Wnętrza

Salon

Monochromatyczne wnętrze

Tekst Paulina Majewska

2015-10-01
Monochromatyczne wnętrze

Ściany, meble, zasłony, dywany, dodatki i ozdoby to elementy, które zestawione ze sobą mogą stworzyć dowolną stylizację. Właściwe łączenie kolorów wymienionych obiektów pozostaje kwestią kluczową dla każdego, kto podejmuje próbę wykreowania przestrzeni przyjaznej użytkownikom, a jednocześnie eleganckiej i niebanalnej aranżacji, zwłaszcza jeśli chodzi o pomieszczenia tak istotne, jak sypialnia czy salon. Niezawodnym pomysłem na dobór palety barw jest posłużenie się kilkoma odcieniami jednego koloru, dzięki czemu uzyskamy stylowe monochromatyczne wnętrze.

Barwy, jakie stosujemy w aranżacjach wnętrz naszych mieszkań, odgrywają niebagatelną rolę. Otaczające kolory w ogromnej mierze wpływają na nasze samopoczucie oraz komfort przebywania w danej przestrzeni. Są także – obok kształtów i deseni – głównym elementem budującym ogólny wyraz stylizacji. Właściwy, przemyślany dobór palety barw wykorzystanych do zaaranżowania pomieszczenia sprawi, że będzie ono przyjemne w odbiorze, a przy tym nabierze oczekiwanego klimatu. Jednym z najpopularniejszych trendów ostatnich lat, jeśli chodzi o kolorystykę pomieszczeń, są monochromatyczne wnętrza.

Rozwiązanie dla zdecydowanych
Wiele osób postrzega wystrój pomieszczenia utrzymanego w pokrewnych odcieniach jako dosyć nudny i monotonny. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości, tego typu stylizacje mogą zaowocować interesującym, atrakcyjnym efektem. Dodatkowo, próba wykreowania subtelnego, nieprzesadzonego monochromatycznego wnętrza stanowi nie lada wyzwanie. Wbrew pozorom, dobór odpowiednich rodzajów mebli, tkanin, odcieni nie jest zadaniem łatwym, a do zrealizowania tego typu pomysłu potrzeba zdecydowania, konsekwencji oraz świadomego podejścia do kwestii własnych upodobań. Szczególnej uwagi wymagają pomieszczenia takie jak sypialnia i salon, ponieważ to w nich spędzamy najwięcej czasu, relaksujemy się, odpoczywamy, a czasem też pracujemy. Najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć przed rozpoczęciem projektowania monochromatycznego wnętrza jest wybór barwy podstawowej, której różne odcienie przybierać będą poszczególne sprzęty, ściany, podłoga oraz dodatki.


monochromatyczne wnętrze


Bielszy odcień bieli
Biel jest jednym z kolorów, na który osoby urządzające monochromatyczne pomieszczenie decydują się najczęściej. To wprost idealna barwa do tego, by stała się podstawą stylizacji sypialni czy salonu. Biel jest bowiem kolorem uniwersalnym i neutralnym. Pozwala skupić się, wyciszyć, ukoić nerwy. Często zapominamy o tym, że biały, podobnie jak inne kolory, posiada wiele tonów.


Nietrudno wyobrazić sobie sypialnię, w której króluje nieskazitelna biel, w której zarówno ściany, podłogi, jak i łóżko, szafa, toaletka, pościel poduszki czy firany są śnieżnobiałe. Wystrój tego typu sprawia wrażenie niezwykle lekkiego i przyjemnego. W tak zaaranżowanym pomieszczeniu z pewnością możemy liczyć na komfortowy sen i relaks na najwyższym poziomie.


Biel należy do najpopularniejszych barw także jeśli chodzi o dekorowanie strefy dziennej. W salonie bardzo dobrze prezentują się białe meble wypoczynkowe: kanapy i fotele, ale także pozostałe domowe sprzęty.

Szare miraże
Jeśli biel wydaje nam się zbyt chłodną barwą, możemy sięgnąć po różne odcienie szarości. Monochromatyczna, szara sypialnia będzie miejscem idealnym na umieszczenie w nim luster i obrazów o srebrnych ramach połyskujących poduszek, a także czarno-białych dekoracji, które ożywią wystrój. Podobną zasadę możemy zastosować w przypadku salonu. Jasnoszare ściany, nieco ciemniejsza podłoga oraz meble o znacznie bardziej nasyconym, ciepłym odcieniu doskonale skomponują się z dodatkami o zróżnicowanych fakturach. Szarość jest również barwą cenioną przez miłośników nowoczesnych stylistyk. We współczesnych salonach gości często na przykład jako betonowe wykończenie podłóg, a w sypialniach - w postaci paneli ściennych z tworzyw sztucznych.


monochromatyczne wnętrza


Wnętrza lubią brąz
Brąz to barwa, której odcieniami udaje się stosunkowo łatwo żonglować podczas stylizowania sypialni i salonu. Wszystko za sprawą drewna, bowiem większość gatunków wykorzystywanych do produkcji mebli czy elementów wykończenia wnętrz charakteryzują barwy z bogatej, różnorodnej palety brązów. Poza tym, brązowy odbieramy jako ciepły, przyjemny kolor, w otoczeniu którego czujemy się komfortowo. Decydując się na wprowadzenie tej barwy do naszych pokojów dziennych i sypialni, mamy możliwość wyboru między jasnymi a intensywnymi, głębokimi tonacjami. Dobrym pomysłem będzie także połączenie całej gamy odcieni brązów.

Na żółto i na niebiesko
Przy pomocy jasnych, stonowanych barw możemy stworzyć elegancką, harmonijną aranżację pokoju wypoczynkowego. Jednak tego rodzaju rezultat osiągniemy także, kiedy zarówno w salonie, jak i w sypialni zagoszczą żywsze kolory. Pastelowe żółcie, róże czy błękity doskonale sprawdzą się jako odcienie wiodące. Wszystkie obiekty utrzymane w zbliżonej kolorystyce mogą różnić się deseniami. Jeśli dodatkowo wprowadzimy do monochromatycznego wnętrza sypialni czy salonu motywy kwiatowe na niebieskich, żółtych lub różowych zasłonach, obiciach mebli, poduszkach, tkaninach i abażurach, otrzymamy sentymentalny, romantyczny klimat, który znakomicie wpisze się w potrzeby tak wymagających przestrzeni, jakimi są pokoje przeznaczone do wypoczynku.


monochromatyczne pomieszczenie


Czerwony jak cegła
Czerwień to barwa dla odważnych. Nie każdy będzie czuł się komfortowo w salonie czy sypialni, w których króluje ten intensywny, żywy kolor. Jednak właściwe zbalansowanie tonacji poszczególnych odcieni może sprawić, że z pozoru krzykliwa barwa z powodzeniem odnajdzie się w projektowanym wnętrzu. Stonowane, łagodne odcienie czerwieni będą doskonałą oprawą sypialni i salonu, natomiast wyraziste, nasycone kolory mogą pojawić się w postaci dodatków, tak aby nie dominowały w aranżacji. Pomoże to nam uzyskać dobrze wyważony efekt.

Zielono mi
Uspokajająca zieleń to barwa zupełnie odwrotnie odbierana przez użytkowników wnętrz niż czerwień. Wpływa ona kojąco na układ nerwowy, dzięki czemu jest wprost idealnym odcieniem do tego, by trafić do naszych sypialni i pokojów dziennych w postaci zestawienia farby bądź tapety na ścianie, dywanu na podłodze, obić mebli, dodatków oraz roślin.


Zaaranżowanie wnętrza sypialni czy salonu w odcieniach jednego koloru jest rozwiązaniem atrakcyjnym, a jednocześnie bezpiecznym. Decydując się na monochromatyczny wystrój strefy dziennej i nocnej, zyskamy pewność, że wszystkie elementy stylizacji będą ze sobą współgrały. Stworzona w ten sposób harmonijna stylizacja stanie się idealną przestrzenią do odpoczynku w klimatycznej sypialni czy eleganckim salonie.