Wnętrza

Pokój dziecka

Pokój dziecięcy na miarę potrzeb

Tekst Anna Krawczyk Pinio • Zdjęcia Pinio

2012-08-24
Pokój dziecięcy na miarę potrzeb
Oferta mebli dziecięcych oraz dodatków jest bardzo duża. Biorąc to pod uwagę, warto wcześniej pomyśleć, co może się przydać, aby dokonać rozsądnego wyboru.

Zaaranżowanie pokoju dziecięcego, to dla rodziców prawdziwe wyzwanie, szczególnie kiedy robią to po raz pierwszy. Oferta producentów może przyprawić o zawrót głowy - do wyboru są klasyczne eleganckie meble, a także tanie i proste meble z marketów meblowych. Zdarza się, że marzenia o najpiękniejszym pokoju ogranicza domowy budżet, dlatego decyzję o zakupie trzeba podejmować rozważnie, pamiętając o tym, iż pokój malca ma być nie tylko ładny, ale przede wszystkim komfortowy i bezpieczny dla dziecka.

 


Dawno minęły już czasy, kiedy pokoik dziecięcy był bardzo skromny pod względem doboru mebli. Obecnie brzdące mogą mieszkać w prawdziwym bajkowym królestwie. Najważniejsze, aby zarówno dodatki, jak i meble zostały dobrane zgodnie z wiekiem młodego lokatora oraz odpowiadały gustom rodziców, a także samego dziecka, które przecież szybko dorasta i zaczyna mieć swoje zdanie. Kiedy dziecko jest malutkie, rodzice dobierają meble tak naprawdę dla siebie - potrzebują bardzo dużo miejsca w szafkach, ponieważ rzeczy dziecięcych jest sporo. Ubranka, pieluchy, akcesoria, sprzęt medyczny, higieniczny – już wcześniej warto zaplanować na ten cel wystarczająco dużo przestrzeni. Poza tym mama musi mieć łatwy dostęp do szafek, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Komody do pokoju dziecinnego wyposażone są zazwyczaj w kilka szuflad. Mogą się one różnić wykonaniem, surowcem oraz wielkością. Istnieje możliwość wybrania komody bardziej nowoczesnej, w której oprócz tradycyjnych szuflad będą także szafki ulokowane pionowo lub poziomo.

Na komodzie możemy, w ramach dekoracyjnych, ustawić zabawki dziecka, np. maskotki. Za pomocą komody, można znacznie uporządkować pomieszczenie, stwarzając jeszcze lepsze warunki naszemu dziecku. Komody dostępne są w rożnej kolorystyce, od barw cieplejszych, w kolorze drewna, po ponadczasową biel. Mogą być bardziej eleganckie lub po prostu przystosowane do dziecka. Urządzając pokój dziecinny, oprócz komody, warto również kupić regał oraz szafę, w której pomieścimy resztę ubrań i rzeczy naszego malca. Komoda nie stanowi bowiem całkowitego wyposażenia pokoju - to dodatek, który z pewnością przydaje się w pokoju dziecinnym, ale zawsze musimy brać pod uwagę fakt, że wszystko nam się w niej nie zmieści.

Radzimy, by wybierać tylko te meble, które wykonane są ze zdrowych i przyjaznych materiałów. Drewno jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików - pozwala bowiem zachować odpowiednią wilgotność powietrza. Otwarte pory drewna zapewniają odpowiedni mikroklimat. Na drewnie także, nie dochodzi do wyładowań elektrostatycznych, co zapobiega osiadaniu kurzu i bakterii. Oczywiście w miarę dorastania dziecka, zmieniają się jego potrzeby, a co za tym idzie - także umeblowanie. Meble do pokoju dziecięcego dostępne na rynku można podzielić na kilka kategorii. Zaczynamy od noworodka, który potrzebuje dodatkowego wyposażenia, np. w postaci przewijaka. Przedszkolakowi przyda się mały stolik z krzesełkami, przy którym będzie mógł rozwijać swe zdolności manualne, wykonując prace plastyczne. Pierwszoklasiście warto zafundować biurko do odrabiania lekcji, a nastolatkowi sprawić duże łózko i solidne biurko z kontenerami do przechowywania pomocy szkolnych. Wiek dziecka ma niebagatelne znaczenie, ponieważ dla każdego, firmy przygotowują zupełnie inną propozycję. Rodzaje mebli cały czas się zmieniają, zmienia się również moda dziecięca. Wybierając meble do pokoju dziecka - sugerujmy się przede wszystkim ich jakością, wielkością, aranżacją, a także ogólnym wyglądem oraz dopasowaniem. Specjalnie dla naszych milusińskich, są one dekorowane rożnymi metodami. Meble można dobierać, biorąc pod uwagę ulubione postaci z bajek, przygody jakie przeżywają, jak również kolorystykę preferowaną przez dzieci. Czasami rodzice potrafią zmienić meble nawet kilka razy w roku. Dobrą metodą na zmianę stylu jest przemalowanie na inny kolor, bądź dorysowanie elementów dekoracyjnych. Można zatrudnić do tych prac artystę malarza lub kupić gotowe dodatki do mebli. Filcowe gałki w rożnych kolorach potrafią zmienić mebel w ciągu kilku sekund. To daje nowe, szybkie możliwości całkowitego przearanżowania pokoju. Wystarczy dodać nowe zasłony, dywan, zmienić kolory poduszek i obrazków, a nasze dziecko obudzi się w całkiem nowym miejscu. Na co zatem zwracać największa uwagę przy wyborze mebli?

 


1. Bezpieczeństwo

Jest najważniejsze. Jeśli chodzi o wybór mebli do spania - szczególnie gdy są to młodsze dzieci. Planując tak ważny zakup na pewno należy unikać mebli z ostrymi krawędziami, tak aby maluszek nie zrobił sobie krzywdy. Wybierając meble z ostrymi narożnikami, warto pomyśleć o zainstalowaniu gumowych zabezpieczeń, do zapewnienia im bezpieczeństwa. Decydując się na zakup komody warto sprawdzić, czy szuflady nie wypadają, a palce nie zostaną przytrzaśnięte podczas jej zamykania.

 

2. Rozmiar

Meble w dziecięcym rozmiarze są atrakcyjne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Umiejscowienie nisko nad podłogą sprawia, że dziecko łatwo wchodzi oraz schodzi z lóżka. Można oczywiście zdecydować się na lóżko w większym rozmiarze, tak aby dorastająca latorośl cieszyła się nim przez dłuższy okres czasu.

 

3. Praktyczność

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dopiero uczącym się chodzić brzdącem, czy studiującym młodzieńcem, rodzicom zależy na wyborze, który będzie praktyczny, a jednocześnie w pełni odpowie na rosnące potrzeby dziecka. Nasze pokoje nie zawsze są duże, a wiele dzieci dzieli swój pokój z rodzeństwem. Warto zwrócić więc uwagę na producentów, mających w swojej ofercie szuflady chowane pod łóżkiem, schowki, czy chociażby łóżka piętrowe, niezwykle atrakcyjne dla dzieci w każdym wieku.

 

4. Styl

Wybierajmy styl mebli rozważnie, szczególnie u starszego dziecka, pamiętając, że jego ulubiony kolor, postać z kreskówki lub gwiazda może się zmienić w ciągu jednej nocy. Na rynku jest sporo kolekcji, ale warto wybierać te, które będą optymalnym tłem dla dodatków, dobranych z myślą o zainteresowaniach oraz upodobaniach właściciela pokoju. Neutralny design sprawi, że dziecko będzie cieszyć się swoją przestrzenią również jako nastolatek. Niezależnie od tego, czy będziemy kupowali meble zmieniające się z dzieckiem, w miarę jego dorastania, czy postawimy na jakość i wybierzemy umeblowanie, które przetrwa dłużej - wybierzmy opcję, pozwalającą nam oraz naszemu dziecku, cieszyć się wymarzonym pokojem przez lata. Dodając do wyposażenia skrzynię na zabawki, można być pewnym, że dziecko nie będzie chciało po powrocie ze szkoły bądź przedszkola zasiąść przed telewizorem. Swój mały, prywatny raj, a także pole do wymyślania niezwykłych przygód, będzie miało we własnym pokoju.