Wnętrza

Mieszkanie w pojedynkę

Tekst Marcelina Kowaczuk

2015-06-24
Mieszkanie w pojedynkę

Małe, ciasne, ale własne. Mieszkanie dla singla to zazwyczaj niewielkie powierzchniowo lokum lub mały loft z jednym, dwoma pokojami. Możemy spotkać całkiem przytulne apartamenty o dużej powierzchni zaadaptowanej z myślą o mieszkaniu w pojedynkę, ale również takie, które łatwo szybko zmienić w wygodne gniazdko dla dwojga.

 

Mieszkanie dla singla kojarzy nam się najczęściej z niewielkim metrażem, niskimi sufitami, a czasem nawet małymi oknami. Jednak doświadczenie pokazuje, że kawalerka może mieć kilka pokoi lub wysokość czterech metrów i antresolę. Szukanie kawalerki może być długotrwałe i męczące. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie od razu udaje się znaleźć nasze wymarzone mieszkanie-kawalerkę.

 

Wysokie pomieszczenia w kawalerkach powinny mieć antresolę: zimne wysokie przestrzenie nie sprzyjają odpoczynkowi, a jedynie stresują. Gdy mamy do czynienia z adaptacją małego mieszkania, do którego nie dostaje się dużo światła, musimy liczyć się z tym, że liczba mebli powinna być ograniczona do minimum. Dobrym pomysłem jest ustawienie sprzętów w taki sposób, by wykorzystać jak najwięcej trików optycznych wpływających na powiększenie wnętrza. Warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalisty, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, funkcjonalnie ją urządzić, a przy tym zadbać o to, żeby nie sprawiała wrażenia przepełnionej niepotrzebnymi rzeczami.

 

stylowa kawalerka

 

Co jest najbardziej potrzebne singlowi? To kwestia indywidualna, podobnie jak dobór metrażu. Jeżeli jesteśmy minimalistami, wystarczy nam małe łóżko, laptop, niewielka kuchenka, kilka szafek i łazienka z prysznicem zamiast wanny. A singiel ceniący wygodę?

 

• Meble: szafki w kuchni czy aneksie to sprawa oczywista. Jeśli nie chcemy widzieć garnków i desek, zainwestujmy w komplet szafek. Nie jest to jednak kwestia dotycząca jedynie kawalerek. Panie domu, również chcą, by w rodzinnym gnieździe panował ład i porządek. Nieestetyczne garnki nie muszą nas przytłaczać w każdym momencie, a praktyczne rozwiązania są idealnym wyjściem dla ludzi żyjących w biegu.

 

• Elektronika: W dobie Internetu, laptopów i tabletów, telewizor wydaje się zbędnym urządzeniem. Stanowi dodatkowy wydatek, dlatego przed zakupem możemy zastanowić się czy będzie nam potrzebny. W kawalerkach możemy pozwolić sobie na pozostawienie jednej pustej ściany, pomalowanej na biało i zainwestować w projektor. Będzie to ciekawa alternatywa dla telewizora, pozwalająca na odtwarzanie filmów z laptopa czy komputera.

 

• Sanitaria: W sytuacji konieczności zaaranżowania małej przestrzeni dużą ilością sprzętów, postawmy na urządzenia łączone. Na rynku dostępne są już umywalki zintegrowane ze spłuczką czy miski ustępowe połączone z bidetami. Niewielkiej łazience możemy dodać odrobinę przestrzeni, instalując prysznic zamiast wanny, a kabina z liniowym odpływem i przezroczystą szybą optycznie powiększy przestrzeń.

 

• AGD: Kuchenka z piekarnikiem skutecznie rozwiąże problem chronicznego braku czasu na przygotowanie posiłku. Pieczenie mięs i warzyw jest w tym przypadku dobrym wyjściem, dzięki któremu możemy przez godzinę zająć się innymi rzeczami, a posiłek przygotuje się sam. Pralkę coraz częściej możemy spotkać wśród sprzętów kuchennych właśnie ze względu na wspomnianą wcześniej małą ilość miejsca w łazienkach.

 

Deweloperzy i projektanci nowych mieszkań przygotowują już na poziomie projektu specjalne miejsca w kuchni na pralkę. Brak czasu na suszenie ubrań czy brak dostępu do suszarni skutecznie rozwiąże pralko-suszarka lub oddzielna suszarka obok pralki. Pozostaje tu jednak kwestia gabarytów urządzenia i miejsca w kawalerce, które możemy zagospodarować. Dla wielbicieli gadżetów, którzy większość czasu spędzają poza swoim lokum, dobrym rozwiązaniem będzie zintegrowany system inteligentnego domu. Można nim mobilnie zarządzać: wietrzyć mieszkanie, podgrzewać powietrze, zapalać światło. Jest to cenna opcja dla podróżników lub często wyjeżdżających w delegacje.

 

kuchnia w kawalerce

 

Do kwestii indywidualnych należy również dobór koloru ścian i mebli w mieszkaniu. Aby przyjemnie przebywało się i pracowało w kawalerce, musimy zdać się na... własne odczucia. Pewne kolory inspirują nas do działania, naładowują pozytywną energią. Całkowita zmiana koloru ścian pozwala na dostosowanie miejsca do naszego charakteru. Dobór barw to długi proces i często bywa tak, że zanim dobierzemy właściwy kolor musimy ściany pomalować kilka razy. Starajmy się kierować właśnie odczuciami. Jeśli kolor ścian dobrze komponuje się z meblami, ale nie przekonuje nas wystarczająco, ponieważ na przykład wpływa na nas niekorzystnie – nie stosujmy tej barwy. Nie warto przez miesiące męczyć oczu. Inną możliwością jest również zmiana frontów mebli – będą pasowały do takiego koloru ścian, dzięki któremu będziemy się dobrze czuć.

 

Funkcjonalność mebli i dopasowanie ich do wnętrza to nie wszytko. Meble mogą być w świetnym kolorze, idealnie korespondującym z kolorystyką wnętrza, ale styl, w jakim są utrzymane, niekoniecznie współgra z naszym charakterem. Nowoczesne meble będą się dobrze komponować z charakterem osoby zabieganej, ze względu na wszelkie ciekawe udogodnienia zainstalowane w szafkach. Do małych wnętrz dobrze nadadzą się jasne meble w stylu marynistycznym – rozjaśnią przestrzeń, a duża ilość szuflad i schowków z powodzeniem zrekompensuje brak dużego metrażu.

 

Łączenie pomieszczeń jest świetnym pomysłem na rozwiązanie problemu małej ilości miejsca. Kuchnia ze stołem to dobry sposób na problem braku jadalni. Nie zawsze jednak mamy tyle miejsca, aby pozwolić sobie na oddzielenie kuchni od salonu: wówczas wystarczy zmienić aranżację pomieszczenia, wstawić meble do aneksu kuchennego: mały stół, dwa czy trzy krzesła – część kuchenna będzie gotowa. Strefę wypoczynkową wyposażmy w sofę i szafkę z telewizorem – w gotowym salonie z aneksem kuchennym możemy przyjmować gości i spędzać miło czas z dala od zgiełku codzienności.

 

stylowa kawalerka

 

Kawalerki mogą zajmować powierzchnię jednego pokoju połączonego z kuchnią i łazienki. Wówczas sprawę sypialni rozwiązuje jedynie rozkładana kanapa. Pomoc projektanta może być tu niezwykle istotna i warto skonsultować z nim sposób ustawienia mebli i ich wielkość. Płytsze szafki będą gwarantować nam więcej przestrzeni na podłodze, jednak ich funkcjonalność i przydatność w przechowywaniu przedmiotów kuchennych staje pod znakiem zapytania. Nieważne czy singiel mieszka w jedno-, dwu- czy trzypokojowym mieszkaniu. Ważne natomiast jest to, aby pomieszczenia były nasze i przy tym odpowiednio funkcjonalne.

 

Nie musimy się martwić o przydatność mebli dla pozostałych domowników, o kolor na ścianach i ilość miejsca dla kogoś poza nami. Jedyną ewentualnością jest posiadanie pupila. Kot, pies, czy papuga potrzebuje naszej uwagi oraz odrobiny własnego miejsca. Warto więc zatroszczyć się także o nasze zwierzątko, jednak zwracając przy tym uwagę na własne potrzeby.