Wnętrza

Prezentacje

Od przepychu do minimalizmu

Tekst Kamila i Jakub Włodarczyk • Zdjęcia Agnieszka Ryszka, Wojtek Dziedzic • Stylizacja IPROJEKTOWANIE WNĘTRZ

2015-04-21
Od przepychu do minimalizmu

Nasze codzienne życie, czy tego chcemy, czy nie, toczy się w zamkniętych ścianach: dom, biuro, sklep, restauracja, hotel, dlatego wygląd miejsca, w którym się znajdujemy ma dla nas ogromne znaczenie. Historia architektury i inspiracje w aranżacjach wnętrz sięgają czasów starożytnej Grecji, poprzez styl ludwikowski, aż po dzisiejszy industrializm, czyli od przepychu do minimalizmu. Najnowsze trendy sugerują prostotę, surowość wykończenia wnętrza i oszczędność w kolorach. Jednak są i tacy, którzy w swoich domowych zaciszach, od stali i betonu wolą zdobione meble, błyszczące żyrandole i sztukaterię przy suficie.

 

W pracy architekta wnętrz spotykamy się z różnymi upodobaniami klientów, dlatego też dobry projektant musi znać przynajmniej podstawowe style i trendy w architekturze, aby móc profesjonalnie podejść do każdego powierzonego mu tematu. Styl nowoczesny? – nie ma problemu, klasyczny? - bardzo proszę, wnętrze stylowe? – koncepcję mam już w głowie. Ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę, czym charakteryzuje się każde z tych wnętrz? W ostatnich latach najczęściej spotykamy się z wizją wnętrza nowoczesnego, podobają nam się otwarte przestrzenie, geometryczne kształty, ascetyzm w formie. Jednak, jeśli chodzi o materiały, to trudno tu mówić o oszczędności. Stal szczotkowana, szkło hartowane, fototapety z głębią, szkło elektrochromatyczne, system paneli LOFT, można tu wymieniać i wymieniać, ponieważ jeśli chodzi o użycie materiałów, to ograniczać może nas tylko nasza wyobraźnia.

 

Szkło daje nam nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. Jest materiałem plastycznym, a przy tym lekkim i eleganckim. Jego główną zaletą jest to, że nie dominuje nad przestrzenią, ale potrafi idealnie podkreślić jej urok. Oprócz tak popularnych zastosowań, jak ścianki działowe czy kabiny prysznicowe, szkło chętnie wykorzystywane jest przez nas - architektów wnętrz - także do przygotowania drzwi, fragmentów balustrad lub elementów ozdobnych na ścianach. Ze względu na swoją lekkość i transparentność szkło pojawia się zarówno w minimalistycznych, industrialnych wnętrzach, jak i pomieszczeniach urządzonych stylowo czy glamour.

 

Jeśli chodzi o stal i blachę, to idealnie sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych. Pomysł został zaczerpnięty z dużych kuchni gastronomicznych. Dostępna w dużych arkuszach, umożliwia pokrycie ściany na dowolnej powierzchni, bez wizualnych podziałów i trudnych do utrzymania w czystości połączeń. Najbardziej popularna jest blacha ze stali szlachetnej (stal kwasowa), blacha aluminiowa, a do wnętrz rustykalnych – blacha miedziana. Blacha matowa czy satynowa sprawia wrażenie cieplejszej w odbiorze i jest praktyczniejsza, ponieważ mniej na niej widać na przykład ślady palców. Idealnie sprawdza się także w kuchni.

 

Naszą kolejną propozycją na zagospodarowanie powierzchni ściennej jest zastosowanie skóry, która jako naturalny materiał, ma różne odcienie i faktury, a odpowiednio połączone z pozostałymi materiałami ujawniają jej piękno i niepowtarzalność. Dodatkową zaletą jest to, że dzięki niej możemy pozbyć się wszelkich niedoskonałości i zamaskować niedociągnięcia na powierzchni, na której ją położymy.

 

A co z wnętrzem stylowym? Tutaj świetnie sprawdza się tapeta! Takie rozwiązanie ma bardzo dużo zalet, choć nie należy do tanich. Jeśli umiejętnie ją zastosujemy każdemu wnętrzu doda mnóstwo elegancji i oryginalności. Dzięki nietypowej fakturze, tapety mają również bardzo praktyczne zastosowanie, można nimi podobnie, jak w przypadku skóry, zamaskować niektóre niedoskonałości ścian lub sufitów. Nieodłącznym elementem tego stylu są obrazy lub wzory na ścianach. Bardzo często przy wykonywaniu naszych projektów decydujemy się na ich ręczne malowanie przez artystę lub studenta kierunków artystycznych. Dzięki temu wzory staja się unikatowe i niepowtarzalne.

Stylowe wnętrze nie może pozostać obojętne w stosunku do sztukaterii gipsowej bądź styropianowej. To rozwiązanie znane było już starożytnym Grekom i Rzymianom, a ponownie odkryte zostało w epoce baroku, gdzie zyskało jeszcze większą popularność. Technika jej wykonywania prawie nie zmieniła się od czasów starożytności, jednak obecnie zamiast stiuku (mieszanki piasku marmurowego, wapnia i gipsu) sztukateria formowana jest z gipsu ceramicznego. Najpierw powstaje model, później mistrz sztukatorski musi wykazać się zdolnościami rzeźbiarskimi. Następnie tworzy się formę do wielokrotnego użycia, która jest pierwowzorem modelu. Możemy zastosować ją nie tylko jako listwę przysufitową, ale także jako ramy obrazu czy element ozdobny ściany. Trzeba jednak odpowiednio ją dozować, ponieważ w większych ilościach nada niezamierzony „bazarowy” efekt. Jeśli chodzi o oświetlenie, to w obu przypadkach, czy mamy tu na myśli wnętrze nowoczesne, czy stylowe, odgrywa niebagatelną rolę. Trzeba jednak wiedzieć, które elementy powinny być eksponowane poprzez efekty świetlne, a od których lepiej odciągnąć uwagę. Nowoczesny styl lubi kanciastą formę. Idealnie pasują do tego stalowe halogeny, oświetlenie LED we wnękach i lampy techniczne. Jeśli zdecydujemy się jednak na wnętrze stylowe, to sporo czasu poświęcimy na dobieranie odpowiednich żyrandoli i kryształowych kinkietów, ponieważ sklepy oferują nam bardzo bogatą ofertę i wiem z doświadczenia, że czasem trudno się zdecydować, który z zestawów będzie najbardziej odpowiedni.

Eleganckie wnętrza lubią naturalny kamień nie tylko w postaci blatu w kuchni, ale również jako płyty na podłodze czy schodach, obudowa kominka lub elementy dekoracyjne na ścianach. Jak pisała Agnieszka Kacprzyk: „Dom to miejsce, gdzie dusza rozbiera się do naga. Dom to miejsce, gdzie można zdjąć maskę i dać się domowi pogłaskać po policzku…” Można się spierać, który z tych styli jest ładniejszy, bardziej praktyczny czy droższy w wykonaniu, jednak bezsporne jest to, iż każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok. Zaprojektować można wszystko, musimy jednak pamiętać, że wnętrze naszego domu musi odzwierciedlać nasz charakter i naszą duszę