysta oraz funkcjonalna. Nad ciemnoszarym, szerokim kuchennym blatem widnieją płytki kamienne ułożone w cegiełkę, nadające wnętrzu subtelny charakter. Z kolei szafki wiszące posiadają przeszklenie dzielone ukośnymi szprosami co sprawia, że kuchnia zyskuje lekkość. Głównym elementem separującym kuchnię od salonu jest dość duża wyspa, wsparta ozdobnymi, toczonymi z drewna nogami. Nad nią znajdują się wspomniane wcześniej błękitne lampki, które dopełniają charakter kuchni. Od strony salonu na ściance pod blatem widnieje dekoracyjny motyw góralski, który miał nawiązywać do umiłowanych przez właścicieli polskich gór. Panel ten jest podświetlany.

 

styl prowansalski salon

 

W pokoju małego Stasia, marzącego o karierze marynarza, dominują złamane biele oraz rozmaite odcienie koloru niebieskiego przejawiające się w dodatkach, takich jak lampy, rolety, uchwyty szaf, narzuty, a przede wszystkim efektowne lampy wiszące, umocowane na granatowych belkach. Znajduje się tu również wspomniana lamperia – tym razem stanowi ją tapeta w błękitno-białe pasy,tradycyjnie zwieńczona listwą sztukateryjną. Meble są starannie dobrane, a całość tworzy ciepły, prowansalski klimat.

 

styl prowansalski pokój dzięcięcy

 

Sypialnia rodziców jest mała, ale zmieszczono w niej wszystko, co w sypialni w stylu prowansalskim powinno się znaleźć. Za łóżkiem widnieje tynk dekoracyjny, który nadaje temu pomieszczeniu ciepło i przytulność. Łazienka gościnna jest w swojej formie surowa i ascetyczna. Dominują w niej biel oraz szarość. Zabudowa pod umywalkę, pralkę i lustro została wykonana z drewna sosnowego, bejcowanego na szary kolor.

 

styl prowansalski sypialnia

 

Znajdujące się na strychu pomieszczenie telewizyjno-rekreacyjne to jedno ze zrealizowanych marzeń właściciela. Jak przystało na pokój kinowy, przestrzeń tę utrzymano w ciemnych barwach. We wnętrzu króluje kolor ciemnogranatowy. Na ścianie kolankowej znajduje się tapeta w paski (motyw ten nawiązuje do wnętrz usytuowanych w pozostałej części domu, jakie również udekorowano tekstyliami w pasy). Tapeta ma męski charakter i została przyklejona w pionie, tak aby optycznie wydłużyć pomieszczenie. Najważniejszym punktem tej przestrzeni jest duży ekran, na którym można wyświetlić filmy ze znajdującego się naprzeciwko projektora. Dodatkowo to miejsce, gdzie właściciel domu może się oddać swojej pasji – grze na perkusji. Motyw tego instrumentu został również uchwycony w neonie znajdującym się na ciemnej ścianie. Tutaj też znajdują się skupiska okrągłych kinkietów– lampek, tworzących razem zgraną kompozycję.

 

jak urządzić poddasze inspiracje