Wnętrza

Salon

Magia mebli dębowych

Tekst Piotr Ligunia Mandallin • Zdjęcia Mandallin

2012-09-18
Magia mebli dębowych

Rozpiętość gatunkowa dębu, jego charakterystyka oraz biodostępność, pozwoliły mu udanie zaistnieć w wielu aspektach codziennego życia. Meble dębowe, a także stylowe meble rustykalne, nowoczesne, a nawet ornamentalne reliefy i parkiety, przykrywające podłogi, na dobre zadomowiły się w mieszkaniach Europejczyków, jak również Azjatów.
Koneserzy i pasjonaci chętnie łączą ze sobą atrybuty poszczególnych gatunków tak, aby uzyskać formy użyteczne na długie lata. Meble dębowe, dzięki drewnie dębowemu, nie stracą na swojej świeżości, gdyż oddychają oraz są wrażliwe na wilgotność w powietrzu. Warto tutaj zwrócić uwagę również na design - równocześnie natury roślinnej, jak i wizerunkowej.

Dąb nie jest materiałem jednego stylu, a samo określenie "meble dębowe" świadczy tylko o ich wysokiej jakości.

Meble dębowe sprawdzają się we wszystkich współczesnych pomieszczeniach oraz aranżacjach. Są chętnie wykorzystywane przez włoskich stylistów przy projektowaniu wnętrza. Rezultaty takich starań- przy założeniu prostej linii, płaskich frontów i matematycznej dokładności, nazywamy stylem modernistycznym, często także chylącym się ku minimalizmowi, a same meble meblami nowoczesnymi. Zastosowanie stylistyczne nie ogranicza się wyłącznie do tego kierunku. Bardzo popularnym połączeniem jest wzornictwo rustykalne z dębem w wybarwieniu zdecydowanie ciemnym, np.: ciemny orzech, olcha, heban, czarny satynowy, itd. Uwypukla to rodzinny nastrój i ciepło domowego ogniska, które jest pożądane w ludowo-wiejskim stylu.
Dąb jako surowiec jest bardzo powszechnym materiałem w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej, w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Wykorzystuje się go głównie w stolarstwie do produkcji mebli, podłóg i parkietów, niegdyś także w bednarstwie przy wyrobie, np.: beczek i kadzi, a nawet szkutnictwie, gdzie zastępował twarde drewno bukowe. Różnorodność gatunkowa dębu (prawie 200 gatunków z rodziny bukowatych) pozwala na zastosowanie go w wielu dziedzinach życia.


 Oto kilka najpopularniejszych gatunków dębu:


- Szypułkowy - gatunek żyjący ponad 700 lat. Biel - średnio twardy, o białożółtawej barwie. Twardziel – ciężka, odporna na ścieranie, bardzo twarda, barwy brunatnej. Drewno pod względem trwałości oraz wytrzymałości przewyższa wszystkie inne drzewa europejskie. Spotykane wady - krzywizny, nieregularny układ przyrostów rocznych, listwy mrozowe, przebarwienia, pęknięcia oraz chodniki owadzie i zgnilizny.

- Bezszypułkowy - nieznacznie miększe i lżejsze niż drewno dębu szypułkowego. Jedno z najbardziej cenionych gatunków drewna, wykorzystywane powszechnie. Biel - średnio twardy, o barwie biało-żółtawej. Twardziel - bardzo ciężka, odporna na ścieranie, bardzo twarda (przewyższająca nierzadko twardością drewno bukowe), barwy brunatnej. Dostarcza szczególnie wartościowego drewna, wykorzystywanego głównie do budowy okrętów, produkcji mebli oraz klepek podłogowych, sklejki i płyt wiórowych. Nadaje się zwłaszcza do budownictwa wodnego- ze względu na swoją dużą wytrzymałość na gnicie. Używa się je także do składania antałków, w których następnie leżakują alkohole.
- Czarny - tzw. polski heban, drewno dębowe zatopione w bagnach, torfowiskach lub rzekach. Po kilkuset latach, na skutek reakcji garbników z solami żelaza rozpuszczonymi w wodzie, przybiera czarną, matową barwę. Pomimo tego procesu traci niewiele ze swej wytrzymałości, zyskuje za to wysoką wartość oraz jest wykorzystywane przy produkcji mebli stylowych, a także w inkrustacjach. Dąb czarny jest trudniejszy w obróbce od drewna sezonowanego na powietrzu.

- Czerwony - gorszej jakości od drewna dębów europejskich. Drewno jest twarde i ciężkie, o średniej wytrzymałości oraz sprężystości. Stosowane jako drewno budowlane, wykonuje się z niego meble, podłogi, elementy wyposażenia wnętrz, elementy stolarskie do użytku wewnątrz, a także drzwi, meble kuchenne, boazerie i trumny.

- Omszony – twarde, trwałe, ale jednocześnie trudne w obróbce. Dawniej wykorzystywane na podkłady kolejowe.

Niemalejący trend na drewno dębowe oraz formy pełnodrewniane w domach i mieszkaniach to także wzrost produkcyjno-jakościowy, co stanowi o wyborze wytwórców, a także potencjalnych klientów.