Wnętrza

Prezentacje

Loft w wersji Industrial

Tekst J.S.

2013-02-14
Loft w wersji Industrial
Styl:
Styl industrialny jest nierozerwalnie związany z wiekiem dwudziestym. Kojarzy się z rewolucją przemysłową i rozwojem masowej produkcji. To styl, który ze względu na swój charakter doskonale wpisuje się w ideę życia w myśl koncepcji Loft-Life. Jego cechami charakterystycznymi są przede wszystkim minimalizm oraz prostota form i kolorów. Wnętrza utrzymane w industrialnej stylistyce intrygują niecodzienną estetyką i ładem. Proste meble, surowe materiały, graficzne tapety i wyraźnie wyeksponowane elementy konstrukcji budynku nadają pomieszczeniom unikalny, przemysłowy charakter. Wnętrza w stylu industrialnym to odważnie zaaranżowana, monochromatyczna przestrzeń, w której surowość jest wartością samą w sobie. Mimo wyraźnie widocznej minimalistycznej aranżacji wnętrze jest kompletne. Należy je tylko wypełnić życiem.Inspiracje:
Industrial bazuje na tradycyjnym, loftowym klimacie. Podstawowym źródłem inspiracji dla aranżacji utrzymanych w tym stylu są surowe wnętrza dawnych budynków przemysłowych. Stąd tak często pojawiają się tu elementy z betonu, metalu i szkła. 

Meble, dodatki, drobiazgi:
Wnętrze industrialnego loftu zaprojektowanego przez Justynę Smolec przyciąga swoją surową estetyką, ładem i minimalizmem. Jej loft imponuje przestrzenią i wyróżnia się niecodziennym kształtem. Na dużej, otwartej powierzchni na parterze został wygospodarowany specjalny blok - Qbik, którego zadaniem było wydzielenie roboczych części mieszkania tj. garderoba, łazienka czy szafki kuchenne. Z jednej strony utworzonej bryły widać jedynie płaską, szarą ścianę, w środku której kryją się liczne, funkcjonalne szafki. Toaleta i garderoba ukryte oznaczone są jedynie przez błyszczące tafle szarości i geometryczne klamki. Pomysłowy Qbik wpisuje się w również w przestrzeń kuchenną zapewniając praktyczne szafki i zabudowanie dla lodówki, piekarnika oraz ekspresu do kawy. Schowanie we wnętrzu bryły przedmiotów codziennego użytku sprzyja utrzymaniu porządku oraz gwarantuje wrażenie przestrzeni i dyskretności. Tradycyjne dekoracje w industrialnym lofcie zastępują elementy konstrukcji, różnego rodzaju mocowania i śruby. Materiały użyte w industrialnym wnętrzu Woronicza Qbik to przede wszystkim beton, kamień, metal, szkło i drewno. Najbardziej charakterystyczna jest tu szklana balustrada na antresoli z widocznym mocowaniem z dużych śrub i centralnie usytuowane, kręcone, techniczne, stalowe schody. Stopnie wykonane są z blachy ryflowanej, a biała balustrada znakomicie wyróżnia się na tle szarego otoczenia. Część powierzchni w mieszkaniu pokrywają betonowe płyty o delikatnym, satynowym połysku, które są prostą lecz jednocześnie estetyczną aranżacją nawiązującą do klimatu obiektów przemysłowych. Drzwi na piętrze loftu pokazowego wykonane zostały ze stali szczotkowanej, które równie mocno podkreśla charakter industrialnego wnętrza.Kanapa i łóżko w pokoju dziennym wykonane zostały z szarego filcu idealnie pasującego do klimatu loftów. 
Dla kontrastu, tuż obok, ustawiono niski stolik lakierowany na wysoki połysk. Wszystko utrzymane jest w prostych, nowoczesnych, kubicznych formach. Przed ogromnym oknem na parterze loftu znajduje się biurko, którego każda z czterech drewnianych nóg zaprojektowanych przez Pawła Grunerta różni się od siebie kształtem. Każdy z tych elementów stanowi rzeźbę samą w sobie. Na blat stołu wybrano bezbarwne szkło, by dodatkowo wyeksponować drewniane ozdoby. Przy biurku stoi silnie przyciągające uwagę krzesło Wiggle Chair, którego autorem jest znany architekt Frank Gehry. Krzesło o nietypowej, pofalowanej powierzchni wykonane zostało ze zwykłego kartonu. Całą kompozycję celowo usytuowano przy wyjściu na taras, ponieważ połączenie fantastycznego widoku na industrialną dzielnicę i jednocześnie atmosfera domowego zacisza stanowią idealne miejsce do pracy, spotkań towarzyskich czy chwili relaksu przy dobrej książce. Na tapecie w sypialni na piętrze pojawiają się graficzne wzory, wykreślone jakby od linijki. Tapeta ukrywa niewidoczne na pierwszy rzut oka kinkiety. Całość jest bardzo ciekawym złudzeniem optycznym i sprawia, że  zimne, proste wnętrze nabiera życia. Wieczorem, po ciężkim dniu można zrelaksować się podczas gorącej kąpieli w pięknej, kształtnej wannie w sypialni. Biała wanna znajduje się na ciemnej, drewnianej podłodze i stanowi swoistą ozdobę całego pomieszczenia. 

Loft industrialny  to również dobór odpowiednich dodatków i dopracowanie najdrobniejszych szczegółów. Na samym wejściu ustawiona została rzeźba, która jakby wita wchodzących zapraszając ich do środka industrialnego świata loftu pokazowego. Wszystkie baterie zamontowane w łazienkach są inne i nietypowe. Przykładowo wodę do umywalki na parterze doprowadza czarna bateria zwisająca aż z sufitu. Liczba umywalek również nie musi być standardowa. W łazience przy sypialni na drewnianym blacie leżą dwie, okrągłe misy umywalkowe, które z racji nietypowego układu zwracają uwagę i stanowią istotną ozdobę całego pomieszczenia. Surowy, kuchenny blat wykonany z granitu płomieniowanego został celowo zestawiony z szafkami z lakierowanego mdf’u w połysku i macie, by podkreślić różnicę w strukturze materiałów. Kolorystyka:
Styl Industrial cechuje oszczędność form i kolorów. Barwami, które dominują we wnętrzu industrialnego loftu są chłodne odcienie szarości, bieli oraz czerni, których pozorną monotonię przełamują elementy w żywym, turkusowym kolorze. Modny turkus dominował na targach w Mediolanie jako kolor dodatków i tkanin. Pojawia się jako dyskretny detal już przy samym wejściu do loftu. Do jednej z sypialni dodatkowo wprowadzony został granat, który znakomicie komponuje się z turkusem. Pozornie zimne mieszkanie ocieplają także elementy drewniane. Wokół stylizowanego na stary mebel stołu ustawione są krzesła, z których każde jest inne, co przełamuje wszechobecną geometryczność, a użyta biel uspokaja je i tworzy spójną całość. Sam stół wykonany został z drewna akacji dzięki czemu ociepla królujące wokół szarości. Wyraźne, różnobarwne elementy wyłaniają się również z czarno – białej tapety ozdabiającej ścianę korytarza wejściowego. Kolorowy akcent na tapecie jest widoczny już na samym początku, a dzięki otwartej przestrzeni zauważalny także w innych częściach mieszkania.